Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wystawa w nowej siedzibie MuFo: Tu zaszła zmiana

Na jakie sposoby w XXI wieku fotografia może funkcjonować jako medium artystyczne? Wystawa w nowej siedzibie Muzeum Fotografii w Krakowie „Tu zaszła zmiana” to przegląd różnych postaw współczesnych polskich artystek i artystów wobec fotografii, a niemal wszystkie zaprezentowane na niej dzieła pochodzą z Kolekcji Sztuki MuFo.

Fot. Weronika Gęsicka / Untitled #24 / ze zbiorów MuFo

Fotografia pozwala przyglądać się zmieniającej rzeczywistości społecznej, wskazywać na problemy z mówieniem o historii, opowiadać o osobistych doświadczeniach. Fotografia tworzy światy, pozwala uniknąć zapomnienia, kreuje rzeczywistości cyfrowe, podlega manipulacjom i pozostaje prawdziwa. Przy jej pomocy możemy mówić o przeszłości i przyszłości. Trudno wymienić jakąś dziedzinę życia, którą nie interesują się współczesne fotografki i fotografowie – właśnie dlatego „Tu zaszła zmiana”, wystawa inaugurująca działalność Muzeum Fotografii w Krakowie w nowej siedzibie prezentuje różne postawy, tematy i formy, które przybiera polska fotografia dziś.

Cezurą dla wystawy staje się rok 2000 – nowe millenium, w które Polacy wkraczają już w tym samym tempie co reszta Europy. Chociaż skutki transformacji ustrojowej są jeszcze widoczne, nowe technologie przyjmują się nad Wisłą nad wyraz szybko, a analogowe aparaty fotograficzne przestają być dla artystów jedynym wyborem. Przełom XX i XXI wieku to moment rozpowszechnienia cyfrowych obrazów wprowadzenia do świata obrazów nowych estetyk oraz pogłębienia prymatu kultury wizualnej.

WystawaTu zaszła zmiana” pokazuje jednak nie tylko „nowe” obrazy, ale podsumowuje dwie dekady polskiej fotografii artystycznej. Dlatego obok stworzonej przy pomocy skryptu cyfrowej rzeźby przedstawiającej „Bryłę życiorysu Edwarda Krasińskiego” Normana Leto, na wystawie znajdzie się także intymny, diarystyczny cykl I like you, I like you a lot Alicji Dobruckiej, powstały po śmierci brata artystki. Wystawa łączy fotografię wykorzystywaną do badania i tworzenia narracji o pamięci poprzez wykorzystanie tradycyjnych technik, kolaże wykorzystujące zdjęcia do tworzenia dwu- i trójwymiarowych obiektów, eksperymenty z kliszami fotograficznymi, zdjęcia cyfrowe i powstałe przy wykorzystaniu analogowych aparatów fotograficznych.

– Wystawę „Tu zaszła zmiana” można traktować jako rodzaj kalejdoskopu pokazującego artystyczne reakcje i komentarze do kluczowych zjawisk współczesności. A jednocześnie pozwala zadawać pytania o przyszłość: Jaka będzie rzeczywistość po post-rzeczywistości? Czy jest coś dalej niż post? Artyści i artystki biorący udział w wystawie nie udzielają wyczerpujących odpowiedzi na te pytania, dzielą się jedynie swoimi przeczuciami – zwraca uwagę kuratorka Monika Kozień.

„Tu zaszła zmiana” jest też najszerszą dotychczas prezentacją wyników nowej polityki kolekcjonowania Muzeum Fotografii w Krakowie, w ramach której w zbiorach muzeum została m.in. wyodrębniona Kolekcja Sztuki. W ostatnich latach, dzięki regularnemu pozyskiwaniu środków z programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Gminy Miejskiej Kraków oraz depozytom i darom do zbiorów, w Muzeum Fotografii powstaje jedna z najbardziej kompleksowych kolekcji współczesnej fotografii w zbiorach publicznych.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 24 kwietnia 2022 r.

Artyści i artystki: Bogusław Bachorczyk, Kuba Dąbrowski, Mikołaj Długosz, Alicja Dobrucka, Jan Dziaczkowski, Weronika Gęsicka, Maurycy Gomulicki, Nicolas Grospierre, Zuzanna Janin, Robert Kuśmirowski, Kobas Laksa, Norman Leto, Szymon Rogiński, Tomasz Saciłowski, Andrzej Tobis, Bartosz Wajer, Wojciech Wilczyk

  • Projekt wystawy: Zbigniew Prokop / ChromaSync Sp. z o.o.
  • Koordynatorka wystawy: Joanna Gorlach

Zakup dzieł prezentowanych na wystawie, poza pracą Zuzanny Janin (depozyt) oraz Normana Leto (dar), został sfinansowany w latach 2017–2020 ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Miejskiej Kraków.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-12-03
Data aktualizacji: 2021-12-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź