Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wyjątkowa wystawa-instalacja w Dworku Białoprądnickim

Odwiedź Dworek Białoprądnicki i przyjdź na wernisaż instalacji site-specific „Continuity Error” – Konrad Peszko. Artysta w galerii Baszta konfrontuje widza z wizją, która może być odpowiedzią na zadawane często pytania: jak krajobraz dzisiejszego miasta i współczesna architektura będą odkrywane przez przyszłe pokolenia? Jakie surowce i rozwiązania projektowe zostaną uznane za właściwe dla epoki, w której żyjemy? I wreszcie: czy kształtująca się obecnie warstwa archeologiczna jest ostatnią wytworzoną przez nasz gatunek? 

Fot. materiały prasowe

Na bazie istniejących w Baszcie pozostałości architektonicznych, artysta komentuje zmiany zachodzące obecnie w przestrzeni publicznej. Do zastanych struktur wprowadza "odzyskaną" w procesie wymiany nawierzchni kostkę Bauma. Przywołuje w ten sposób debatę o urbanistyce, transformacji ustrojowej, ekonomii społecznej i ruchach miejskich.

Kostka Bauma była najbardziej popularnym surowcem budowanym w Polsce w ostatniej dekadzie XX wieku. Polacy zachwycili się wówczas nowocześnie wyglądającym materiałem, zaś produkujące go firmy zbiły majątki. Dopiero po jakimś czasie okazało się, że kostka Bauma nie jest zbyt trwała, płowieje i łatwo się brudzi. W końcu pojawiła się też refleksja, że jest po prostu brzydka. Obecnie stanowi synonim zapaści cywilizacyjnej okresu transformacji ustrojowej. Ogromne połacie miast, wyłożone w tamtym czasie kostką Bauma, podlegają dziś postępującej degradacji.

Wernisaż instalacji site-specific „Continuity Error” - Konrad Peszko

  • 29 października, godz. 19.00
  • galeria Baszta
  • ul. Papiernicza 2, Kraków

Wstęp wolny.

Konrad Peszko

Urodzony w 1988 w Krakowie. Absolwent kierunku Grafika na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zajmuje się malarstwem, instalacją, tworzy obiekty ze znalezionych elementów, oraz krótkometrażowe filmy animowane. 

Realizowane obecnie projekty skupia na rejestrowaniu i badaniu przemian zachodzących w przestrzeni miejskiej, zwłaszcza w kontekście architektury na marginesie miejskiego krajobrazu.
 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Patrycja Piekoszewska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-25
Data aktualizacji: 2021-10-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź