18 tysięcy osób wzięło udział w Dniu Otwartym Muzeów Krakowskich
Oddziały Muzeum Narodowego i Muzeum Krakowa, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Manggha, MOCAK i Muzeum Inżynierii Miejskiej – to miejsca cieszące się największą popularnością podczas Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich. 45 muzeów i galerii, które wzięły udział w 16. edycji inicjatywy, odwiedziło blisko 18 tysięcy osób.
Dzień Otwarty Muzeów Krakowskich to wydarzenie, które od lat cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Krakowa, jak i turystów. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Stała Konferencja Dyrektorów Muzeów Krakowskich przy współpracy Urzędu Miasta Krakowa.
Tegoroczna edycja odbyła się po niemal dwuletniej przerwie spowodowanej ograniczeniami związanymi z pandemią. Wzięło w niej udział 45 muzeów i galerii. Poza krakowskimi muzeami w inicjatywę włączyły się też instytucje z Niepołomic i Wieliczki.
Odwiedzający mogli zobaczyć ekspozycje stałe i czasowe, program objął również udostępnianie miejsc, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających, a także specjalne atrakcje: warsztaty, prezentacje multimedialne, pokazy czy oprowadzania z przewodnikiem.
W dniu Otwartym Muzeów Krakowskich najwięcej, bo aż 6122 osób, odwiedziło oddziały Muzeum Narodowego. Zwiedzający koncentrowali się zwłaszcza na zbiorach wyeksponowanych w Gmachu Głównym, w Muzeum Książąt Czartoryskich oraz w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
Bardzo dużą popularnością cieszyły się oddziały Muzeum Krakowa, które odwiedziło 2662 osób. Odwiedzjący najczęściej wybierali wizytę w Fabryce Schindlera, Rynku Podziemnym, Starej Synagodze, Kamienicy Hipolitów oraz Muzeum Nowej Huty.
W niedzielę, 14 listopada, 2256 osób zobaczyło muzealne zbiory Zamku Królewskiego na Wawelu, blisko 900 udało się do Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, 748 do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, a 711 do Muzeum inżynierii Miejskiej. Dużą popularnością podczas Dnia Otwartego Muzeów Krakowskich cieszyły się także między innymi: Muzeum Lotnictwa Polskiego, Ogród Botaniczny UJ, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce i Muzeum Archeologiczne.
‒ Tak wysoką frekwencję i zainteresowanie naszymi ofertami można uznać za sukces krakowskich muzeów. To niezwykle cenne, że współpraca poszczególnych placówek pozwala skutecznie przypominać krakowianom, jak bogate zbiory muzealne mają w swoim mieście i przyciągać do naszych muzeów także gości z innych miejsc Polski i świata. Na co dzień dbamy o to, by krakowskie muzea reprezentowały najwyższy światowy poziom i zawsze cieszy nas, kiedy korzystają z tego zwiedzający ‒ mówi Marek Świca, przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich, która jest pomysłodawcą inicjatywy.
Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa, dodaje:
‒ Duża liczba odwiedzających pokazuje, że krakowianie i goście cenią bogatą ofertę krakowskich muzeów. Cieszymy się, że Dzień Otwarty spotkał się z takim zainteresowaniem. Warto jednak pamiętać, że oprócz dużych muzeów, które wzięły udział w inicjatywie, swoje drzwi dla odwiedzających otworzyły także mniejsze instytucje, które prezentują ciekawe i cenne zbiory oraz organizują różnego rodzaju wartościowe inicjatywy. Zachęcam do regularnego śledzenia propozycji i odwiedzania krakowskich muzeów i galerii przez cały rok.
Przypomnijmy, że oferta krakowskich muzeów i galerii cieszy się niesłabnącą popularnością. Przyciągnęła rzesze zwiedzających, także w czasie pandemicznych obostrzeń. Jak pokazał lipcowy raport GUS, nasz region, a zwłaszcza Kraków, w 2020 roku wybrało blisko 42 proc. ogólnej liczby odwiedzających polskie galerie i salony sztuki i co piąty zwiedzający krajowe muzea – dodatkowe informacje o wysokich wskaźnikach uczestnictwa w krakowskiej kulturze, pomimo pandemii można znaleźć tutaj.