Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przed nami 10. Krakowski Festiwal Komiksu

Krakowski Festiwal Komiksu to doroczne spotkanie fanów historii obrazkowych, ilustracji i animacji. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się dniach 26-28 marca. W programie znajdą się wirtualne spotkania autorskie z polskimi i zagranicznymi twórcami komiksu, tematyczne panele dyskusyjne, plenerowa wystawa i spacery po komiksowym Krakowie.

Fot. materiały prasowe

Podczas dziesiątej edycji Krakowskiego Festiwalu Komiksu będziemy gościć m.in. twórców z Argentyny, Belgii, Francji, Polski i Szkocji. Wśród nich warto wymienić Davida Vandermeulena – belgijskiego ilustratora komiksu „Sapiens. Opowieść graficzna” (Wydawnictwo Literackie), błyskotliwej i pełnej humoru historii, która czerpie idee i pomysły z przetłumaczonego na 60 języków światowego bestsellera – „Sapiens. Od zwierząt do bogów”, autorstwa Yuvala Noaha Harariego.

Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjął szkocki rysownik i ilustrator Tom Gauld – znany z humorystycznych pasków komiksowych publikowanych m.in. na łamach „The New Yorker”, „The New York Times”, „The Guardian” oraz „New Scientist”.

W czasie festiwalu porozmawiamy również z Diegiem Agrimbauem i Lucasem Varelą – autorami postapokaliptycznego „Człowieka” (wyd. Timof i cisi wspólnicy), a także z Maxem de Radiguès’em, młodym belgijskim rysownikiem i scenarzystą, autorem wybuchowej powieści graficznej pt. „Bękart” (wyd. Kultura Gniewu), poświęconej skomplikowanym rodzinnym relacjom.

Wątki krakowskie

Podczas festiwalu nie zabraknie wątków krakowskich, o których porozmawiamy m.in. ze Stephenem Desbergiem, scenarzystą słynnej serii komiksowej „Skorpion” (wyd. Egmont), której najnowszy epizod rozgrywa się częściowo w Krakowie. Przyjrzymy się słynnemu Szczerbcowi z wawelskich zbiorów, czyli „Tajemnicy miecza” – pierwszym komiksie wydanym przez Zamek Królewski na Wawelu. Opowiedzą o nim jego twórcy: Artur Wabik i Marcin Wierzchowski. Będziemy też rozmawiać o ich najnowszym, trzecim komiksie zatytułowanym „Czarna studnia”.

Jak twórcy komiksowi opowiadają o zbliżającej się katastrofie klimatycznej i popularyzują ekologiczne idee? Podczas festiwalu porozmawiają o tym Paweł Kicman, Aleksandra Herzyk, Karolina Plewińska i Tomasz Grządziela. Wśród zaproszonych gości dziesiątej edycji Krakowskiego Festiwalu Komiksu znaleźli się także Łukasz Ryłko, Rafał Szłapa, Marcin Podolec, Aleksandra Szmida, Wanda Hagedorn, Małgorzata Kulik, Marek Turek.

Spacery tematyczne z przewodnikiem

Festiwalowi towarzyszyć będą komiksowe wycieczki po Krakowie w mikrogrupach (do pięciu osób), przygotowane specjalnie na tę okazję przez przewodniczkę miejską, Alicję Zioło. Na wycieczki obowiązują zapisy, które uruchomimy w nadchodzącym tygodniu.

Program festiwalu jest dostępny tutaj.

Transmisje z festiwalowych spotkań obejrzymy na Facebooku Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego, Krakowa Miasta Literatury UNESCO oraz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-03-17
Data aktualizacji: 2021-03-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź