„Świat czeka” – wystawa fotografii Jacka Bednarczyka na Małym Rynku
Do 15 listopada na Małym Rynku w Krakowie prezentowana będzie plenerowa wystawa zdjęć Jacka Bednarczyka – zmarłego 1 września 2021 roku fotoreportera Polskiej Agencji Prasowej.
Wystawa to wybór 65 z ponad 100 tys. fotografii Bednarczyka, jakie znajdują się w archiwum agencji. Najstarsza z nich dokumentuje pobyt amerykańskiego reżysera Stevena Spielberga w dawnym nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau i została wykonana w 1994 roku. Najnowsza to zdjęcie z próby do spektaklu „Władczyni much” w Teatrze Ludowym w Krakowie w 2021 roku.
‒ Fotograf, który mimo wysokiego wzrostu, często nosi z sobą drabinkę, dzięki której może robić zdjęcia nie zasłaniając innym fotoreporterom, musi być zarówno profesjonalistą, jak też osobą wrażliwą i pełną szacunku dla innych. Ten szacunek jest też widoczny na fotografiach Jacka Bednarczyka, który przez kilka dziesięcioleci uwieczniał zmieniający się Kraków, ważne wydarzenia i krakowian. Patrząc na zdjęcia, także na te reporterskie, często mam wrażenia, że mogę zobaczyć nie tylko fotografowany obiekt, wydarzenie czy osobę, ale też odsłania się przede mną wrażliwość i sposób patrzenia fotografa, który jest – korzystając ze sformułowania Olgi Tokarczuk – „czułym narratorem” danej fotografii. Sądzę, że w fotograficznych opowieściach o Krakowie rolę takiego „czułego narratora” odgrywał Jacek Bednarczyk – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
Układ wystawy nie jest chronologiczny. Oglądający ją zobaczą zdjęcia m.in. z wizyt Jana Pawła II w Polsce, pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, Międzynarodowego Kongresu dla Pokoju „Ludzie i Religie", ale też fotografie dokumentujące pracę strażaków podczas gaszenia pożarów i niesienia pomocy poszkodowanym w powodzi. Jacek Bednarczyk portretował też znanych krakowian: Czesława Miłosza, Sławomira Mrożka, Wisławę Szymborską, Jerzego Turowicza.
‒ Jacek Bednarczyk pracując przez 30 lat najpierw dla Centralnej Agencji Fotograficznej, a potem Polskiej Agencji Prasowej wykonał tysiące zdjęć pokazujących najważniejsze wydarzenia w Krakowie i Małopolsce. Chcemy poprzez tę wystawę przypomnieć o nim i pokazać, jak różnorodna była tematyka, którą się zajmował – mówi redaktor naczelny PAP Cezary Bielakowski.
Wśród fotografii są te, z których fotoreporter PAP był znany: zdjęcie Wisławy Szymborskiej w chwilę po tym, gdy dowiedziała się o przyznaniu jej literackiej Nagrody Nobla i uśmiechniętego Jana Pawła II podczas spotkania z mieszkańcami Wadowic w czerwcu 1999 roku.
Wystawa jest jednocześnie świadectwem tego, jak specyficzna jest praca fotoreporterów agencyjnych, którzy dokumentują bardzo różne wydarzenia, a ich pracy zawsze towarzyszy pośpiech. Jacek Bednarczyk zdawał sobie sprawę, że „świat czeka” – to powiedzenie stało się jego znakiem rozpoznawczym. Pośpiech, z jakim musiał wysyłać zdjęcia w świat powodował, że bardzo często omijały go przyjemności, z jakich mogli korzystać inni uczestnicy uroczystości, które on dokumentował. Było tak, gdy fotografował w Sztokholmie wręczenie Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej. Był jednym z dwóch polskich fotoreporterów, którzy mogli robić zdjęcia podczas wieczornego przyjęcia wydanego przez króla Szwecji. Nie była to era aparatów cyfrowych, więc fotoreporterowi towarzyszyło dojmujące poczucie głodu – najpierw trzeba było wywołać zdjęcia i wysłać je do Polski, a dopiero potem można było coś zjeść.
Jacka Bednarczyka nie interesowało nigdy robienie zdjęć, które epatują przemocą, przyciągają uwagę brutalnością scen, a ich bohaterów wprawiają w zakłopotanie czy zawstydzenie.
Bardzo lubił fotografować spektakle baletowe, teatralne i operowe oraz wystawy dzieł sztuki.
Zatrzymał w kadrze kilkadziesiąt lat z życia Krakowa i Małopolski.
Jacek Bednarczyk urodził się 2 grudnia 1961 roku w Krakowie. Z wykształcenie był technikiem elektronikiem. Od dziecka chciał być fotoreporterem prasowym. Pierwsze zdjęcia zrobił mając 15 lat, przywiezionym z obozu młodzieżowego w Kijowie aparatem Smiena 8M. Karierę zawodową zaczął w 1985 r. od wydawanej w Krakowie popołudniówki „Echo Krakowa”. W 1991 r. rozpoczął pracę w Centralnej Agencji Fotograficznej – później przejętej przez Polską Agencję Prasową.
Zmarł 1 września 2021 roku.
Organizatorzy wystawy: Polska Agencja Prasowa, Urząd Miasta Krakowa.
Dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
Kuratorzy: Andrzej Lange, Małgorzata Wosion
Projekt graficzny: Łukasz Gągulski.
Organizatorzy dziękują za wsparcie grupie krakowskich fotografów: Annie Kaczmarz, Markowi Lasykowi i Grzegorzowi Kozakiewiczowi.