Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kolekcja MOCAK-u w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie zostały wyeksponowane reprodukcje obrazów z kolekcji MOCAK-u. Terapeutyczną funkcję będą pełnić prace takich autorów jak: Edward Dwurnik, Pola Dwurnik, Maya Gold, Agata Kus, Zbigniew Makowski, Muntean / Rosenblum, Shinji Ogawa Yigal Ozeri, Beata Stankiewicz.

Fot. MOCAK

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK przygotowało wybór kilkunastu obrazów z kolekcji, które zostały zreprodukowane w formie wydruków na płótnie i wyeksponowane w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przy ul. Jakubowskiego.

–  Program MOCAK-u od samego początku opiera się na przekonaniu, że sztuka jest ważnym narzędziem życia i jej rolą jest służenie społeczeństwu. W kontekście szpitala chcemy wykorzystać jedną z jej właściwości: podtrzymywanie na duchu. W naszym wyborze wzięliśmy pod uwagę szczególne okoliczności ekspozycyjne. Ta sztuka jest przeznaczona dla osób oczekujących na wizytę u lekarza, diagnozę lub zabieg. Każda z tych sytuacji jest stresogenna. Rolą prezentowanych obrazów będzie zmniejszenie napięcia, zaintrygowanie, odwrócenie uwagi, rozbawienie czy wzbudzenie podziwu i namysłu. Te prace mają pełnić funkcje terapeutyczne – podkreślają przedstawiciele Muzeum MOCAK.

Pacjenci szpitala mogą zobaczyć prace następujących autorów: Edward Dwurnik, Pola Dwurnik, Maya Gold, Agata Kus, Zbigniew Makowski, Muntean / Rosenblum, Shinji Ogawa Yigal Ozeri, Beata Stankiewicz. Reprodukcje na płótnie umożliwiają odbiór zbliżony do obcowania z oryginałami. Każdy obraz ma opis odnoszący dzieło do twórczości danego artysty i pomagający w interpretacji.

Podczas otwarcia wystawy, które odbyło się 27 października, projekt przybliżyli dyrektor szpitala Marcin Jędrychowski oraz dyrektor Muzeum MOCAK Maria Anna Potocka. Prelekcję na temat arteterapii wygłosiła psycholog Mirosława Marciak.

Dodatkowe informacje na stronie Muzeum MOCAK.

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-27
Data aktualizacji: 2021-11-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź