Budżet obywatelski – sprawdź ocenę swojego wniosku
Znamy już wyniki weryfikacji projektów złożonych do tegorocznego budżetu obywatelskiego. W tym roku złożono 1043 wnioski. Pozytywną weryfikację przeszło 549 wniosków, negatywną ocenę merytoryczno-prawną otrzymały 354 projekty.
Dodatkowo zweryfikowano formalnie negatywnie 109 wniosków bez załączonej listy poparcia, która była wymogiem koniecznym regulaminu. 31 projektów zostało także wycofanych na prośbę wnioskodawcy lub połączono je za zgodą autorów, jeśli opisywały podobne działania.
Częstym powodem negatywnej oceny merytorycznej był brak ogólnodostępności, czyli np. infrastruktura w ramach projektu służyłaby wyłącznie wąskiej grupie wnioskodawców, a jest to niezgodne z ideą budżetu obywatelskiego. Odrzucane były także projekty, w przypadku gdy autorzy nie dostarczyli zgody właścicieli działki, na której miało być realizowane dane zadanie.
Wśród wniosków zweryfikowanych negatywnie znalazły się też takie, które były sprzeczne z obowiązującymi w mieście planami, politykami, strategiami, programami i innymi uchwałami Rady i zarządzeniami prezydenta.
– W stosunku do lat poprzednich utrzymuje się podobna tendencja, jeśli chodzi o procentowy udział odrzucanych wniosków w stosunku do tych złożonych. Podobnie jest jeśli chodzi o powody negatywnej weryfikacji, zwykle największa liczba projektów nie spełnia zasady ogólnodostępności – wyjaśnia Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia.
Zgodnie z regulaminem Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa, w przypadku odrzucenia projektu w wyniku weryfikacji, wnioskodawcy przysługuje możliwość złożenia protestu. Protest wraz z uzasadnieniem należy złożyć do 16 sierpnia włącznie. Aby złożyć protest należy zalogować się na swoje konto na stronie budżetu obywatelskiego, przejść do zakładki „Twoje projekty” i w formularzu wyjaśnić uzasadnienie protestu. O dokładnym terminie i miejscu rozpatrywania protestu zainteresowane osoby będą informowane w osobnej korespondencji.
Wszystkie powody odrzuceń jak również charakterystyka skutków długoterminowych dla projektów pozytywnie zweryfikowanych, zostały poddane w dokumencie, który znajduje się tutaj.
Mieszkańcy stawiają na zieleń, kulturę i infrastrukturę. Wśród pozytywnie ocenionych projektów 150 dedykowanych jest kategorii zieleń i ochrona środowiska, drugą preferowaną przez mieszkańców kategorią jest kultura - tu znajduje się 91 projektów, a zaraz po niej infrastruktura – to 90 wniosków. O priorytetach mieszkańców w BO pisaliśmy także tutaj.
– Jest to stale utrzymujący się trend w krakowskim budżecie obywatelskim, a te kategorie wpisują się w zagadnienia, na które mieszkańcy kładą nacisk – dodaje Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia.
Ostateczna lista projektów poddanych pod głosowanie zostanie opublikowania 15 września.