Młodzi krakowianie polubili Pracownię Młodych na Zachodniej
Pracownia Młodych na Zachodniej to otwarta i przyjazna przestrzeń dla młodzieży w wieku 13-26 lat, zlokalizowana w filii Biblioteki Kraków nr 31, przy ul. Zachodniej 7/3a. Młodzi mieszkańcy miasta polubili pracownię za jej dostępność i świetne warunki do nauki i pracy.
Miejsce dla każdego
Nadrzędnym celem Pracowni Młodych na Zachodniej było stworzenie miejsca, w którym każdy młody człowiek będzie się czuł swobodnie. Specjalnie zaprojektowana w tym celu przestrzeń biblioteki, ze specjalnie skompletowanym księgozbiorem młodzieżowym, uwzględnia miejsce do nauki i pracy, trzy oddzielne stanowiska wyposażone w komputer stacjonarny oraz laptopy. W pracowni znajduje się też strefa wypoczynku, relaksu, gry i twórczości – kącik z wygodną kanapą, tablicą, telewizorem z dostępem do internetu i studiem nagraniowym. Młodzież ma też możliwość korzystania z aneksu kuchennego oraz nieograniczony dostęp do wody pitnej.
Pracownia została otwarta w styczniu, relację z tego wydarzenia można obejrzeć tutaj. Dotychczasowi użytkownicy polubili Pracownię Młodych na Zachodniej za jej otwarty charakter. Doceniają także to, że korzystanie z niej jest bezpłatne. W trudnych, szczególnie dla młodzieży, czasach izolacji większość użytkowników pracowni poszukiwała miejsca, w którym w sprzyjających warunkach można się uczyć i pracować. Sposobem na pogodzenie ograniczeń związanych z pandemią, dotyczących liczby osób przebywających równocześnie w pracowni, jest zaproponowany przez moderatorów system rezerwacji online.
Miejsce, gdzie można realizować swoje pomysły
Kluczowym etapem działań poprzedzających otwarcie pracowni było ogłoszenie naboru do tworzącej się Rady Pracowni Młodych na Zachodniej, mającej wpływ na kształt i dalsze plany funkcjonowania miejsca. Ciągle powiększa się grono młodych osób, które tworzą radę i chcą realizować swoje pomysły, takie, jak na przykład: sesje RPG, debaty, teatr Forum, crafting, warsztaty tworzenia komiksów, edukacja z zakresu bankowości i przedsiębiorczości, spotkania dla miłośników literatury, maratony gier planszowych oraz e-sport.
Operator miejsca, Stowarzyszenie Europe4Youth, od momentu otwarcia zrealizował już warsztaty online z zakresu cyberbezpieczeństwa, Big Data oraz spotkania informacyjne. Bardzo ciekawe okazały się także testy zaprojektowanej przez młodzież gry planszowej.
Miejsce dla lokalnej społeczności
Dla realizacji celów pracowni niezwykle istotne jest przyciąganie osób zainteresowanych zarówno korzystaniem z tej przestrzeni na własne potrzeby, jak i tych chętnych do wymiany zainteresowań i tworzenia lokalnej społeczności. Aktywności podejmowane w grupach sąsiedzkich spotykają się z aprobatą, która przekłada się na chęć współtworzenia Pracowni Młodych na Zachodniej o otwartym społecznie i międzypokoleniowym charakterze. Przykładem może być propozycja właściciela lokalnego zakładu szewskiego, dotycząca podzielenia się wiedzą i wieloletnim doświadczeniem na temat tworzenia skórzanych butów, a także propozycja osoby, która jest gotowa poprowadzić zajęcia jogi oraz z umiejętności porozumiewania się bez przemocy.
Miejsce, które inspiruje
Przykład Krakowa stał się inspiracją dla innych miast, planujących realizację podobnych przestrzeni dla młodzieży. Potwierdza to spotkanie z przedstawicielkami urzędu miasta oraz działaczami na rzecz powstania tego typu przestrzeni w Mińsku Mazowieckim. Warto także wspomnieć o współpracy z psychoterapeutką młodzieżową, która konsultuje pomysły Rady i współtworzy listę książek pod nazwą „First Aid Kid Literatura”. Książki z tej listy rozszerzają księgozbiór na ul. Zachodniej o propozycje z obszaru psychologii i rozwoju osobistego.
Z niecierpliwością czekamy, aż Pracownia Młodych na Zachodniej zacznie działać w pełnym wymiarze, czyli pięć dni w tygodniu – od wtorku do soboty. Obecnie ze względu na kolejne restrykcje i ograniczenia związane z pandemią, wszystkie działania zostały przeniesione do przestrzeni online, a możliwość rezerwacji zawieszona.
Pomimo krótkiego okresu funkcjonowania i dużych ograniczeń, potrzeba prowadzenia takiego miejsca w Krakowie jest ogromna. Kryzys związany z przebywaniem w izolacji oraz przesyt funkcjonowaniem w wirtualnej rzeczywistości młodzi mogą zniwelować w pracowni. Daje na młodym możliwość wyjścia z domu i spędzenia czasu w odmiennych warunkach – podkreślają koordynatorzy przedsięwzięcia.
Więcej informacji o Pracowni Młodych na Zachodniej można znaleźć na jej profilach na Facebooku oraz Instagramie.
Przypominamy, że na stronie internetowej mlodziez.krakow.pl oraz facebookowym profilu Młody Kraków można znaleźć informacje o działaniach miasta skierowanych do młodzieży.