Święto sztuki renesansu na Wawelu
Zamek Królewski na Wawelu, chcąc uczcić ponowne otwarcie instytucji kultury, przygotował program specjalny składający się na wielkie święto sztuki renesansu: „Wawel. Odrodzenie: arrasy – Cranach – skarbiec”. W dniach 20-23 maja na zwiedzających czeka m.in. nowa wystawa z arcydziełami Lucasa Cranacha starszego, spotkania ze sztuką pod gwiazdami, możliwość zobaczenia najważniejszych wystaw wawelskich za 1 zł.
W programie znajdą się również pokazy multimedialne na dziedzińcu arkadowym, opowiadające o burzliwych losach kolekcji arrasów, a także gra terenowa dla uczestników Święta Rodziny Krakowskiej.
– Wawel tęskni za zwiedzającymi i czeka na nich każdego dnia. Jesteśmy gotowi na ich przyjęcie z programem „Wawel. Odrodzenie”– to uroczyste, ponowne otwarcie Zamku po lockdownie w iście renesansowym stylu. To również wyjątkowa i niepowtarzalna oferta. Dosłownie. Rodzaj prezentu, który przygotowaliśmy dla widzów. Zobaczymy bowiem dwie nowe wystawy czasowe: monumentalne „Wszystkie arrasy króla. Powroty: 2021–1961–1921” i „Cranach na Wawelu”. Zapraszam na pokaz arcydzieł niemieckiego malarza i grafika epoki renesansu, w tym Madonny z Dzieciątkiem w otoczeniu aniołków – głośnego, nigdy nie pokazywanego dzieła, poddanego ostatnio konserwacji na Wawelu – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Arrasy i pokaz multimedialny
Z biletem za 1 zł w wybrane dni (21 i 22 maja) i w określonych godzinach publiczność miała okazję zobaczyć m.in. najważniejszą wystawę na Zamku, czyli „Wszystkie arrasy króla. Powroty: 2021–1961–1921”, a także wziąć udział w multimedialnym pokazie na dziedzińcu arkadowym.
Szesnastowiecznym odbiorcom arrasy imponowały rozmiarami i blaskiem złotych i srebrnych nici. Współczesny widz, stając naprzeciw tapiserii biblijnych, dostrzeże w nich m.in. nawiązania do mistrzów włoskiego renesansu, Rafaela czy Michała Anioła. Na wystawie można zobaczyć 137 królewskich tapiserii urzekających kunsztem wykonania.
Podczas trwania wydarzenia „Wawel. Odrodzenie: arrasy – Cranach – skarbiec”, zwiedzaniu Zamku towarzyszył pokaz multimedialny, ukazujący burzliwe losy kolekcji arrasów Zygmunta Augusta. Opowieść, przedstawiona przy pomocy muzyki i światła, olśniewa bogactwem obiektów zaprezentowanych w niezwykłej atmosferze – w otoczeniu renesansowych murów, pod gwiazdami.
Cranach na Wawelu
Od 21 maja w Zamku Królewskim na Wawelu czynna jest wystawa „Cranach na Wawelu", prezentująca dzieła tego wybitnego mistrza niemieckiego renesansu. Zobaczymy dotychczas niepokazywaną publiczności „Madonnę z Dzieciątkiem wśród tańczących aniołków” z ok. 1520–1525, należącą do zbiorów oo. franciszkanów w Krakowie i poddaną ostatnio konserwacji na Wawelu, a także „Madonnę pod jodłami” z ok. 1510 r. – najcenniejszy obraz Cranacha w Polsce, ze zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu. Kameralną ekspozycję współtworzą także: „Chrystus błogosławiący dzieci”, „Portret Jerzego Brodatego” i „Portret młodego mężczyzny”. Wystawę wzbogaca film opowiadający o tym wybitnym twórcy oraz o historii i konserwacji pokazywanych prac.
Lucas Cranach starszy (1472–1553) uważany jest, obok Albrechta Dürera, za najważniejszego niemieckiego artystę renesansowego, którego twórczość wywarła silny wpływ na sztukę Europy Środkowej. Ten znakomity malarz i grafik pochodził z miejscowości Kronach (Górna Frankonia), od nazwy której przyjął formę nazwiska. Początkowo kształcił się pod okiem ojca Hansa, następnie prawdopodobnie w Norymberdze. Od 1501 roku przebywał w Wiedniu, gdzie był dwór cesarza Maksymiliana I. Tam zetknął się z twórczością artystów tzw. szkoły naddunajskiej, których wpływ widoczny jest w pejzażowych tłach jego kompozycji.
Skarbiec
Zamek Królewski na Wawelu zaprasza także do Skarbca Koronnego, gdzie m.in. można zobaczyć nowe nabytki. Do najcenniejszych z nich należy figura lwa, dzieło znakomitego złotnika Christopha Erharta z Augsburga z roku około 1600. Ten wyjątkowy zabytek przed miesiącem zakupiony do zbiorów wawelskich, służył jako zatyczka luksusowego naczynia. Wykonana ze złoconego srebra figura mierzy 23,3 cm wysokości i waży 772 gramy.
Szczegółowy program inicjatyw przygotowanych przez Zamek Królewski na Wawelu w ramach wydarzenia „Wawel. Odrodzenie: arrasy – Cranach – skarbiec” można znaleźć tutaj, a pod tym linkiem można zapisać się do udziału w grze terenowej „Tajemnice wawelskiego wzgórza”, organizowanej przez Zamek Królewski na Wawelu w ramach IX edycji Święta Rodziny Krakowskiej.