Zielony Amsterdam
Amsterdam – jeden z europejskich liderów w obszarze zmian wspierających klimatyczną transformację zrealizował w ostatnim czasie niezwykle inspirujący projekt o przewrotnej nazwie „Dzielnica zielonych latarni”.
Projekt ma aktywizować i wspierać lokalną społeczność najbardziej znanej (choć nie zawsze z najlepszej strony) dzielnicy miasta, zachęcać zarówno mieszkańców, jak i przedsiębiorców do współtworzenia inicjatyw obywatelskich, takich jak np.:
- centra recyklingu, gdzie meble czy lampy dostają swoje „drugie życie”;
- modernizacja budynków (również zabytkowych) pod kątem efektywności energetycznej (rezygnacja z gazu na rzecz fotowoltaiki albo pomp ciepła);
- sklepy zero waste, w których produkty (spożywcze, środki czystości, kosmetyki naturalne) kupowane są na wagę i pakowane do własnych pojemników wielokrotnego użytku lub opakowań biodegradowalnych;
- bary ze zrównoważonym podejściem do konsumpcji (możliwość spożywania posiłków na własnych talerzach wielorazowych, kawa serwowana do własnego kubka, a resztki pozostałe po jej wypiciu [fusy] można wykorzystać w domu jako: środek czyszczący, nawóz do roślin, składnik kosmetyków czy pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów);
- powiększanie obszarów zielonych poprzez wykorzystanie np. dachów budynków.
Rozważając tę ostatnią alternatywę mieszkańcy mają do dyspozycji bardzo przydatne narzędzie: interaktywną mapę, która wykorzystuje dostępne parametry budowlane, wskaźniki środowiskowe oraz analizy powierzchni dla wszystkich budynków w dzielnicy. Bazując na tych danych, mieszkańcy mogą w prosty sposób ocenić potencjał swojej nieruchomości lub istniejące bariery w pokryciu dachów zielenią lub panelami fotowoltaicznymi. Więcej informacji o tym projekcie tutaj.
Amsterdam na początku ubiegłego roku oddał także do użytku pierwsze przystanki tramwajowe z zielonymi dachami, w tym jeden wyposażony w kwitnącą ścianę. Co więcej, wybrane przystanki posiadają dodatkowo podziemne, 160-litrowe zbiorniki magazynujące wodę deszczową w okresach wzmożonych opadów. System reguluje i dostarcza wodę dla zieleni miejskiej w upalne dni.
Co może zaoferować mieszkańcom zielony przystanek?
- przyjemne ochłodzenie oraz obniżenie temperatury w upalne dni,
- pochłanianie dwutlenku węgla,
- częściową wymianę powietrza oraz dodatkową produkcję tlenu,
- różnorodność biologiczną,
- piękny wygląd.
Miasto Amsterdam zapowiedziało, że jeśli eksperyment okaże się sukcesem, wprowadzi także zielone wiaty tramwajowe i autobusowe. Więcej informacji jest dostępnych tutaj.