Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Poznaj ideę Zero Waste i pięć prostych zasad, które ją tworzą

Zero Waste (ang. „zero odpadów”) to odpowiedź na szkody w środowisku, jakie powoduje konsumpcyjny styl życia człowieka.

Żywność w sloikach, zero waste
Fot. Pixabay.com

Coraz większa ilość wytwarzanych odpadów prowadzi do szybkiego zużywania zasobów naturalnych Ziemi. Zero Waste zachęca do ich nie marnowania, do zmiany stylu życia, minimalizmu i rozsądnego samoograniczania konsumpcji dla dobra środowiska naturalnego.   

W stylu życia Zero Waste istotną rolę odgrywają nasze codzienne wybory. Warto poznać zasady 5R, na których opiera się ta idea. Oto one:  

  1. Refuse (odmawiaj) – nie przyjmuj przedmiotów, które szybko wyrzucisz, tj. ulotki, próbki kosmetyków, opakowania i torby jednorazowego użytku.
  2. Reduce (ograniczaj) – wprowadź minimalizm we własne życie, nabywaj i otaczaj się tylko tymi przedmiotami, które są rzeczywiście potrzebne oraz dokonuj świadomych zakupów.
  3. Reuse (używaj ponownie) – unikaj przedmiotów jednorazowego użytku, a dla przedmiotów, które zostały już nabyte, szukaj ponownego zastosowania. Znajduj nowe przeznaczenie dla opakowań i innych przedmiotów.
  4. Recycle (segreguj i przetwarzaj) – pamiętaj, jak ważny jest recykling, który jest następstwem prawidłowej segregacji odpadów. Stosuj ją codziennie w swoim domu zgodnie z Jednolitym Systemem Segregacji Odpadów, w którym do pięciu odrębnych pojemników wrzucane są inne frakcje odpadów (szkło, metal i tworzywa sztuczne, papier, bioodpady i odpady zmieszane).
  5. Rot (kompostuj) – również odpady organiczne, tj. resztki jedzenia, gałęzie, trawa czy liście, mogą być wykorzystane do tworzenia wartościowego, naturalnego nawozu dla roślin.

Do powyższej listy warto jeszcze dodać jedną zasadę: Repair (naprawiaj). W Krakowie została ona wprowadzona w życie dzięki inicjatywie Krakowska Meblarnia. To miejsce, gdzie można oddać używane meble i inne odpady wielkogabarytowe. Są tam poddawane naprawie i renowacji, a następnie zwracane do obiegu. To dobry, lokalny przykład zapobiegania powstawaniu opadów.

Idea Zero Waste jest także w pewnym sensie powrotem do tradycji, naśladowaniem stylu życia naszych dziadków, którzy kupowali znacznie mniej niż my i dbali o maksymalne wykorzystanie posiadanych przedmiotów, naprawiając je, oddając potrzebującym czy zmieniających ich funkcje, tak aby mogły im służyć jak najdłużej.

Zero Waste World

Postawa Zero Waste jest etyczna i ekologiczna, gdyż wynika z poczucia odpowiedzialności za nadmierne zużycie zasobów naturalnych Ziemi oraz troskę o kondycję środowiska. Wynika ze świadomości skutków własnych działań i realnego wpływu naszych indywidualnych wyborów na otoczenie. Choć rozwiązania systemowe są ważne, to postawy indywidualnych konsumentów wyznaczają kierunek zmian. Warto o tym pamiętać robiąc zakupy, planując posiłki czy pozbywając się przedmiotów, którym możemy dać drugie życie.

Więcej na ten temat tutaj.

Jak być Less Waste
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska 
pokaż metkę
Autor:
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-15
Data aktualizacji: 2022-03-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź