Nowe stanowisko doradcze dla cudzoziemców
W Punkcie Obsługi Przedsiębiorcy przy ul. Wielickiej 28a powstało nowe stanowisko doradcze dla cudzoziemców. Konsultant ds. przedsiębiorczości udziela informacji w języku rosyjskim, ukraińskim i angielskim, bezpośrednio w punkcie obsługi oraz przez telefon: 12 616 56 07. Stanowisko jest czynne codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00.
Ideą powstania punktu jest pomoc i wsparcie migrantów z Europy Środkowej w zakresie możliwości zakładania działalności gospodarczej w Polsce.
Stanowisko doradcze dla cudzoziemców w POP świadczy usługi informacyjne na temat:
- obowiązków związanych z zakładaniem lub prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym doradztwo w zakresie posługiwania się kodami Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007)
- zakładania Profilu Zaufanego ePUAP
- wsparcia finansowego dla przedsiębiorców, w tym na temat zakresu pomocy dla przedsiębiorców w związku z negatywnymi konsekwencjami ekonomicznymi i społecznymi stanu epidemii COVID-19
- procedur administracyjnych dla przedsiębiorców realizowanych przez Urząd Miasta Krakowa oraz niektóre miejskie jednostki organizacyjne.
Pomysł uruchomienia stanowiska powstał z inicjatywy Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia (#Otwarty Kraków) we współpracy z Wydziałem ds. Przedsiębiorczości i Innowacji (#POP). Działania podjęte przez Urząd Miasta Krakowa są częścią realizacji projektu o nazwie Taskforcome, którego liderem jest Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. W projekcie udział bierze dwunastu partnerów z pięciu krajów (Polski, Austrii, Chorwacji, Włoch i Niemiec).
Głównym celem projektu jest opracowanie lokalnych planów działania oraz ponadnarodowego planu wspierania migrantów i przedsiębiorczości społecznej jako kanału innowacji społecznych. Nowo powstałe stanowisko doradcze ma na celu zarówno kreowanie lepszych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, a także tworzenie możliwości dla innowacji i rozwoju społeczno-gospodarczego w regionach Europy Środkowej.
W pierwszych dwóch miesiącach funkcjonowania punktu z konsultacji skorzystało łącznie 27 obcokrajowców (obywateli Ukrainy, Białorusi, Indii, Gruzji, Rosji, Słowacji, Włoch). Nawiązano także współprace z Uniwersytetem we Lwowie w zakresie promowania przedsiębiorczości wśród studentów poprzez cykl prezentacji na temat zakładania działalności gospodarczej przez cudzoziemców w Polsce.
Do chwili obecnej zostały zorganizowane (za pomocą elektronicznych kanałów) dwa takie spotkania:
- 14 maja dla studentów trzeciego roku polonistyki Uniwersytetu Lwowskiego (20 osób)
- 19 maja dla studentów piątego roku polonistyki Uniwersytetu Lwowskiego (12 osób).
W prezentacji brała udział doktor Nadija Zajaczkiwska (Katedra Pedagogiki Ogólnej oraz Pedagogiki Szkoły Wyższej).
Ponadto, dzięki uprzejmości prof. Mykoła Żurba z Ługańskiego Obwodowego Instytutu Podyplomowej Oświaty Pedagogicznej, 22 maja została przeprowadzona prezentacja w języku ukraińskim „6 powodów dla których warto założyć działalność gospodarcza w Krakowie”, w której wzięło udział 140 osób (nauczycieli, wykładowców, pracowników oświaty).