Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

#KrakówSzczepi – przegląd działań miasta

Mobilne zespoły szczepień, wakacyjne akcje weekendowe, specjalna infolinia, punkty szczepień powszechnych oraz transport dla osób niepełnosprawnych – to najważniejsze działania, jakie podejmuje miasto, aby zaszczepić przeciw Covid-19 jak największą liczbę osób.  

Fot. pixabay.com

Mobilne zespoły szczepień

Wychodząc naprzeciw mieszkańcom Krakowa, którzy mają problem z samodzielnym dotarciem do punktów szczepień przeciw Covid-19, miasto zorganizowało sześć mobilnych zespołów szczepień, które od 21 czerwca realizują szczepienia przeciwko Covid-19 w miejscu zamieszkania. Aktualnie z tej możliwości mogą skorzystać osoby powyżej 55. roku życia. Wiek osób uprawnionych jest stopniowo obniżany.

Zapisy na szczepienia realizowane przez mobilne zespoły szczepień przyjmowane są pod specjalnym numerem telefonu: 730 977 999.

 

Wakacyjne akcje weekendowych szczepień

Od początku lipca rozpoczęliśmy także wakacyjną, plenerową akcję szczepień dla mieszkańców. W każdy letni weekend mieszkańcy mogą zaszczepić się w specjalnie tworzonych mobilnych punktach w różnych częściach miasta. W akcji mogą wziąć udział osoby dorosłe, posiadające e-skierowanie. Każdy chętny bez konieczności wcześniejszej rejestracji i umawiania się na konkretną godzinę może zgłosić się do specjalnie utworzonego punktu szczepień. W ramach akcji wykorzystywana jest jednodawkowa szczepionka firmy Johnson & Johnson.

Na szczepienie nie trzeba się rejestrować – wystarczy zgłosić się i wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem lub zgłosić się z już uzupełnionym kwestionariuszem za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Szczepienia wykonywane są wyłącznie przez wykwalifikowany personel, a wcześniej pacjent przejdzie standardową kwalifikację.

Mobilne punkty szczepień są organizowane, ażeby przyspieszyć proces szczepień.

Punkty szczepień powszechnych

Kraków utworzył trzy punkty szczepień powszechnych, które od 1 maja realizują szczepienia przeciw Covid-19 w następujących lokalizacjach:

  • Miejskie Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie ul. Wielicka 267, nr tel. 12 446 75 27
  • Hala Sportowa WKS Wawel ul. Podchorążych 3, nr tel. 12 637 27 91
  • Tauron Arena Kraków ul. Stanisława Lema 7, nr tel. 12 349 15 00

Punkty szczepień powszechnych funkcjonują od poniedziałku do niedzieli w godz. 8.00–20.00.

Rejestracja na szczepienia w tych punktach odbywa się za pośrednictwem dotychczas obowiązujących kanałów zapisów. Są to:

  • całodobowa i bezpłatna infolinia 989
  • elektroniczna e-Rejestracja
  • kontakt z wybranym punktem szczepień
  • wysłanie wiadomości SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.

Infolinia o koronawirusie

Od połowy stycznia miasto uruchomiło specjalną infolinię, dzięki której mieszkańcy Krakowa, ale też i innych gmin, uzyskają kompleksowe informacje z zakresu szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2.

Infolinia przekazuje informacje w zakresie Narodowego Programu Szczepień przeciw Covid-19, w tym organizacji szczepień i kwestii związanych z samym podaniem szczepionek. Dodatkowo pełni też rolę punktu zgłaszania potrzeb transportowych do punktów szczepień prowadzonych przez Kraków.

Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00 pod specjalnym numerem telefonu 12 616 52 66.

Transport na szczepienie

Już w styczniu, aby ułatwić osobom niepełnosprawnym dotarcie do punktu szczepień przeciw Covid-19, miasto wprowadziło specjalny transport z domu pacjenta do punktu szczepień. Do skorzystania z transportu uprawnieni zostali mieszkańcy Krakowa:

  • posiadający aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z wyżej wymienionymi schorzeniami
  • powyżej 70. roku życia, mający obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejscu zamieszkania punktu szczepień.

Osoby, które nadal chcą skorzystać z tej możliwości i mają wyznaczony termin szczepienia przeciw COVID-19, mogą zgłaszać się za pomocą infolinii informacyjnej o koronawirusie pod numerem: 12 616 52 66.

Przewoźnicy współpracujący z miastem realizują usługę w systemie „od drzwi do drzwi”. Oznacza to, że osoba korzystająca z transportu powinna być przygotowana, w tym odpowiednio ubrana i zabezpieczona na czas podróży i pobytu w punkcie szczepień. Musi także posiadać przy sobie potrzebne dokumenty. W wyjątkowych sytuacjach i w fizycznych utrudnieniach, kierowca pomoże zejść od drzwi mieszkania do samochodu i wsiąść do niego.

Wymienione akcje mają przełożenie na dobre statystyki szczepień, dzięki którym Kraków pozostaje w czołówce zaszczepionych miast. Więcej na ten temat w: Kraków w czołówce zaszczepionych miast.

pokaż metkę
Autor: EMILIA KRÓL
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-07-14
Data aktualizacji: 2021-08-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź