Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Międzynarodowy Dzień Teatru 2021 – znowu świętujemy online

Kolejny raz zespoły teatralne z całego świata, 27 marca, obchodziły Międzynarodowy Dzień Teatru w formule online. Jak świętował Kraków i co na tę okazję przygotowały krakowskie teatry?

Fot. pixabay.com

Międzynarodowy Dzień Teatru został ustanowiony w 1961 roku z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) dla upamiętnienia Teatru Narodów – festiwalu zainaugurowanego w Paryżu, na którym spotkały się zespoły z obu stron „żelaznej kurtyny”. Święto od lat jest okazją zarówno do prezentowania spektakli i kontaktu z teatralną sztuką i jej twórcami, jak i przybliżania pracy wszystkich tych osób, które mimo że nie wychodzą na scenę, to sprawiają, ze teatry mogą sprawnie działać, zapraszać widzów, prowadzić działalność kulturalną.

Życzenia od prezydenta Krakowa

– Po raz drugi przyszło nam świętować Międzynarodowy Dzień Teatru w warunkach lockdownu. Tradycyjne, tak bardzo oczekiwane dziś przez nas formy spotkania artystów i widzów, takie jak spektakle i widowiska na żywo, interaktywne czytanie tekstów czy zwiedzanie teatru od kulis – nie są możliwe. Musimy zadowolić się pośrednictwem internetu, medium jakże niedoskonałego w kontekście wielowymiarowości doświadczeń, jakie oferuje teatr. Po ponad roku funkcjonowania w warunkach obostrzeń sanitarnych widzimy, że najbardziej brak nam właśnie doświadczenia wspólnotowości, jakie niesie bezpośredni kontakt z artystami na scenie. Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru chciałbym życzyć wszystkim artystkom i artystom, pracownikom krakowskich teatrów, ich dyrektorom i menedżerom, dużo sił i zdrowia, abyśmy wspólnie przetrwali czas pandemii i ze zdwojoną energią i nowymi pomysłami mogli jak najszybciej wrócić do teatru – życzenia pracownikom teatrów złożył prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Prezydent jednocześnie podziękował wszystkim osobom związanym z krakowskimi teatrami: aktorom, reżyserom, scenografom, inspicjentom, choreografom, pracownikom technicznym, rzemieślnikom teatralnym, specjalistom od kostiumów, garderobianym, osobom zajmującym się marketingiem i promocją, a także dyrektorom teatrów – za ich pracę i zaangażowanie w tworzenie tej formy sztuki.

Pełen tekst życzeń prezydenta Krakowa dostępny jest tutaj.

Propozycje krakowskich teatrów

A jakie propozycje z okazji 27 marca przygotowały miejskie teatry? Teatr Łaźnia Nowa zaprasza do wspólnego świętowania i obejrzenia spektaklu „Wałęsa w Kolonos” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego. Bezpłatny dostęp do spektaklu, który został opublikowany na profilu teatru serwisie YouTube, jest możliwy od 27 marca od godz. 14.00, do 29 marca, do godz. 13:59.

Z okazji międzynarodowego święta Teatr Bagatela zaprasza na materiał filmowy, dzięki któremu za pośrednictwem mediów społecznościowych widzowie zwiedzą wnętrze teatru, jego zakamarki, a także pracownie twórcze. W tym wirtualnym spacerze można wziąć udział od 27 marca. Tego samego dnia udostępniono także film, w którym pracownicy Bagateli odpowiedzą na pytanie o to, czym jest dla nich teatr.

Do śledzenia swojej strony internetowej i profili w mediach społecznościowych zachęca także Teatr Ludowy, który w sobotę, 27 marca, o godz. 12.00 wyemitował fragmenty dwóch prób czytanych do spektaklu „Nixon’s Nixon’s” (reż. Małgorzata Bogajewska i Bartosz Blaschke). W spektaklu gościnnie występuje prof. Andrzej Mania z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ – politolog i specjalista w zakresie problematyki Stanów Zjednoczonych. Zwiastun spektaklu można zobaczyć tutaj.

Do różnych form wirtualnego świętowania zapraszają wszystkie miejskie teatry. Teatr Groteska z tej okazji przygotował podsumowanie cyklu „Kod Mistrzów – Teatr Nieznany”, a Krakowski Teatr Variete udostępni tematyczną naklejkę w wersji .gif do wykorzystania w instagramowych relacjach przez widzów, artystów oraz osoby związane z teatrem. Z kolei Teatr KTO zaprasza na bezpłatną transmisję „Od Neomonachomachii do Exodusu”, dostępną na kanale teatru w serwisie YouTube – link tutaj.

Nagroda im. Stanisława Wyspiańskiego za osiągnięcia teatralne

Działalność teatralna to bardzo ważny obszar krakowskiej kultury. Formą docenienia i promocji pracy oraz osiągnięć krakowskich artystów, twórców teatru i zespołów teatralnych jest Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego. Przypominamy, że jeszcze tylko do 31 marca można zgłaszać kandydatów do 10. edycji tej nagrody.

W ramach Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego wyróżnienia za osiągnięcia teatralne, przyznawane w trzech kategoriach (nagroda główna, specjalna oraz nagroda dodatkowa), mogą trafić do aktorki lub aktora za najlepszą rolę w spektaklu, którego premiera miała miejsce w 2020 roku w Krakowie, autorów spektaklu, którego premiera miała miejsce w 2020 roku w Krakowie (np. reżysera, scenografa, dramaturga, choreografa, muzyka – indywidualnie lub zespołowo), a także zespołu aktorskiego lub całego zespołu twórców i aktorów spektaklu, który miał swoją premierę w Krakowie w 2020 roku.

Szczegółowe informacje o Nagrodzie Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego znajdują się tutaj oraz w Biuletynie Informacji Publicznej, a na dodatkowe pytania odpowiadają pracownicy Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK – tel. 12 616 19 17.

Bądź na bieżąco z propozycjami krakowskich teatrów

Propozycje poszczególnych krakowskich teatrów przygotowane z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, a także informacje o bieżącej działalności i ograniczeniach wynikających z obostrzeń, można znaleźć na stronach internetowych i profilach teatrów w mediach społecznościowych – zachęcamy do śledzenia.

Przypominamy też, że krakowskie teatry i inne instytucje kultury oferują wiele inicjatyw, w których można uczestniczyć bez wychodzenia z domu. Informacje o nich publikujemy w zakładce Kultura.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-03-26
Data aktualizacji: 2021-03-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź