Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jak światowe metropolie chronią swoją bioróżnorodność

Mosty dla dzikich zwierząt, obywatelstwo dla pszczół, budki lęgowe dla sokołów wędrownych. Zapraszamy do zapoznania się z najbardziej innowacyjnymi projektami dotyczącymi bioróżnorodności miejskiej.

Pszczoła, pszczoły, nektar
Fot. Pixabay.com

Lasy wertykalne w Mediolanie

Kompleks Bosco Verticale powstał w 2014 roku i składa się z dwóch wież o wysokości 80 i 112 metrów, 800 drzew, 15 tys. roślin okrywowych i 5 tys. krzewów, które rosną na dużych, zwisających balkonach. To taka sama ilość roślinności, jaka znajduje się na obszarze 30 tys. m2 lasu. Nie została ona dobrana przypadkowo: przyciąga 1,6 tys. gatunków ptaków i motyli.

Mosty dla dzikich zwierząt w Edmonton

W kanadyjskim mieście Edmonton zbudowano ponad tuzin mostów i przejść dla dzikich zwierząt. Jednym z największych jest 30-metrowy, zadrzewiony most w pobliżu Wielkiego Jeziora, zaprojektowany jako korytarz dla łosi i innych zwierząt kopytnych. Na mniejszych mostach znajdują się specjalne przejścia dla salamandr i żab, które pozwalają im omijać drogę między mokradłami a lasem.

Podobne przejście dla lwów górskich powstało nad 10-pasmową autostradą w Los Angeles.

Wuhan – „miasto gąbka”

W tym chińskim mieście, zwanym kiedyś „miastem stu jezior”, wprowadzono innowacyjny system ochrony przeciwpowodziowej: przepuszczalne chodniki, ogrody deszczowe i sztuczne stawy, które stanowią ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Powstał on po powodzi w 2016 roku i kosztował  ok. 600 milionów dolarów.

Projekt miejski dla ochrony karakali

Karakal (ryś pustynny) to ostatni, duży drapieżnik żyjący na Półwyspie Przylądkowym. Zwierzęta te giną najczęściej w wyniku potrącenia przez samochody, dlatego naukowcy pracują nad znalezieniem rozwiązania tego problemu. Obecnie znakują schwytane zwierzęta, aby móc je potem zlokalizować przy użyciu fal radiowych. Pomoże to w opracowaniu tras ich wędrówek. 

Farma kieszonkowa w Sydney

W 2016 roku na terenie byłej kręgielni, położonej opodal centralnej dzielnicy biznesowej Sydney powstała farma z ogrodem warzywnym o powierzchni 1,2 tys. m2 i kompostownią, która służy do uprawy żywności ekologicznej i edukacji na temat zdrowego odżywiania. Gospodarstwo posiada również ule oraz szklarnię na sadzonki.

Szara woda w Dodomie

Szara woda może być używana do prania i zmywania, nie nadaje się jednak do picia. Odzysk tej wody pozwolił na przekształcenie placu Nyerere, który był dużą, betonową przestrzenią w centrum miasta Dodoma (stolica Tanzanii) w wypełniony zielenią miejski park. Daje on ludziom schronienie przed upałem i jest siedliskiem owadów zapylających rośliny.

Łąki kwietne w Berlinie

W Niemczech żyje 580 gatunków dzikich pszczół, z których 300 występuje w Berlinie, z czego ponad połowa jest zagrożona wyginięciem. Dlatego na terenie Berlina powstaje ponad 50 dzikich ogrodów, a w innych niemieckich miastach ponad 100 łąk kwietnych. Inicjatywa jest efektem bawarskiej akcji „Ratuj pszczoły”, podczas której zebrano 1,75 mln podpisów w obronie tych owadów. Pomysł akcji zrodził się po opublikowaniu badań, które wykazały, że od 1989 r. ich populacja zmniejszyła się o 75 procent.

Ogrody społeczne w Los Angeles

Na terenie miasta działają 42 ogrody społeczne: ich twórcy hodują w nich rośliny na własne potrzeby i udzielają porad na temat ekologicznej żywności i zdrowego stylu życia. Na miejskich farmach uprawiane są z kolei warzywa, sprzedawane potem na targach lub rozdawane potrzebującym. Przywódcą ruchu jest „gangsta ogrodnik” Ron Finley z South Central Los Angeles.

Sokoły wędrowne w Londynie

Pierwsza para sokołów wędrownych pojawiła się w Londynie w 2003 roku. Teraz w mieście gniazduje już 30 takich par, które podlegają ochronie prawnej. Swoje siedliska zakładają w wysokich budynkach, gdzie mają pod dostatkiem pożywienia: gołębi i papug. Dlatego prace związane z renowacją tych budynków mogą być wykonywane od sierpnia do stycznia, poza ich sezonem lęgowym. W mieście powstają dla nich specjalne budki lęgowe z zainstalowanymi kamerami internetowymi. Jedna z nich powstała na szczycie specjalnie do tego celu zbudowanej wieży i kosztowała ponad 100 tys. funtów.  

Obywatelstwo dla pszczół w San José

W rejonie miasta Curridabat znanym jako „Słodkie Miasto” powszechnie sadzi się rodzime gatunki roślin, co znacznie zwiększa populację owadów zapylających. Tereny zielone są tu traktowane jako infrastruktura i włączone do urbanistyki miejskiej. W 2016 roku „Sweet City” stało się polityką publiczną i dlatego władze koncentrują się obecnie na poprawie jakości gleby, usprawnieniu gospodarki wodnej, tworzeniu udogodnień dla pieszych czy zapewnieniu mieszkańcom dostępu do zdrowej żywności.

Więcej na ten temat tutaj.

pokaż metkę
Autor:
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-14
Data aktualizacji: 2022-03-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź