Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Czego oczy nie widzą” – walka ze stygmatyzacją chorób psychicznych

Grupa uczennic z VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, realizuje projekt w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Celem jest przybliżenie tematyki zdrowia psychicznego oraz ukazanie zaburzeń i chorób psychicznych z innej perspektywy. Misją jest walka z nieprzychylnymi opiniami krążącymi wokół tematów związanych z ludzką psychiką, która w czasach pandemicznych jest szczególnie delikatna.

Fot. materiały prasowe

W ramach projektu przeprowadzono wywiady z osobami cierpiącymi na różnego rodzaju choroby psychiczne, a także założona została zbiórka „Czego oczy nie widzą – na pomoc polskiej psychiatrii”. Zebrane środki przekazane zostaną na cele fundacji „eFkropka”, która objęła projekt patronatem. Ponadto cyklicznie publikowane są infografiki oraz posty w mediach społecznościowych. Jako podsumowanie działań planowany jest również wywiad z lekarzem psychiatrą.

Zespół projektu „Czego oczy nie widzą” stara się uświadomić, że psychika, tak samo jak „brzuch”, może boleć i należy ją wspierać, a w sytuacjach koniecznych – leczyć. Obecne czasy są bardzo niekorzystne dla zdrowia psychicznego. Zamykamy się w sobie, mniej rozmawiamy, tłumimy emocje. Proszenie o wsparcie to nic złego, jednak wiele osób boi się powiedzieć co im dolega ze względu na stygmatyzację problemów psychicznych i z tym szczególnie walczy zespół projektu.

Należy również wspomnieć, iż zaburzenia takie mogą przytrafić się każdej osobie. Niezależnie od wieku, stanu zdrowia fizycznego czy ilorazu inteligencji. Potwierdzeniem tego jest jedna z wyróżnionych relacji na Instagramie, ukazująca zdjęcia oraz imiona i nazwiska słynnych gwiazd, które z takimi problemami się zmagały, bądź zmagają się nadal.

Więcej informacji można znaleźć na Instagramie.

Czego oczy nie widzą - projekt

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-05-11
Data aktualizacji: 2021-05-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź