Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wkrótce konkurs na stanowisko dyrektora Sinfonietty Cracovii

W obliczu planów na dynamiczny rozwój międzynarodowej kariery dyrygenckiej i w związku z podpisaniem dwuletniego kontraktu z prestiżową agencją Nordic Artists Management, a także w związku z nowymi wyzwaniami orkiestry dotyczącymi realizacji Krakowskiego Centrum Muzyki w Cichym Kąciku, z dniem 31 lipca Jurek Dybał, w uzgodnieniu z Gminą Miejską Kraków, rozwiązuje kontrakt na stanowisku dyrektora Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia. W najbliższych miesiącach będzie kontynuował współpracę artystyczną z orkiestrą, sprawując funkcję dyrektora artystycznego.

Jurek Dybał
Fot. fot. Piotr Markowski

– Pozytywnie oceniam dotychczasowy przebieg współpracy z dyrektorem Jurkiem Dybałem w zakresie sposobu prowadzenia przez niego działalności kulturalnej i zarządczej. Jestem wdzięczna zwłaszcza za zapewnienie i dostosowanie przejściowej siedziby orkiestry, pozwalającej tej renomowanej orkiestrze pracować w dogodnych warunkach. Doceniam również zaangażowanie pana Dybała w przygotowania do budowy Krakowskiego Centrum Muzyki. Zważywszy na pozycję artystyczną pana Jurka Dybała oraz jego bogate kontakty zagraniczne mamy nadzieję na dalszą, owocną i pełną sukcesów artystycznych współpracę z zespołem. Jednocześnie przystępujemy do prac nad rozpisaniem konkursu, który wyłoni przyszłą dyrekcję orkiestry – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

– Przez dwie kadencje kierowania Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia udało mi się z nawiązką zrealizować złożoną w trakcie konkursu na dyrektora ambitnie nakreśloną koncepcję rozwoju orkiestry. Zespół, który w momencie objęcia przez mnie stanowiska nie miał stałego miejsca codziennych prób, obecnie czeka na Centrum Muzyki w przejściowej siedzibie z akustycznie dostosowaną i profesjonalnie wyposażoną salą prób. Dzięki wspólnym wysiłkom wszystkich pracowników i władz miasta udało się znacznie poprawić warunki pracy i wynagrodzeń muzyków oraz przeprowadzić zespół „suchą stopą“ przez trudny okres pandemii. Udało się też wypracować standardy rekrutacji nowych muzyków, a także wzmocnić jakość instrumentarium, poprzez doposażenie orkiestry w doskonały zestaw instrumentów smyczkowych i perkusyjnych. Efektem tych zmian było rosnące zainteresowanie muzyków z kraju i z zagranicy pracą w zespole. Utrzymanie wysokiego poziomu artystycznego zespołu zaowocowało licznymi zaproszeniami orkiestry na prestiżowe festiwale, występy w salach koncertowych Wiednia, Paryża, Chin, Korei, Japonii, Finlandii, Holandii.

Z dumą mogę podkreślić, ze pod moją dyrekcją zespół nagrywał dla najlepszych wytwórni płytowych takich jak Sony Classical czy Warner Classics. Za dokonania na polu fonograficznym otrzymaliśmy także wiele nagród i wyróżnień, z prestiżową „International Classical Music Award” na czele. Do występów w charakterze Honorowego Dyrygenta Gościnnego udało się przekonać cenionego wenezuelskiego wirtuoza batuty Rafaela Payare‘a (obecnie szefa legendarnej Montreal Symphony Orchestra, który to stanowisko objął po Kencie Nagano). Orkiestra tak blisko związana ze śp. prof. Krzysztofem Pendereckim jest odpowiedzialna za pielęgnowanie jego pamięci i dorobku. Krzysztof Penderecki pełnił funkcję Honorowego Przewodniczącego Rady Artystyczno-Programowej Orkiestry, a wraz z panią Elżbietą Penderecką w ogromnej mierze przyczynił się do powstania zespołu. Ten aspekt lojalności wobec naszego założyciela był zawsze kultywowany również poprzez wiele prawykonań jego muzyki, a twórczość profesora jest jądrem tożsamości artystycznej orkiestry. Czuję się spełniony, że tak wiele udało się w tak krótkim czasie osiągnąć, ale przede wszystkim cieszę się z tego, że poza występami z tak renomowanymi artystami jak Gidon Kremer, Siostry Labèque, Elīna Garanča, José Carreras czy Cameron Carpenter, Sinfonietta Cracovia była także blisko mieszkańców i mieszkanek Krakowa, również tych najmłodszych, przybliżając muzykę klasyczną, nierzadko w niestandardowy sposób. Ta odnowa profilu orkiestry była niezwykle ważna: przestrzeń miejska traktowana jako jedna wielka sala koncertowa, niestandardowe przestrzenie, wielopokoleniowa publiczność.

Orkiestrę czekają teraz nowe wyzwania organizacyjne i repertuarowe związane z dostosowaniem stylu pracy do potrzeb Centrum Muzyki w Krakowie, i ja zaś cieszę się na realizację najbliższych wyzwań artystycznych z orkiestra: trasę koncertową promującą płytę „Penderecki's Sinfoniettas” we Francji i Włoszech, trasę koncertową z 18 koncertami w Niemczech, zaś w kraju, poza koncertami w Krakowie, występy m.in. na Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Szalonych Dniach Muzyki, na zaproszenie Sinfonii Varsovii, czy udziału w trasie koncertowej z muzyka do filmu „Call Me by Your Name” w formule live in concert (w Krakowie już 25 września). Niebawem czeka nas także koncert promocyjny płyty nagranej wspólnie z Leszkiem Długoszem 23 października na Wawelu – podsumowuje Jurek Dybał.

– Serdecznie gratuluję Jurkowi Dybałowi znakomicie zapowiadających się możliwości rozwoju kariery międzynarodowej. Jednocześnie chciałbym wyrazić głęboką wdzięczność za realizowany od 2014 r. kontrakt dyrektora naczelnego i artystycznego flagowej instytucji muzycznej miasta Krakowa, jaką jest Orkiestra Sinfonietta Cracovia. Odnowienie wizerunku zespołu, nowe cykle muzyczne, doskonale wyposażona sala prób, nowe instrumentarium, inicjatywy edukacyjne, trasy koncertowe w Europie i Azji, wreszcie uznani dla wydań fonograficznych zespołu to kapitał doskonale dokumentujący ten 7-letni kontrakt. Jurek Dybał, otrzymuje nowe szanse związane z rozwojem na międzynarodowej scenie, a naszą rolą jest odpowiedzieć na te potrzeby z pełną otwartością. Trzymając kciuki za sukces nowych zawodowych wyzwań, jednocześnie cieszę się, że pod kierownictwem Jurka Dybała zrealizowane zostaną koncerty i trasy zaplanowane do lutego 2022 r. Tymczasem niezwłocznie rozpiszemy konkurs, który – mamy nadzieję – wyłoni nowego lidera lub liderkę dla tej renomowanej orkiestry i wprowadzi ją w kolejny etap jej rozwoju – zapowiada Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Miasto planuje ogłoszenie konkursu na nową dyrekcję Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia do końca sierpnia br.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-07-23
Data aktualizacji: 2021-07-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź