Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Opera Rara 2021: nadchodzą kolejne wydarzenia!

Przełożony z wiosny „The Golden Dragon” Pétera Eötvösa oraz dwa wydarzenia specjalne w postaci koncertu L'Arpeggiaty i recitalu Samuela Mariño, któremu towarzyszyć będzie prowadzona przez Jana Tomasza Adamusa Capella Cracoviensis, to kolejne elektryzujące propozycje Festiwalu Opera Rara 2021.

Muzyczny spektakl „The Golden Dragon” zagości na żywo 26, 27 oraz 28 września w Centrum Kongresowym ICE Kraków, a wydarzenie specjalne odbędzie się 10 października w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie – Samuel Mariño.

„The Golden Dragon” to pełna szalonych, wprost nieprawdopodobnych wypadków tragikomedia, która zarazem podważa nasze oczekiwania dotyczące tego, jak powinna wyglądać sztuka zaangażowana społecznie. Opera Pétera Eötvösa – zainspirowana sztuką Rolanda Schimmelpfenniga – to opowieść o życiu dalekowschodnich emigrantów w Europie. Wbrew temu, czego można się spodziewać po ważkim temacie, jest ona daleka od dokumentalizmu.

Schimmelpfennig stworzył mozaikowy tekst o naszej równie mozaikowej współczesności, pokazując ją z perspektywy kuchennych zapleczy zaludnionych postaciami borykającymi się z biedą, wyobcowaniem, upokorzeniem. Ich losy krzyżują się tu w zaskakujący sposób, mnożą się drastyczne i absurdalne sytuacje – bez cienia sentymentalizmu, za to dosadnie pokazując, jak nieporadnie i okrutnie urządziliśmy życie sobie i innym. Każdy ze śpiewaków-aktorów wciela się tu w więcej niż jedną rolę. Płynna tożsamość bohaterów, ich wykorzenienie, brak prawa do podmiotowości zyskują dzięki temu prostemu zabiegowi widome odzwierciedlenie na scenie. Wszystko jest tu dojmująco przygnębiające, a zarazem groteskowe – i śmieszne, i straszne. Akcja koncentruje się wokół nielegalnej emigracji i problemów, z jakimi zmagają się osoby „bez papierów”, bez praw i bez wielkich szans na godną przyszłość. Nie ma tu socjologicznej dosłowności, nie zobaczymy scenicznej rozprawki z odhaczanymi kolejno „ważnymi tematami”, ale złożony obraz stosunków międzyludzkich wynikający z uwikłania w sprzeczności, w jakie wpychają bohaterów mechanizmy bezlitosnej rynkowej machiny. W krzywym operowym zwierciadle przegląda się nasza codzienność, która w coraz szybszym tempie upodabnia się do tego zniekształconego obrazu.

Natomiast 24 września miało miejsce pierwsze z wydarzeń specjalnych w ramach tegorocznego Festiwalu Opera Rara, czyli koncert wyjątkowego zespołu L'Arpeggiata. To prawdziwe zjawisko w świecie muzyki dawnej — zupełnie osobne, oryginalne, unikalne, ale już trwale wpisane w jego krajobraz i zajmujące w nim poczesne miejsce. Zespół przybył do Krakowa z programem „Miracolo d'Amore. Di Venezia a Napoli”, by zabrać nas w muzyczną podróż przez Włochy epoki seicenta. Poznaliśmy repertuar teatrów muzycznych północnej, środkowej i południowej Italii z czasów, gdy opera była zjawiskiem nowym, młodym, rozwijającym się szalenie dynamicznie i przeżywającym pierwszy tak bujny rozkwit. Uderzające swoją różnorodnością arie z dzieł m. in. Monteverdiego, Cavallego, Cestiego i Rossiego zaśpiewała rumuńsko-niemiecki kontratenor Valer Sabadus — gwiazda pierwszej wielkości na europejskim operowym firmamencie (ma za sobą liczne sukcesy, zwłaszcza w rolach Händlowskich, a także pokaźną dyskografię) i wierny partner L'Arpeggiaty w jej licznych przedsięwzięciach.

Bilety na spektakl „The Golden Dragon” dostępne na KBF: BILETY.  Bilety na koncert zespołu L’Arpeggiata dostępne na eBilet.pl, a na recital Samuela Mariño dostępne bezpośrednio na stronie Teatru im. J. Słowackiego.

Na festiwal Opera Rara 2021 zapraszają Miasto Kraków, KBF oraz Capella Cracoviensis.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-07
Data aktualizacji: 2021-09-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź