Ograniczenia związane z pandemią
Zbliżające się obchody Wszystkich Świętych generują wzmożony ruch na cmentarzach. Już w tygodniach poprzedzających to święto mieszkańcy udają się na nekropolie, aby porządkować groby swoich bliskich. Musimy jednak pamiętać o trwającym stanie epidemii i obostrzeniach z niego wynikających – w trakcie odwiedzin cmentarzy należy przestrzegać aktualnych wytycznych Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego oraz stosować się do zaleceń służb sanitarnych i porządkowych.
Cmentarze komunalne są otwarte dla odwiedzających. 15 maja zniesiony został obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach na otwartym powietrzu pod warunkiem zachowania 1,5-metrowej odległości między osobami. Wizyty w biurach obsługi ZCK objęte są reżimem sanitarnym i nadal obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa.
Do 31 października zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać pod warunkiem, że:
- w budynkach i innych obiektach kultu religijnego znajduje się, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 75 proc. obłożenia budynku lub obiektu, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu, a wszyscy uczestnicy, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny, realizują nakaz zakrywania ust i nosa
- na zewnątrz uczestnicy przebywają w odległości nie mniejszej niż 1,5 m od siebie.
Do 31 października maksymalna liczba osób mogących jednocześnie przebywać w obiektach kultu religijnego (kaplicach) oraz salach pożegnań administrowanych przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie (oprócz osób sprawujących kult religijny) wynosi:
- sala pożegnań cmentarza Rakowickiego przy ul. Rakowickiej 26 – do 15 osób
- kaplica cmentarza Podgórze przy ul. Wapiennej 13 – do 22 osób
- kaplica cmentarza Prądnik Czerwony przy ul. Powstańców 48 – do 51 osób
- kaplica ekumeniczna cmentarza Prądnik Czerwony przy ul. Powstańców 48 – do 38 osób
- kaplica cmentarza Prądnik Czerwony przy ul. Reduta – do 38 osób
- kaplica cmentarza Grębałów przy ul. Darwina 1G – do 50 osób
- sala pożegnań cmentarza Grębałów przy ul. Darwina 1G – do 9 osób.
Organizatorzy pochówku mają obowiązek dopilnować, aby liczba osób w udostępnionej kaplicy/sali pożegnań w trakcie uroczystości pogrzebowych nie przekraczała wyżej wymienionych limitów (oprócz osób sprawujących kult religijny).
Korzystanie z kaplic na cmentarzach: Bronowice, Mydlniki, Prokocim, Wola Duchacka, Pychowice – ze względu na ich bardzo małą powierzchnię – wymaga indywidualnego uzgodnienia.
Kaplica na terenie cmentarza Rakowickiego jest administrowana przez parafię i funkcjonuje na dotychczasowych zasadach z ograniczeniami wynikającymi ze stanu epidemii.
Należy się spodziewać przedłużenia obecnie obowiązujących ograniczeń lub wprowadzenia nowych, począwszy od 1 listopada. Odpowiednie przepisy zostaną ogłoszone w Dzienniku Ustaw.