Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Analiza krajowych planów klimatycznych

ONZ apeluje do światowych przywódców o podjęcie natychmiastowych działań w zakresie ochrony klimatu.

Fot. Bogusław Świerzowski / kraków.pl

Sekretariat Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu UNFCCC (ang. United Nations Framework Convention on Climate Change) przedstawił najnowszą ocenę stanu krajowych planów klimatycznych, do jakich zobowiązali się sygnatariusze Porozumienia paryskiego. Z opublikowanego raportu wynika, że choć 70 państw zadeklarowało w nim neutralność klimatyczną, to globalne emisje gazów cieplarnianych w 2030 r. będą o około 16 proc. wyższe niż w 2010 r.

Raport będzie podstawą rozmów o działaniach na rzecz klimatu podczas planowanej na listopad tego roku Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych COP2626. Udostępnione podsumowanie wskazuje na pilną potrzebę zwiększenia wysiłków na rzecz klimatu, aby zapobiec wzrostowi temperatury do końca wieku powyżej 1,5°C.

W ocenie uwzględniono informacje do 30 lipca 2021r. przekazane przez wszystkie 191 strony Porozumienia.

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu szacuje, że ograniczenie wzrostu średniej temperatury na świecie do 1,5°C wymaga zmniejszenia emisji CO2 o 45 proc. w 2030 r. lub 25 proc. do 2030 r., aby ograniczyć ocieplenie do 2°C.

Z analizy udostępnionych danych wynika jednak, że całkowity globalny poziom emisji gazów cieplarnianych, uwzględniający deklarację wszystkich stron Porozumienia paryskiego, szacuje się na około 55,1 Gt ekwiwalentu CO2 w 2030 roku, czyli o 59,3 proc. więcej niż w 1990 r. oraz 16,3 proc. więcej niż w 2010 r. Skutkować to może wzrostem temperatury o około 2,7°C do końca wieku, co jest ogromnym powodem do niepokoju.

Dlatego Organizacja Narodów Zjednoczonych apeluje do światowych przywódców o podjęcie natychmiastowych działań w zakresie ochrony klimatu i stworzenia „koalicji solidarności”, w skład której wejdą kraje uzależnione od węgla oraz te, które mają środki finansowe i techniczne, aby wesprzeć transformację klimatyczną mniej zamożnych. Chodzi przede wszystkim o państwa z grupy G20, gdyż odpowiadają one za 80 proc. światowych emisji.

Autorzy raportu podkreślają, że pełne wdrożenie  elementów zawartych w krajowych planach uzależnione jest od dostępu do zwiększonych zasobów finansowych oraz technologii.  

Strony Porozumienia mogą w dowolnym momencie składać nowe lub aktualizować już złożone plany. Aktualizacja raportu obejmująca dane złożone do 12 października planowana jest na 25 października 2021 r.

Więcej na ten temat tutaj.

pokaż metkę
Autor:
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-29
Data aktualizacji: 2022-03-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź