Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ekopoetyckie warsztaty lekturowe z Julią Fiedorczuk

Festiwal Miłosza to nie tylko spotkania poetyckie, dyskusje i rozmowy, lecz także niezmiennie inspirująca, kreatywna praca. W tym roku festiwalowe warsztaty będą związane z szeroko pojętą naturą: uczestnicy wspólnie z prowadzącą Julią Fiedorczuk pochylą się nad otaczającym nas światem, czytając i interpretując utwory współczesnych poetów. Zajęcia odbędą się 10 lipca o godz. 15.30 w wyjątkowej scenerii Ogrodu Mehoffera przy ul. Krupniczej 26.

Fot. materiały prasowe / KBF

Zajęcia będą zorganizowane wokół tekstów współczesnych poetów (m.in. Jane Hirshfield, Gary'ego Snydera i Konrada Góry). W ich wierszach świat – określany jako więcej-niż-ludzki, intuicyjnie nazywany „naturą” – pojawia się nie jako „przedmiot” opisu, namysłu czy skargi, lecz jako kolektyw żywych, działających, twórczych podmiotowości.

Głównym celem warsztatów lekturowych będzie wyjście na spotkanie tego, co nieznane, by dowiedzieć się czegoś nowego o sobie samym. Wspólnie zastanowimy się nad sposobami przedstawiania w wierszach relacji między ludźmi a innymi istotami. W jaki sposób zwrócenie uwagi (nastrojenie słuchu) na otaczający nas świat wpływa na samoświadomość? Co dzieje się z podmiotem lirycznym w poezji, która wychodzi naprzeciw spotkaniu z tym, co nie jest ludzkie?

W lekturze, rozmowie i namyśle wspomoże uczestników wyjątkowe miejsce, w którym odbędą się warsztaty – ogród przy Domu Józefa Mehoffera, jedno z najbardziej urokliwych i zacisznych miejsc w sercu Krakowa. Zielona enklawa, zaprojektowana przez samego malarza, zapewni przyjemny chłód w upalny dzień – to idealne warunki do rozmowy o poezji.

Prowadząca zajęcia Julia Fiedorczuk to utytułowana poetka, pisarka i tłumaczka, wielokrotnie wyróżniana prestiżowymi nagrodami. Nominowana do nagrody Nike, laureatka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, jest również znana ze swojego zaangażowana w popularyzację pojęcia „ekopoetyka”. Nurt ten, zapoczątkowany w literaturze anglosaskiej, stara się opisać relacje między człowiekiem a przyrodą. Kluczowa w tej koncepcji jest zmiana postrzegania tego, co zazwyczaj przyporządkowane było do kategorii ludzkie i nie-ludzkie.

Zapisy na bezpłatne warsztaty ruszayły 21 czerwca o godzinie 14.00. Zapisywać można się tutaj. Liczba miejsc jest ograniczona.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-06-21
Data aktualizacji: 2021-06-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź