Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Film „Jestem przezroczysty”, czyli porozmawiajmy o depresji

Okres izolacji, nauka zdalna, brak kontaktów z rówieśnikami, a także lęk o zdrowie swoje i bliskich negatywnie wpłynął na stan psychiki dzieci i młodzieży. Psychologowie i psychiatrzy alarmują, że liczba młodych ludzi leczonych z powodu zaburzeń psychicznych lub behawioralnych systematycznie wzrasta. Wychodząc naprzeciw problematyce depresji w ramach programu „Bezpieczny Kraków” powstał film pt. „Jestem przezroczysty”.

Kadr z filmu „Jestem przezroczysty”
Fot. Kadr z filmu „Jestem przezroczysty”

Reżyserem obrazu jest Daniel Rusin, znany również jako „Reżyser życia”. Obok Mariana Dziędziela, Piotra Cyrwusa czy Cezarego Łukaszewicza w filmie wzięli udział także aktorzy młodego pokolenia: Jakub Janota-Bzowski, Małgorzata Heretyk-Musiał czy Ernest Musiał.

– Film zmusza do myślenia i nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Mamy nadzieję na szeroką dyskusję o depresji nie tylko podczas lekcji wychowawczych w szkołach, ale również w domach – mówił podczas prezentacji wicedyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mariusz Kaczmarek, organizator kampanii. – Zależy nam, aby terapia i korzystanie z pomocy specjalisty psychologa czy psychiatry nie powodowało stygmatyzacji i nie było tematem tabu – zaznaczył.

Piotr Cyrwus, który w filmie gra ojca jednego z głównych bohaterów, podczas premiery podkreślał, iż zwykle nie zauważamy starszych osób, a także oni często cierpią z powodu samotności oraz wykluczenia. Apelował, abyśmy byli uważni na innych. Historia relacji, która nawiązała się w filmie pomiędzy sąsiadami – starszym samotnym panem i młodym zagubionym człowiekiem – pokazuje, jak takie wzajemne wsparcie może okazać się pomocne dla obu stron. Producent filmu Jakub Marczyński dodał, że ta opowieść była inspirowana życiem i prawdziwą historią.

Zobacz relację z premiery filmu:

 

Posłuchaj opowieści o projekcie w podcaście „Radio Bezpieczny Kraków”:

 

pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-05
Data aktualizacji: 2021-10-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź