Kraków świętuje jubileusz 95. urodzin Andrzeja Wajdy wyjątkowym koncertem
Z okazji jubileuszu 95. urodzin Andrzeja Wajdy Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia we współpracy z Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha przygotowała wyjątkowy projekt inspirowany twórczością Mistrza i jej interesującymi, często zaskakującymi kontekstami. Przedsięwzięcie zatytułowane „Wajda. Fascynacje” realizowane będzie zarówno w formule online, jak też na żywo, z udziałem publiczności. Zapraszamy do wspólnego świętowania urodzin Mistrza!
Twórczość Andrzeja Wajdy fascynuje nie tylko miłośników sztuki filmowej – od lat należy do kulturalnego kanonu i jednocześnie jest inspiracją dla wielu artystów. A czym fascynował się pierwszy i jak dotąd jedyny Polak nagrodzony Oscarem za całokształt twórczości? Odpowiedź na to pytanie przyniesie wyjątkowy projekt zorganizowany z okazji 95. rocznicy urodzin reżysera przez miasto Kraków, Sinfoniettę Cracovię i Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.
– Z Krakowem związanych jest i było wielu wybitnych twórców o szczególnym, artystycznym znaczeniu dla miasta, kraju, a często też świata. W tym gronie z pewnością znajduje się Andrzej Wajda. Znamy go jako wybitnego reżysera i twórcę niezapomnianych obrazów filmowych, silnie związanego z naszym miastem. Przed nami jubileusz 95. urodzin Mistrza, który już w najbliższych dniach będziemy świętować w Krakowie niezwykłą muzyczno-filmową impresją. Zapraszam na koncerty w wykonaniu naszej miejskiej orkiestry – usłyszymy zarówno muzyczne fascynacje Andrzeja Wajdy, jak też utwory z jego filmów, klasyków polskiego i światowego kina – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
Krakowska orkiestra pod batutą Jurka Dybała zabierze słuchaczy w podróż po inspirującym świecie Andrzeja Wajdy i jego artystycznych fascynacji: począwszy od tych muzycznych, ilustrowanych kompozycjami wykorzystanymi przez Mistrza w jego największych dziełach, przez fascynacje sytuujące się w uniwersum sztuk wizualnych, reprezentowane przez sztukę i estetykę Orientu. Najpiękniejsze utwory z dzieł filmowych Wajdy w ramach projektu zostaną zaprezentowane na tle niezwykłych wystaw muzealnych oraz autoportretów i szkiców orientalnych autorstwa samego reżysera – okraszone wirtuozerią i błyskotliwością Sinfonietty Cracovii przeniosą słuchaczy w fascynujący świat jednego z najznamienitszych przedstawicieli polskiej kinematografii.
Muzyczno-filmowa impresja zrealizowana w hołdzie Andrzejowi Wajdzie we wnętrzach i ogrodach bliskiego sercu artysty Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha miała premierę online na platformie PLAY KRAKÓW 6 marca. Natomiast tydzień później, 13 marca o godz. 19.00 w Muzeum Manggha odbędzie się koncert z udziałem publiczności.
Podczas koncertów usłyszymy między innymi utwory Karola Szymanowskiego, Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Wojciecha Kilara – tematy z filmów Ziemia Obiecana i Smuga cienia, Andrzeja Korzyńskiego – muzykę z filmów Człowiek z żelaza oraz Człowiek z marmuru. W programie znalazła się także kompozycja Toru Takemitsu, a w koncercie z udziałem publiczności również Arnolda Schoenberga. Występom towarzyszyć będzie wystawa szkiców orientalnych oraz autoportretów reżysera.
Koncerty zostaną poprzedzone wyjątkowym słowem wprowadzającym aktorki, reżyserki, scenografki, a prywatnie żony Andrzeja Wajdy – Krystyny Zachwatowicz-Wajdy.
Dodatkowe informacje można znaleźć na stronie Sinfonietty Cracovii.
Program koncertu (sobota, 13 marca, godz. 19.00):
Koncert z udziałem publiczności i wystawa szkiców orientalnych autorstwa Andrzeja Wajdy w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha na ul. M. Konopnickiej 36.
- Karol Szymanowski — Kadencja z I Koncertu skrzypcowego op. 35
- Karol Szymanowski — Etiuda b-moll nr 3 op. 4 opr. na ork. smycz. A. Duczmal
- Wojciech Kilar — Fanfara Oscar w opr. na orkiestrę smyczkową
- Wojciech Kilar — Muzyka rejsu, temat z filmu Smuga cienia
- Wojciech Kilar — Walc z filmu Ziemia obiecana
- Andrzej Korzyński — Los człowieka, muzyka z filmu Człowiek z żelaza
- Andrzej Korzyński — muzyka z filmu Człowiek z marmuru
- Witold Lutosławski — Hej, od Krakowa jadę z 5 melodii ludowych na orkiestrę smyczkową
- Krzysztof Penderecki — Passacaglia z Serenady na orkiestrę smyczkową
- Toru Takemitsu — Requiem
- Arnold Schoenberg — Verklärte Nacht op. 4
Informacje dotyczące biletów i rezerwacja pod adresem e-mail: rezerwacja@sinfoniettacracovia.com.
Organizatorzy: Miasto Kraków, Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.