Ważny efekt ekologiczny
Radni z Komisji Infrastruktury na ostatnim w tym roku posiedzeniu opiniowali dwa projekty uchwał. Przyjęli też harmonogram posiedzeń Komisji na 2022 rok.
Pozytywną opinię Komisji otrzymał projekt uchwały według druku nr 2393 w sprawie skierowania skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie z 10 listopada 2021 r., stwierdzającą nieważność uchwały Rady Miasta Krakowa nr LXVIII/1928/21 z 6 października 2021 r. zmieniającej uchwałę nr XXXVII/965/20 w sprawie zasad udzielania i rozliczania dotacji celowej na zadania służące ochronie zasobów wodnych w ramach krakowskiej mikroretencji wód opadowych i roztopowych - w zakresie załącznika do uchwały wyrażającego wzór umowy o udzielenie dotacji - w części stanowiącej postanowienia § 7 ust. 2 w zakresie słów: "lub zaprzestanie używania systemu do gromadzenia i wykorzystania wód opadowych i roztopowych z przyczyn zależnych od beneficjenta". – Decyzja RIO wykreśla z uchwały jej najważniejszy zapis – o trwałości projektu. Jest on podstawą w programach dotyczących realizacji dofinansowania zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Celem jest bowiem efekt ekologiczny, który będzie widoczny po kilku latach, a nie po założeniu instalacji. Zaprzecza to też sensowi polityki dotowania przez miasto działań z zakresu ochrony środowiska – mówił do radnych Jan Urbańczyk, dyrektor Wydziału Jakości Powietrza UMK.
Radni pozytywnie zaopiniowali projekt uchwały zmieniający uchwałę nr LXI/1328/16 w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych i dworców, których właścicielem jest Gmina Miejska Kraków udostępnionych dla operatorów i przewoźników oraz warunków i zasad korzystania z tych obiektów (druk nr 2387).