Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kinematograf w pałacu Potockich

Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Kinem Pod Baranami zaprasza na cykl wyjątkowych pokazów filmowych. Od czerwca do grudnia w pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 zaprezentowanych zostanie siedem unikalnych filmów związanych z literaturą oraz Krakowem, noszącym tytuł Miasta Literatury UNESCO. W programie m.in. „Dolina Issy” w reżyserii Tadeusza Konwickiego, „Test pilota Pirxa” oparty na opowiadaniu Stanisława Lema oraz „Spis cudzołożnic” zrealizowany przez Jerzego Stuhra.

Fot. materiały prasowe

Pałac Potockich, mieszczący się przy Rynku Głównym 20, przemieni się w najbliższych miesiącach w kameralną salę kinową z unikalnym repertuarem. Przy jej organizacji Krakowskie Biuro Festiwalowe współpracuje z doświadczonym sąsiadem – Kinem Pod Baranami.

29 czerwca cykl pokazów otworzyła „Dolina Issy” – poetycka adaptacja jednego z najbardziej znanych utworów Czesława Miłosza, przygotowana przez innego wybitnego polskiego pisarza, Tadeusza Konwickiego. Pokaz poprzedziła prelekcja prof. Joanny Zach, kierowniczki Ośrodka Badań nad Twórczością Czesława Miłosza na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W kolejnych miesiącach zaprezentowane zostaną inne perełki polskiego kina, silnie związane z utworami literackimi. „Romans prowincjonalny” oparty na opowiadaniu Kornela Filipowicza opowiada o dziewczynie żyjącej w dusznej atmosferze małego miasteczka. Frustracja konserwatywnym otoczeniem i konwenansami towarzyszy także czwórce bohaterów filmu „Nad rzeką, której nie ma” Andrzeja Barańskiego, zrealizowanego na podstawie tekstu Stanisława Czycza.

O miłosnych rozterkach opowiada „Jowita” – znakomity film Janusza Morgensterna z Danielem Olbrychskim i Barbarą Kwiatkowską w rolach głównych, kręcony m.in. w słynnym hotelu Cracovia oraz na Wzgórzu Wawelskim. W grodzie Kraka w całości rozgrywa się także „Spis cudzołożnic” – komedia na temat relacji damsko-męskich, wyreżyserowana (i zagrana!) przez Jerzego Stuhra, na podstawie tekstu Jerzego Pilcha. A „Tętno” Gerarda Zalewskiego opowiada o wielkiej, tragicznej miłości Haliny i Adolfa Poświatowskich.

Z okazji trwającego właśnie Roku Lema, w programie pojawi się ekranizacja powieści słynnego polskiego  pisarza, filozofa i futurologa. Polsko-radziecki „Test pilota Pirxa”, pełen jest niezwykłych efektów specjalnych oraz złożonych pytań na temat człowieczeństwa i ludzkiej natury. 

Każdy z pokazów zostanie poprzedzony krótkim, popularyzatorskim wprowadzeniem.

Pokazy odbywają się o godz. 21.00 na dziedzińcu pałacu Potockich. W przypadku złej pogody seanse będą przenoszone do sal pałacu. Od września do grudnia projekcje odbywać się będą od godz. 20.00 we wnętrzach pałacu.

Program:

  • wtorek, 29 czerwca, godz. 21.00  – „Dolina Issy”, reż. Tadeusz Konwicki, Polska 1982, 102’
  • wtorek, 20 lipca, godz. 21.00 – „Romans prowincjonalny”, reż. Krzysztof Wierzbiański, Polska 1977, 61’
  • wtorek, 17 sierpnia, godz. 21.00 – „Nad rzeką, której nie ma”, reż. Andrzej Barański, Polska 1991, 85’
  • wtorek, 21 września, godz. 20.00 – „Test pilota Pirxa”, reż. Marek Piestrak, Polska/ZSRR 1979, 95’
  • wtorek, 19 października, godz. 20.00 – „Spis cudzołożnic”, reż. Jerzy Stuhr, Polska 1995, 64’
  • wtorek, 16 listopada, godz. 20.00 – „Jowita”, reż. Janusz Morgenstern, Polska 1967, 91’
  • wtorek, 14 grudnia, godz. 20.00 – „Tętno”, reż. Gerard Zalewski, Polska 1985, 69’

Bilety dostępne będą w kasie Kina Pod Baranami, online oraz pałacu Potockich (w dniu pokazu). 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-06-21
Data aktualizacji: 2021-07-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź