Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Filmowy festiwal społeczności queerowych pod Baranami

Kino Pod Baranami zaprasza na LGBT Film Festival: największe w Europie Środkowo-Wschodniej święto kina LGBT+. Festiwal jak co roku zawita do Krakowa, aby zachwycać różnorodnym programem, śmiałością wizji oraz filmami, które prezentują rozmaite doświadczenia queerowych społeczności. Pokazy potrwają od 17 do 23 września.

Fot. materiały prasowe

W programie LGBT Film Festivalu nie brakuje znanych nazwisk. Przegląd otworzy „Łabędzi śpiew” – rozczulająca komedia, w której Udo Kier w roli ekstrawaganckiego fryzjera musi zmierzyć się z duchami swojej przeszłości. Na festiwalu będzie można także zobaczyć „Saint-Narcisse” - najnowszy obraz ekscentrycznego reżysera Bruce’a La Bruce (twórcy skandalizującej „Gerontofilii”), którego bohaterem jest fetyszyzujący własne ciało Dominic.

Ważnymi tematami, przewijającymi się przez festiwalowe filmy, są dojrzewanie oraz młodość. – Ciche i powolne stadium straty, przyjaźni i pierwszej miłości – tymi słowami australijskie „My First Summer” określiła Hattie Collins z magazynu British Vogue. W główne bohaterki tego oświetlonego ciepłymi promieniami słońca dramatu o dorastaniu wcieliły się utytułowane aktorki młodego pokolenia: Markella Kavenagh i Maiah Stewardson. Wśród pięknej przyrody rozgrywa się akcja austriacko-belgijskiego „Dlaczego nie ty” – debiutu reżyserki Evi Romen, uhonorowanego główną nagrodą na festiwalu w Zurychu. Wśród malowniczych tyrolskich gór i wiosek toczy się przejmująca walka młodego człowieka o miłość i życiową pasję. Wzruszający międzypokoleniowy dialog to kluczowy element kanadyjskiego „Jump, darling”, opowiadającego o początkującym draq queen, który przyjeżdża na wieś by opiekować się chorą babcią. W programie znalazł się także polski „Ostatni komers”, nagrodzony na festiwalu w Gdyni brawurowy debiut Dawida Nickela, portretujący młodzież z blokowiska, stojącą u progu dorosłości.

Bohaterowie filmów prezentowanych w trakcie LGBT Film Festival skrywają niejedną tajemnicę. W kostiumowym melodramacie Mony Fastvold „Świat, który nadejdzie”, dwie żyjące pod koniec XIX wieku kobiety (w ich rolach: Katherine Waterston i Vanessa Kirby) muszą ukrywać rodzącą się między nimi namiętność. Tymczasem nastolatka „Valentina”, z wyreżyserowanego przez Cássio Pereirę dos Santosa brazylijskiego dramatu, stara się zataić fakt, że jest transpłciowa. W jej rolę wcieliła się hipnotyzująca debiutantka, Thiessa Woinbackk.

Tradycyjnie w programie LGBT Film Festival znalazły się także krótkie formy filmowe, zgromadzone w zestawach „Lesbian Shorts” oraz „Trans & Gender Diverse Shorts”. W drugim warto zwrócić szczególną uwagę na polski akcent: film „Jednorożec”, będący oryginalnym portretem Kim Lee - zmarłej niedawno ikony sceny Drag Queen w Polsce, której wizerunek widnieje również na plakacie festiwalu.

Wybrane filmy dostępne będą również online na e-kinopodbaranami.pl od 24 września do 3 października. Więcej o festiwalu tutaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-14
Data aktualizacji: 2021-09-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź