Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bagatela zaprasza na „Pensjonat Pana Bielańskiego”

Teatr Bagatela zaprasza na wycieczkę po c.k. Krakowie teatralnym wehikułem czasu. Herbert Kaluza i Marek Gierszał stworzyli precyzyjną maszynkę do wywoływania śmiechu pełną aluzji do findesieclowej Galicji i polskiej kultury, także współczesnej.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

„Pensjonat Pana Bielańskiego” to pokaz realistycznego teatru, jakiego coraz rzadziej mamy okazję doświadczać: stylizowane dekoracje i kostiumy z epoki stanowią bogatą oprawę dla barwnej galerii oryginalnych postaci. Według reżysera jest to przedstawienie i dla młodszych, którzy nigdy nie spotkali się z taką konwencją, i dla starszych, którzy dziś mogą za nią tęsknić. Teatr do zobaczenia po raz pierwszy lub do powspominania i do wymiany międzypokoleniowych doświadczeń. Spektaklowi towarzyszą wdzięczne i zabawne piosenki napisane przez Artura Andrusa do muzyki Adama Opatowicza.

Autorzy przedstawienia wzorowali się na zwariowanej niemieckiej possie (gatunek farsy osadzony w konkretnym miejscu i bazujący na lokalnych odniesieniach) Pension Schöller Carla Laufsa i Wilhelma Jacoby’ego z 1890. Ta ciesząca się niesłabnącym powodzeniem w obszarze niemieckojęzycznym sztuka – aż trzykrotnie sfilmowana przez syna Jacoby’ego! – jest owocem przyjaźni. Choć Jacoby był tylko autorem pomysłu, Laufs lojalnie dzielił się z nim połową wszystkich tantiem. Obaj twórcy należeli do związku karnawałowego w Moguncji oraz byli członkami paramasońskiej loży Schlaraffia, towarzystwa „jednakowo myślących mężów, których celem jest pielęgnowanie humoru i sztuki według określonych form i przy przestrzeganiu pewnego ceremoniału, i których główną zasadą jest przyjaźń”. Obaj także prócz sztuk teatralnych pisali operetki oraz wystąpienia i mowy karnawałowe. Atmosferę karnawału odnajdziecie też w ich sztandarowym dziele.

Spektakl zobaczymy na dużej scenie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-06-24
Data aktualizacji: 2021-07-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź