Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Viva la commedia! Dni Komedii dell’Arte on-line

Tradycyjnie już w lutym odbywają się Dni Komedii dell’Arte, organizowane przez Studio Dono oraz Centrum Kultury Podgórza, w ramach międzynarodowych obchodów rocznicy powstania tego gatunku komedii. W tym roku Dni będą wyjątkowe, a każdy zainteresowany będzie mógł wziąć w nich udział w domowym zaciszu. Łączące sceny komediowe z fachowym komentarzem twórców „Spotkania z komedią” będą dostępne w formie odcinków na platformie PLAY KRAKÓW.

Fot. materiały prasowe

– Dni Komedii dell’Arte to prawdziwe święto teatru. W tym roku okoliczności uniemożliwiły organizację wydarzenia w tradycyjnej formie, dlatego razem z Fundacją Studio Dono podjęliśmy decyzję o przeniesieniu wydarzenia do sieci. Spotkania z komedią będą nie tylko możliwością spędzenia przyjemnie czasu, ale także okazją do lepszego poznania gatunku zachęca Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Komedia dell’arte zagościła na stałe w Teatrze Praska 52 za sprawą Fundacji Studio Dono i Trupy Komedianty. Przez cały rok w ramach Krajowej Sceny Komedii dell’Arte możemy podziwiać wyjątkowe przedstawienia, realizujące zasady powstałej w XVI wieku we Włoszech komedii. Najważniejszym momentem sezonu teatralnego są coroczne Dni Komedii dell’Arte. W ubiegłych latach, oprócz premier teatralnych, w programie Dni widzowie mogli znaleźć szeroką gamę wydarzeń towarzyszących takich jak wystawy, wykłady, konferencje naukowe czy spotkania z artystami. Nadchodzące Dni będą jednak znacząco różnić się od tych odbywających się w poprzednich latach. Ograniczenia w działaniu instytucji kultury uniemożliwiły organizację spektakli w formie stacjonarnej, nie przeszkodziło to jednak organizatorom w przygotowaniu angażujących spotkań z komedią dell’arte.

– Na tegoroczne Dni Komedii dell’Arte złoży się specjalnie przygotowany cykl nagrań: Spotkania z komedią. Zostaną w nich przybliżone kluczowe aspekty komedii dell’arte. Szczypta teorii będzie wstępem do komediowego meritum, jakim jest rozrywka. Trupa KOMEDIANTY zapewni ją, wykonując przygotowane specjalnie na tę okazję intermedia – informuje Agnieszka Cianciara-Fröhlich, Dyrektor Artystyczna Dni Komedii dell’Arte.

Scena komediowa w sieci

Celem Commedia dell’Arte Day jest popularyzacja gatunku teatralnego oraz szerzenie wiedzy na temat zjawiska jakim jest komedia dell’arte. Zaproponowana forma Dni ma wymiar edukacyjny. Organizatorzy przygotowali trzy „Spotkania z komedią” poświęcone kluczowym dla komedii dell’arte tematom. Pierwszego dnia, 25 lutego, artyści zaprezentują widzom scenę zatytułowaną „Wzburzone serca”, przy okazji której omówiona zostanie rola komizmu i powagi w przedstawieniach. Już następnego dnia, 26 lutego, na wirtualnych deskach Teatru Praska 52 przedstawione zostanie intermedium „Miłosne sidła”, podczas którego widzowie poznają szczegóły przełomowej roli komedii dell’arte w dopuszczeniu kobiet na sceny teatralne. Ostatniego dnia, 27 lutego, widzowie będą mogli podziwiać scenę pt. „Chytre awanse” będącej wstępem do zaprezentowania kluczowych ról jakie są przypisane konkretnym maskom.

Wielowiekowa tradycja

Powstała we Włoszech komedia dell’arte była pierwszą formą teatru zawodowego nowożytnej Europy. O wyjątkowości przedstawień stanowią canevas – scenariusze będące jedynie ramą spektaklu, którą wypełniają improwizowane przez aktorów lazzi – gagi, popisy akrobatyczne i skecze sytuacyjne. Aktorzy występujący w komediach dell’arte przyodziani są w maski symbolizujące stereotypowe postacie, w których odnajdujemy przywary mieszkańców różnych regionów Włoch, a także różnice w postrzeganiu świata, w zależności od pozycji społecznej i wieku. Ślady masek – uniwersalnych postaci na stałe wpisały się do kanonu kultury i pojawiają się w dziełach komediopisarzy i dramaturgów oraz w tych należących do popkultury. Przez lata zachowana oryginalna forma teatralna do dziś ma rzesze zwolenników na całym świecie, a także stanowi inspirację dla współczesnych twórców. Komedia dell’arte została wpisana na listę światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Program:

  • 25 lutego – Spotkanie 1. „Wzburzone serca”. Komizm i powaga w komedii dell’arte
  • 26 lutego – Spotkanie 2. „Miłosne sidła”. Kobiety w komedii dell’arte
  • 27 lutego – Spotkanie 3. „Chytre awanse”. Maski w komedii dell’arte.

Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.

  • organizatorzy: Fundacja Studio Dono, Centrum Kultury Podgórza
  • mecenasi: Miasto Kraków, Studio Dono, Włoski Instytut Kultury
  • partnerzy: Teatr Praska 52, Trupa Komedianty
  • dzczegóły na: www.dnikomedii.pl

dni komedii dell'arte

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-02-03
Data aktualizacji: 2021-02-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź