Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

947 wraków zniknęło z krakowskich ulic

Stare, nieużywane samochody zamiast trafić do punktów zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji często są porzucane na ulicach i osiedlowych parkingach. Pojazdy te nie tylko szpecą czy zajmują cenne i poszukiwane miejsca parkingowe, ale zdarza się również, że ich stan techniczny stanowi zagrożenie dla ludzi i środowiska. Od początku roku strażnicy miejscy doprowadzili do usunięcia 947 pojazdów – wraków porzuconych na terenie Krakowa. Część z nich trafiła na parking miejski, reszta została usunięta przez samych właścicieli.

Fot. Straż Miejska Miasta Krakowa

Zgodnie z art. 50a ustawy Prawo o Ruchu Drogowym straż miejska może usunąć pojazd, którego stan wskazuje, że nie jest on użytkowany, a także pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych, znajdujący się na drodze publicznej, w strefie ruchu oraz w strefie zamieszkania.

Pojazdy z dróg wewnętrznych mogą być usunięte tylko wtedy, gdy stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa osób, czyli np. posiadają wystające ostre elementy, rozbite szyby.

W sytuacji, gdy pojazd zaparkowany jest na drodze wewnętrznej i nie stanowi zagrożenia, nie ma podstaw, aby go usunąć. Strażnicy rozmawiają wówczas z właścicielem pojazdu i proszą go o doprowadzenie auta do stanu używalności lub usunięcie go z zajmowanego miejsca.

Przesłankami, które decydują o tym, że pojazd może być uznany jako nieużytkowany są m.in.:

  • brak aktualnych badań technicznych w dowodzie rejestracyjnym
  • brak aktualnej polisy OC
  • uszkodzone urządzenia, karoseria lub wyposażenie pojazdu (np. w wyniku kolizji, wypadku drogowego)
  • brak kilku z następujących podzespołów: drzwi (ich zamknięć), szyb, kół, opon, świateł
  • zdewastowane lub zdekompletowane wnętrze pojazdu.

Pojazdy nieużytkowane trafiają na parking miejski. Koszt odholowania (pojazd o masie do 3,5 t – 503 zł) i koszty postoju (31 zł każda doba) na płatnym parkingu ponosi właściciel. Pojazd nieodebrany przez uprawnioną osobę w terminie sześciu miesięcy od dnia jego usunięcia, uznawany jest za porzucony z zamiarem wyzbycia się i wówczas przechodzi na własność gminy. 

pokaż metkę
Autor: Dagmara Chylewska-Olech
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-11-02
Data aktualizacji: 2021-11-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź