Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Program dofinasowania infrastruktury dla samochodów bezemisyjnych

Wnioski o bezzwrotne dotacje na tworzenie infrastruktury dla pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem można było składać od 7 do 21 stycznia.

Specjalny program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Wsparcie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i infrastruktury do tankowania wodoru” o wartości 1,87 mld zł zostanie przeznaczony na rozwój sieci na potrzeby ładowarek pojazdów elektrycznych (w kwocie miliarda złotych) oraz na inwestycje w ładowarki i stacje wodoru (870 milionów złotych). Dzięki temu w całej Polsce powstanie sieć ponad 17 tys. punktów ładowania samochodów elektrycznych oraz 20 stacji wodoru.

Z bezzwrotnych dotacji na budowę infrastruktury mogły skorzystać samorządy, firmy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz rolnicy indywidualni.

Projekty, na które przysługiwały dofinansowanie to m.in.:

  • tworzenie punktów ładowania o mocy nie mniejszej niż 22 kW na potrzeby własne,
  • budowa ogólnodostępnych stacji ładowania o mocy nie mniejszej niż 50 kW albo przebudowa ogólnodostępnych stacji ładowania skutkującej przyrostem jej mocy,
  • budowa lub przebudowa ogólnodostępnych stacji wodoru.

Rozbudowa sieci dystrybucyjnej będzie realizowana poprzez program „Rozwój infrastruktury elektroenergetycznej na potrzeby rozwoju stacji ładowania pojazdów elektrycznych”, który jest skierowany do operatorów systemu dystrybucyjnego (OSD). Budżet tego przedsięwzięcia wynosi 1 mld zł, a pieniądze z dotacji można pozyskać m.in. na:

  • budowę, rozbudowę i modernizację linii elektroenergetycznych,
  • tworzenie stacji transformatorowo-rozdzielczych.

Wnioski o dofinansowanie były przyjmowane w wersji elektronicznej poprzez Generator Wniosków o Dofinansowanie (GWD) NFOŚiGW pod adresem: gwd.nfosigw.gov.pl.

Według danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska, w Polsce obecnie zarejestrowanych jest ponad 32 tys. samochodów osobowych z napędem elektrycznym, niemal 1500 elektrycznych pojazdów dostawczych i ciężarowych, ok. 12 tys. elektrycznych motorowerów i motocykli oraz ponad 600 autobusów.

Więcej o tym tutaj.

pokaż metkę
Autor: Gospodarka komunalna
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-12-17
Data aktualizacji: 2022-03-01
Powrót

Zobacz także

Znajdź