Komunikacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Odświeżone oznakowanie uliczne

Pod koniec maja ekipy działające na zlecenie Zarządu Dróg Miasta Krakowa rozpoczęły prace związane z odnową oznakowania drogowego. Obecnie intensywnie działają na obszarze tzw. pierwszej obwodnicy miasta. Wszystkie prace zakończą się jesienią.

Fot. Zarząd Dróg Miasta Krakowa

Oznakowanie w mieście odnawiane jest co roku. Warunki zimowe sprawiają, że w wielu miejscach po tym okresie pozostaje ono niewidoczne. Miasto w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg zleca jego malowanie – w tym roku na ten cel wyda ok. półtora miliona złotych.

Linie ciągłe, przerywane, strzałki oraz symbole – to te elementy oznakowania poziomego są właśnie odnawiane przy użyciu białej farby na bazie żywicy akrylowej.

Ekipy pracują metodą na zimno przy użyciu specjalistycznego sprzętu – malowarki hydrodynamicznej i pneumatycznej. W innych miejscach, aby spotęgować efekt odblasku, świeża warstwa farby posypywana jest materiałem wykazującym niezwykle dużą odporność na ścieralność, tzw. mikrokulkami szklanymi.

Obecnie ekipy pracują na obszarze tzw. pierwszej obwodnicy miasta – ul. Basztowa, ul. Dunajewskiego oraz w innych częściach miasta (np. ul. Cechowa, ul. Herberta).

W Śródmieściu, z uwagi na sporą liczbę projektów zmieniających stałą organizację ruchu, prace potrwają do końca listopada. Realizowane będą między innymi zmiany na ulicach Reformackiej, św. Krzyża, św. Tomasza, Szpitalnej, jak również przy Filharmonii – o szczegółach projektu tutaj.

W drugiej połowie maja miasto otrzymało wyrok sądowy, który zezwala na malowanie miejsc postojowych na obszarze wpisanym na Listę Światową Dziedzictwa UNESCO (szczegóły tutaj) – linie i niebieskie koperty będą sukcesywnie się pojawiać na Starym Mieście, Kazimierzu oraz Stradomiu.

Przywrócenie oznakowania poziomego na tym obszarze ma na celu zwiększenie czytelności i jednoznaczności obowiązującej organizacji ruchu, w szczególności pod kątem regulacji zasad parkowania pojazdów i bezpieczeństwa użytkowników ruchu drogowego. Mając na uwadze fakt, że działania te będą prowadzone na obszarze wpisanym na Listę Światową Dziedzictwa UNESCO, malowanie oznakowania zostanie ograniczone do niezbędnego minimum, wynikającego z obowiązujących przepisów prawa. W pierwszej kolejności ekipy pojawią się na Kazimierzu. W sumie wymalowanych zostanie ok. 50 kopert.

Cały proces związany z malowaniem oznakowania drogowego zakończy się jesienią.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-06-17
Data aktualizacji: 2021-06-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź