Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Filmy Andrzeja Wajdy w e-Kinie Pod Baranami

Dziś, 28 maja, na internetowej platformie Kina Pod Baranami pojawią się dwa dzieła reż. Andrzeja Wajdy: filmowy portret malarza Władysława Strzemińskiego pt. „Powidoki” oraz oparty na opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza film pt. „Tatarak”.

Fot. materiały prasowe

Andrzej Wajda to reżyser, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Laureat honorowego Oscara, Złotej Palmy w Cannes, Złotego Lwa i Srebrnego Niedźwiedzia, w trakcie trwającej siedem dekad kariery stworzył szereg filmów, które złotymi zgłoskami zapisały się w kanonie polskiej kinematografii. Malarska wyobraźnia Wajdy oraz jego niezwykła umiejętność czerpania z narodowego imaginarium do dziś zadziwiają wielbicieli X muzy. 

Od 28 maja w e-Kinie Pod Baranami dostępne będą dwa filmy Andrzeja Wajdy. „Powidoki” – ostatni film w karierze reżysera, to poruszający portret niepokornego artysty. Grany przez Bogusława Lindę malarz Władysław Strzemiński jest jednocześnie antykomunistycznym buntownikiem oraz wizjonerem, pragnącym zaprezentować światu nowatorską teorię sztuki. Drugi z filmów, liryczny i kameralny „Tatarak”, powstał w oparciu o prozę Jarosława Iwaszkiewicza. Krystyna Janda wciela się tu w postać dojrzałej kobiety, zafascynowanej atrakcyjnym młodzieńcem (w tej roli polsko-amerykański aktor Paweł Szajda). Ich relacja, rozwijająca się wśród pięknej i bujnej przyrody, zostaje z ogromnym wyczuciem sfilmowana przez ulubionego operatora Wajdy, Pawła Edelmana.

Oba filmy będą dostępne również w wersji z angielskimi napisami.

Karnety dostępne są w dniach 28–31 maja.

O filmach:

  • „Powidoki” – reż. Andrzej Wajda, Polska 2016, 100’

Akcja filmu osadzona jest w Łodzi w latach 1948–1952, w okresie stalinizmu. Władysław Strzemiński (w tej roli Bogusław Linda) jest malarzem, profesorem i wykładowcą w Łódzkiej PWSSP. Twórca teorii unizmu, doceniony i podziwiany przed wojną w kraju i za granicą, uwielbiany przez studentów, nie cieszy się sympatią władz uczelni, a przede wszystkim ministra kultury. Strzemiński – w przeciwieństwie do lojalnych członków partii i kolegów realizujących doktrynę socrealizmu – nie zgadza się na żadne ustępstwa w sztuce. Nie pozwala aby polityka wkraczała do jego twórczości. Realizuje własną drogę artystyczną, niezgodną z oficjalnymi wytycznymi PZPR. Taka postawa sprowadza na niego szykany, aż do relegowania z uczelni i wykreślenia ze Związku Artystów Plastyków.

  • „Tatarak” – reż. Andrzej Wajda, Polska 2009, 85’

Film Andrzeja Wajdy oparty na opowiadaniu Jarosława Iwaszkiewicza, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy. Wajda już po raz trzeci adaptuje prozę Iwaszkiewicza, za każdym razem w doskonałym stylu („Brzezina”, „Panny z Wilka”). Marta (Krystyna Janda), kulturalna kobieta w średnim wieku, która jest żoną doktora z małego miasteczka (Jan Englert), nie zdaje sobie sprawy ze swojej śmiertelnej choroby. Pewnego dnia poznaje znacznie młodszego mężczyznę, Bogusia (Paweł Szajda), który oczarowuje ją swoją młodością i prostotą. Ich niewinne spotkania na brzegu rzeki są naznaczone wzajemną fascynacją, lecz kres kładzie im nagły i okrutny kaprys losu.

Więcej informacji: Kino Pod Baranami oraz e-Kino Pod Baranami

pokaż metkę
Osoba publikująca: Patrycja Piekoszewska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-05-27
Data aktualizacji: 2021-05-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź