Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Znicz „Kraków pamięta” na grobie Andrzeja Wajdy

9 października minęła piąta rocznica śmierci Andrzeja Wajdy. Z tej okazji na grobie reżysera na cmentarzu Salwatorskim zapłonął znicz od władz miasta Krakowa.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Andrzej Wajda to jeden z najwybitniejszych twórców światowego kina, autor wielu niepowtarzalnych dzieł filmowych takich jak „Popiół i diament”, „Wesele”, „Danton”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Katyń” czy „Wałęsa, człowiek z nadziei”. To również znakomity reżyser teatralny związany z krakowskim Starym Teatrem, laureat Oscara przyznanego za całokształt twórczości w 2000 r. oraz wielu nagród filmowych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kinematografii: m.in. Złotej Palmy w Cannes za film „Człowiek z żelaza” w 1981 r., Cezara, nagrody Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej dla filmu „Danton” w 1983 r., Nagrody Kyoto za działalność na rzecz rozwoju nauki, techniki i myśli ludzkiej w 1987 r., Felixa, europejskiej nagrody za całokształt twórczości w 1990 r., Złotych Lwów na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji za całokształt twórczości i wybitny wkład w historię kina w 1998 r., Złotych Niedźwiedzi na Międzynarodowym Festiwalu filmów w Berlinie w 2006 r.

Andrzej Wajda był założycielem i fundatorem Muzeum Techniki i Sztuki Japońskiej „Manggha” w Krakowie. Z Krystyną Zachwatowicz-Wajdą byli też inicjatorami powstania Pawilonu Józefa Czapskiego. Za zasługi dla Krakowa został odznaczony Srebrnym Medalem „Cracoviae Merenti” w 1995 r.

Kraków wielokrotnie obecny był w filmach Andrzeja Wajdy – poczynając od ekranizacji „Wesela”, poprzez serial „Z biegiem lat, z biegiem dni” (jego pierwowzorem był spektakl pod tym samym tytułem, wystawiony w 1978 roku na scenie Teatru Starego), a na filmie „Katyń” kończąc. Otrzymał tytuł doktora honoris causa najstarszej polskiej uczelni, poświęconą mu wystawę mogliśmy oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Andrzej Wajda zmarł 9 października 2016 roku. Został pochowany na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie.

 

pokaż metkę
Autor: Joanna Dubiel
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-08
Data aktualizacji: 2021-10-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź