Kulturalne propozycje na majówkę
Wirtualna lekcja śpiewania, gry terenowe, wspólne świętowanie Dnia Flagi, możliwość odwiedzenia Barbakanu i zobaczenia drzewek emausowych zgłoszonych do tegorocznego konkursu organizowanego przez Muzeum Krakowa, wystawy, wirtualne spacery, oprowadzania koncerty i seanse filmowe – to tylko wybrane propozycje krakowskich instytucji kultury przygotowane na majówkę.
3 maja – tradycyjna Lekcja Śpiewania w formule online
Ośrodek Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki, który ze względu na obostrzenia nie może zorganizować tradycyjnej majowej Lekcji Śpiewania na Małym Rynku, zaprasza na premierę wideoklipów przygotowanych specjalnie z okazji święta. Odbędzie się ona 3 maja o godz. 12.00 na internetowej stronie miasta, na stronie bibliotekapiosenki.pl oraz PLAY KRAKÓW. Materiał będzie również wyemitowany na antenie TVP Kraków i Radia Kraków. Do udziału w wydarzeniu zorganizowanym w formule online zaprosi Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Usłyszymy utwory wykonane przez artystów Teatru Loch Camelot. Pieśni i piosenki będą opatrzone komentarzem Waldemara Domańskiego, pomysłodawcy Krakowskich Lekcji Śpiewania i dyrektora Biblioteki Polskiej Piosenki, który opowie o historii Polski przez pryzmat ustaw które regulowały ustrój Polski – od artykułów henrykowskich do Konstytucji RP. Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała też stronę: www.przewodnikpokonstytucjach.pl , która rozszerza wiedzę z filmu.
Także 3 maja na platformie PLAY KRAKÓW Teatr KTO zaprezentuje widowisko pt. „Biało-Czerwona”. Materiał będzie dostępny nieodpłatnie od godz. 18.00. A o godz. godz. 19.00 Klub Mirage zaprasza na kolejny z koncertów w wykonaniu Karoliny Kruczały (skrzypce) i Mariusza Kruczały (akordeon) z cyklu „Liaitańskie wieczory muzyczne”, tym razem poświęcony rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Prezentowany na facebookowym profilu Klubu koncert „Muzyczna lekcja historii” będzie okazją do refleksji nad współczesną Polską, konstytucją, demokracją i wolnością.
Gry terenowe
Centrum Kultury Podgórza zaprasza do udziału w grach terenowych. „Patronki ulic Nowego Bieżanowa" to rodzinna gra terenowa, która odbywa na terenie osiedla Bieżanów Nowy. Można wziąć w niej udział w terminie 1–7 maja, zgłoszenia przyjmowane są do 6 maja. Szczegółowe informacje wraz z mapką można otrzymać drogą e-mailową, kontakt: aleksandry@ckpodgorza.pl. Z kolei „Wiedźmińskie zlecenie na podgórskie potwory" to terenowa gra fantasy realizowana na trasie: Stare Podgórze, Krzemionki, Kopiec Krakusa, Rezerwat Bonarka. W grze można wziąć udział do 15 maja. Informacje wraz z mapką uczestnicy otrzymają droga e-mailową, kontakt: edukacja@ckpodgorza.pl. Udział w grach jest bezpłatny.
Propozycje dla miłośników sztuki
Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza do obejrzenia wystaw eksponowanych w siedzibie NCK przy al. Jana Pawła II 232 – oczywiście z zachowaniem wytycznych sanitarnych. Wystawa „O czasie” została przygotowana przez Dydaktyków Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. „Barwy świata przyrody 2021” to propozycja Związku Polskich Fotografów Przyrody – Okręg Krakowski. NCK proponuje także wystawę fotografii Andrzeja Kalinowskiego „Lofoty – perła Skandynawii” (wystawa potrwa do 30 maja), a także wystawę rzeźb studentów, absolwentów i pedagogów Pierwszej Pracowni Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. J. Matejki w Krakowie zatytułowaną „U_lotne 2” – możliwość zobaczenia prac od 3 do 30 maja. Dodatkowe informacje na stronie NCK.
1 maja Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta udostępnił reportaż fotograficzny autorstwa Sebastiana Włodka. To pełna emocjonalnych i nieoczywistych kadrów fotograficzna relacja z widzeń w zakładzie karnym w Nowej Hucie. W związku z obowiązującymi restrykcjami wystawa prezentowana jest w oknach Klubu Wersalik, dzięki czemu możliwe będzie jej podziwianie z zewnątrz.
Na wystawę fotografii Katarzyny Ładny i Kamila Sorockiego zatytułowaną „Nowa Huta od NATURY strony” zaprasza Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida. Wystawę można oglądać przez całą majówkę w Cafe NOWA Księgarnia (os. Zgody 7).
W majowy weekend można także skorzystać z wirtualnych propozycji Galerii Bunkier Sztuki, która zachęca do korzystania z materiałów edukacyjnych online – link tutaj, warsztatów i oprowadzań dostępnych na PLAY KRAKÓW, a także do zobaczenia wystawy wirtualne Cracoviana.
Na miejskiej platformie vod znajdziemy również materiały przygotowane przez Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK: spotkanie „O Romanie Ingardenie rozmawiają Władysław Stróżewski, Jan Woleński, Adam Zagajewski i Maria Anna Potocka” – link tutaj oraz Studio MOCAK. Marcin Berdyszak. „Koła obłędu” – link tutaj. MOCAK zaprasza także do oglądania całorocznej wystawy zewnętrznej Kolekcja wokół MOCAK-u.
Wirtualne spacery, spektakle, koncerty i podcasty
Orkiestra Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia zaprasza na PLAY KRAKÓW, gdzie udostępniono nagrania z udziałem międzynarodowej sławy wirtuoza perkusji - Martina Grubingera.
Teatr Groteska zaprasza widzów na wirtualną scenę Groteski. Na kanale YouTube teatru pojawi się jeden z ulubionych spektakli młodych widzów – „Trzy Świnki" w reż. Lecha Walickiego.
Zachęcamy także do oglądania wywiadów i koncertów udostępnionych na kanale Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki: Dworek TV przygotowanych w ramach „Wiosennego wybuchu kultury w Dworek TV”, jak też do udziału w wirtualnych spacerach, na które zaprasza Instytut Kultury Willa Decjusza. Dodatkowo Muzeum Inżynierii Miejskiej przypomina, że na stronie mimcast.pl oraz platformach podcastowych udostępniło już ponad dwadzieścia ciekawych rozmów na różne tematy związane z miastem, nauką i muzeum – kto jeszcze nie zdążył ich posłuchać, może to nadrobić podczas majówki.
Majówkowe wieczory w towarzystwie filmów z Krakowem w tle
Majówkowe wieczory można spędzić z PLAY KRAKÓW, gdzie wśród nowości znajdziemy „Czerwonego Kapitana” z Maciejem Stuhrem w roli głównej, głośne „Kler” i „Pod mocnym aniołem” Wojciecha Smarzowskiego czy „Panią z przedszkola” z plejadą polskich aktorów: Krystyną Jandą, Agatą Kuleszą, Karoliną Gruszką i Adamem Woronowiczem. Filmy, które już znajdują się w zakładce Filmowy Kraków lub dopiero będą się w niej pojawiały, powstały w ramach Regionalnego Funduszu Filmowego. Fundusz koprodukuje projekty filmowe powiązane z Krakowem i Małopolską. Już teraz na PLAY KRAKÓW można znaleźć bezpłatne dokumenty, filmy krótkometrażowe i filmy fabularne dostępne od 9 złotych.
Odpoczynek, także od wirtualnego świata
Teatr odwrócony na majówkę proponuje wydarzenie pełne medytacji i odpoczynku. „Drzewa” to relaksacja muzyczno-teatralna przygotowana tak, by uczestniczyć w niej w wybranej przestrzeni – najlepiej w lesie, parku lub ogrodzie. Dodatkowe informacje tutaj.
3 maja, zgodnie z podpowiedzią kalendarza świąt nietypowych, przypada także Dzień Bez Komputera. Z tej okazji Klub Dukat Ośrodka Kultury Kraków - Nowa Huta zaprasza do udziału w wyzwaniu „300 minut bez komputera” i zachęca, by sprawdzić, co się wydarzy, kiedy porzucimy laptopy, telefony, komputery czy inne elektroniczne urządzenia i skorzystamy z propozycji Klubu na spędzenie czasu offline.
A my podpowiadamy, że bardzo dobrą formą odpoczynku i spędzania czasu z dala od ekranów komputerów i telefonów są spacery. Jeśli wybierzecie się na krakowski Rynek Główny, to nie zapomnijcie przy okazji zajrzeć pod żółte parasole. I kupcie bukiecik, żeby wesprzeć krakowskie kwiaciarki.