Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Strategiczne projekty Agencji Rozwoju Miasta Krakowa idą zgodnie z planem

– Zielony parking z fotowoltaiką przy Krakowskim Centrum Muzyki w Cichym Kąciku, projekt adaptacji budynków poszpitalnych dla Biblioteki Kraków, szpital i wydarzenia kulturalno-artystyczne na Wesołej. Krok po kroku robimy swoje – mówi Jan Pamuła, prezes Agencji Rozwoju Miasta Krakowa, która jest odpowiedzialna za strategiczne krakowskie inwestycje.

Fot. Jan Graczyński

204 samochody, trzy kondygnacje, otwarta, ażurowa konstrukcja, zielone, roślinne elewacje i fotowoltaika. Tak będzie wyglądać parking, który powstanie przy Krakowskim Centrum Muzyki w Cichym Kąciku. Przetarg na generalnego wykonawcę zostanie ogłoszony jak tylko będzie pozwolenie na budowę, o które w imieniu agencji wystąpił już projektant parkingu.

Przetarg na generalnego wykonawcę samego centrum, a właściwie stanu surowego z dachem będzie ogłoszony na początku przyszłego roku. Do końca września zwycięzca międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na koncepcję Krakowskiego Centrum Muzyki, biuro BE DDJM ma wystąpić o pozwolenie na budowę. W tym czasie w Cichym Kąciku trwają prace, które mają jak najlepiej przygotować teren pod muzyczną inwestycję. Właśnie został ogłoszony przetarg na wykonawcę robót budowlanych, który zajmie się rozbiórką obiektów magazynowych, biurowych, garażowych oraz ogrodzenia przy ul. Piastowskiej.

W Cichym Kąciku powstanie nowoczesna sala koncertowa z widownią na 1000 miejsc, wyposażona w scenę dla 120 muzyków i balkon mogący pomieścić 80-osobowy chór, a także aula na 300 osób, wielofunkcyjne sale prób, garderoby, biura miejskich orkiestr, a także przestrzeń kreatywna z miejscem na edukację muzyczną. Pierwsze koncerty w Krakowskim Centrum Muzyki mają się odbyć na początku 2024 roku.

Nowi gospodarze poszpitalnych nieruchomości

Jak będzie wyglądała nowa siedziba Biblioteki Kraków? Zespół Projektowo-Inwestycyjny Kontrapunkt V, który wygrał przetarg ogłoszony przez ARMK (wzięło w nim udział sześć firm) ma dziewięć miesięcy na przygotowanie projektu, kosztorysu i zdobycie pozwolenia na budowę. Zadanie nie będzie proste, bo dawna Klinika Chorób Wewnętrznych to budynek zabytkowy i każda decyzja musi być uzgodniona z konserwatorem zabytków.

Podobnie będzie z pracami modernizacyjnymi w dawnej II Katedrze Chirurgii Collegium Medicum UJ (tzw. „Czerwona chirurgia”) przy ul. Kopernika 21. Przetargiem na wynajem budynku zainteresowała się tylko jedna firma, Specjalistyczne Centrum Diagnostyczno-Zabiegowe Medicina Sp. z o.o. Złożyła ofertę, spełniła wszystkie kryteria, i do końca sierpnia może podpisać umowę najmu na 15 lat, z opcją przedłużenia na czas nieokreślony. Medicina będzie tam prowadzić szpital, na część swych usług zaoferuje 15 proc. zniżki dla posiadaczy Karty Krakowskiej.

Przetargi, przetargi, jeszcze raz przetargi

Nie zawsze od razu udaje się znaleźć nowego gospodarza na daną nieruchomość. Przetarg na dzierżawę terenu w okolicach ulicy Kopernika 19A (19C i 19E) właśnie został unieważniony. Agencja szukała operatora, który chciałby tam prowadzić działalność gastronomiczną i organizować wydarzenia kulturalno-artystyczne. Czy będzie powtórzony? Decyzje zapadną w najbliższych dniach.

Ponownie został już ogłoszony przetarg na wynajem budynku dawnej Kliniki Urologii Szpitala Uniwersyteckiego. Tym razem zostały zmienione warunki wynajmu. Nie ma już mowy o szpitalu lecz o działalności leczniczej. Możliwość korzystania ze zniżek w ramach Krakowskiej Karty nadal jest jednak ważnym kryterium wyboru. Oferty można składać do 24 sierpnia.

– Nie dziwie się inwestorom, że nie podejmują szybkich decyzji – mówi o unieważnionych przetargach Jan Pamuła, prezes ARMK. – Tak naprawdę nie wiadomo, co się będzie działo za chwilę i czy nie będzie kolejnych ograniczeń z powodu COVID 19. Poza tym mieszkańcy w konsultacjach społecznych wyraźnie powiedzieli, że nie chcą szybkich decyzji w sprawie Wesołej. Stosujemy się do ich życzenia, sprawdzamy rynek i czekamy na plan zagospodarowania dzielnicy – zaznacza.

Nie od razu Kraków zbudowano, czyli konieczne prace, których nie widać

Na Wesołej sporo się jednak dzieje. Wszystko, co znajduje się na 9,13 ha kupionych przez miasto od Szpitala Uniwersyteckiego: budynki, zieleń, parking, drogi, musi być dokładnie zinwentaryzowane. I jest. Wiadomo na przykład, że najstarsze drzewa rosnące na Wesołej mają około 150 lat!

Trwają też prace nad wymianą instalacji we wszystkich poszpitalnych budynkach. Z 17 nieruchomości ARMK przejęła do tej pory 12, w pozostałych nadal funkcjonuje szpital. Agencja podpisała umowę na indywidualne przyłączenie wszystkich budynków do sieci Tauron Dystrybucja SA. Prowadzi także rozmowy z Wodociągami Miasta Krakowa oraz wspólnie ze szpitalem negocjuje ze spółką MPEC.

Na terenie Wesołej funkcjonuje też otwarty dla wszystkich parking. I tu warto zauważyć, że pacjenci onkologiczni, którzy przyjeżdżają do działającego tam jeszcze szpitala, korzystają z niego bezpłatnie. Podobnie jak lekarze i pielęgniarki.

Żmudne i zupełnie niespektakularne prace trwają także przy realizacji dwóch innych ważnych dla przyszłego rozwoju miasta projektów: Kraków Airport Balice i Kraków Nowe Miasto Płaszów – Rybitwy. Agencja gromadzi wszelkie dane dotyczących obu terenów i możliwości ewentualnych inwestycji, prowadzi konsultacje społeczne i eksperckie dotyczące zagospodarowania i rozwoju tychże, buduje sieć współpracy ewentualnych inwestorów czy klastrów lokalnych i międzynarodowych. Zarówno w przypadku Balic, jak i Nowego Płaszowa nie można jednak mówić o konkretnych inwestycjach bez miejscowego planu zagospodarowania, a te, w obu przypadkach nie zostały jeszcze uchwalone.

Kultura przed wszystkim

Niezależnie od decyzji inwestorów Wesoła staje się nową krakowską przestrzenią dla kreatywnej kultury. W ostatni weekend czerwca, od 25 do 27, gościły tam organizowane przez KBF Wianki i koalicja lokalnych festiwali: Najedzeni Fest, Targi Dizajnu KUP SE, Hau Hau moda dla psów, festiwal Targi Vintage i Retro Kogel Mogel oraz STATE OF MIND Festiwal.

 

Zwiastunem nowego, kulturalnego życia Wesołej była wystawa pokazywana w dawnym budynku Kliniki Chorób Wewnętrznych (dawniej zwanym lekarskim) przy ul. Kopernika 15 (tam, gdzie niebawem przeniesie się Biblioteka Kraków). Wystawa zorganizowana w ramach Festiwalu Miesiąc Fotografii prezentowała prace najzdolniejszych studentek i studentów z czołowych polskich uczelni artystycznych.

Nietypowy tytuł ekspozycji – „8304” – nawiązywał do numeru pociągu IC Barbakan kursującego na trasie Szczecin–Poznań–Łódź–Kraków, który w sensie symbolicznym jest jedynym łącznikiem pomiędzy najważniejszymi ośrodkami akademickimi w Polsce. W czasie studiów młode artystki i artyści praktycznie nie mają okazji do współpracy międzyuczelnianej. Wystawa na Wesołej – jak zapewniają organizatorzy – stała się pierwszym krokiem do tego, by to zmienić. Być może była także pierwszym krokiem do stworzenia nowej, artystycznej tradycji. Kraków ma bowiem szansę stać się miejscem corocznego przeglądu najciekawszych i najświeższych projektów studenckich z całej Polski. Nic więc dziwnego, że również po wakacjach na Wesołej zagości kultura. A to za sprawą wystawy „Z Archiwum X-Ray”, przygotowanej z okazji 125-lecia polskiej radiologii i festiwalu Open Eyes Art.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-08-12
Data aktualizacji: 2021-08-12
Powrót

Zobacz także

Znajdź