Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Znamy zwycięzców Boskiej Komedii

Zakończyła się 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Nagrodę Główną otrzymał spektakl „Wujaszek Wania” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Ludowego w Krakowie.

Fot. materiały prasowe

Nagrody przyznane zostały w sekcji Inferno (konkurs spektakli polskich wyprodukowanych w sezonie 2020/21), ocenianej przez międzynarodowe jury w składzie: Oana Cristea Grigorescu, Haris Paśović, Katerina Evangelatos; Marina Davidowa, Rolf C.Hemke.

Jury przyznało Grand Prix (nagrodę honorową) oraz nagrody indywidualne (każda o wartości 5000 zł). Grand Prix XIV Festiwalu Boska Komedia otrzymał spektakl „Wujaszek Wania” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Ludowego w Krakowie.

Jak uzasadniło Jury: „Biorąc pod uwagę propozycje konkursowe oraz czasy triumfu teatru post-dramatycznego, chcemy wręczyć Grand Prix spektaklowi cichemu, pozostającemu nieco na uboczu trendów panujących obecnie w teatrze, który jednak został zagrany z wielką szczerością. To „Wujaszek Wania” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, stworzony przez Teatr Ludowy w Krakowie. Taką decyzją o nagrodzie chcemy podkreślić, że sztuka dramatyczna nie opiera się na trendach, lecz na wnikliwości i szczegółach, a także, że nowe tematy i nowe podejścia do teatru nie równoważą braku dobrej gry aktorskiej oraz zdolności ograniczania własnych koncepcji, jakkolwiek odważne by one były”.

Nagrody indywidualne otrzymali:

  • Sebastian Pawlak – dla najlepszego performera tekstu post-dramatycznego za rolę w „Onko”, produkcji TR Warszawa w reżyserii Weroniki Szczawińskiej.
  • Łukasz Schimdt – za rolę Ojca Flote w „Czerwonych Nosach” Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, w reż. Jana Klaty.
  • Danuta Stenka – za rolę Charlotty w „Sonacie jesiennej” z Teatru Narodowego w Warszawie.
  • Piotr Franasowicz – za rolę Michaiła Astrowa w „Wujaszku Wani” wyprodukowanym przez Teatr Ludowy w Krakowie.
  • Maja Pankiewicz – za sposób, w jaki przedstawiła Sonię w „Wujaszku Wani” wyprodukowanym przez Teatr Ludowy w Krakowie.
  • Piotr Pilitowski – za sposób, w jaki przedstawił Wujaszka Wanię (Iwana Wojnickiego) w „Wujaszku Wani” wyprodukowanym przez Teatr Ludowy.

Wyróżnienie Specjalne otrzymała Jadwiga Lesiak za rolę starej niani Mariny w „Wujaszku Wani” wyprodukowanym przez Teatr Ludowy w Krakowie.

Nagrodę za autorstwo tekstu otrzymali Małgorzata Wdowik i Weronika Murek za „Wstyd” wyprodukowany w Nowym Teatrze w Warszawie.

Nagrodę za plastyczną wizję przedstawienia otrzymali scenograf Bartolomäus M. Kleppek, reżyser światła Wolfgang Macher oraz autorka kostiumów Karolina Mazur w spektaklu „Tiki i inne zabawy” w reż. Dominiki Knapik z Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Kategorie nagród indywidualnych, zgodnie z sugestiami gremiów jurorskich w poprzednich edycjach, ustalone zostały w tym roku samodzielnie przez jury.

W sekcji Paradiso (młode reżyserki i reżyserzy oraz studentki i studenci wydziałów aktorskich szkół teatralnyc) ocenianej przez międzynarodowe jury w składzie Geoliane Arab, Kristina Savickiene, Peter Carp, Carlos Aladro – przyznane zostały wyróżnienia indywidualne (każde o wartości 5000 zł.)

W sekcji Paradiso przyznano:

  • Dwie nagrody dla zespołu aktorskiego spektaklu „Klub” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, z Akademii Teatralnej w Warszawie i TR Warszawa.
  • Nagrodę dla całego zespołu realizacyjnego Tomasz Fryzeł, Piotr Froń, Kinga Bobkowska, Adam Borysowicz za „Bezpieczne miejsce” z Teatru Łaźnia Nowa.
  • Nagrodę dla zespołu aktorskiego spektaklu „Hey U” w reżyserii Agnieszki Glińskiej z Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.
  • Nagrodę dla reżysera Wiktora Bagińskiego za „Serce” z TR Warszawa
  • Nagrodę dla reżysera Beniamina Bukowskiego za spektakl „Arianie” z Narodowego Starego Teatru
  • Nagrodę dla zespołu aktorskiego spektaklu „Darwin albo dzieci ewolucji” w reżyserii Magdy Miklasz, z Akademii Teatralnej w Warszawie, filia w Białymstoku
  • Nagrodę dla reżyserki Ramony Nagabczyńskiej, za „SILENZIO!” z Teatru Nowego z Warszawy

14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia odbyła się w dniach 3-12 grudnia 2021.

Wszelkie informacje dostępne są na stronie: www.boskakomedia.pl.

Zachęcamy do odwiedzenia platformy PLAY KRAKÓW, gdzie dostępne są wybrane spektakle oraz rozmowy z twórcami festiwalu.


Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia jest organizawany przez Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Działa nieprzerwanie od 2008 roku. Jest największym festiwalem teatralnym w Polsce.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Patrycja Piekoszewska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-12-12
Data aktualizacji: 2021-12-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź