Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Badania ankietowe Urzędu Statystycznego w Krakowie w 2022 r.

Pracownicy Urzędu Statystycznego w Krakowie od lat prowadzą badania ankietowe w gospodarstwach domowych, przedsiębiorstwach, instytucjach oraz w gospodarstwach rolnych na terenie województwa małopolskiego. W celu realizacji badań ankietowych w 2022 r., ze względu na sytuację epidemiczną, pracownicy urzędu będą kontaktowali się z mieszkańcami nadal głównie telefonicznie.

Urząd Statystyczny w Krakowie logo 1
Fot. materiały prasowe

Z wyników badań statystycznych korzysta administracja publiczna, przedsiębiorcy, studenci, uczniowie, organizacje non-profit, ale również ogół społeczeństwa. To, co się dzieje w gospodarce i społeczeństwie prezentują systematyczne badania statystyczne przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych.

Urząd Statystyczny zwraca się z prośbą do mieszkańców o udział w badaniach statystyki publicznej i o przychylność wobec ankieterów. Dane zebrane w badaniach służą do analiz statystycznych, na ich podstawie opracowywane są publikacje dotyczące różnorodnych dziedzin życia. Dane te stanowią również podstawę do podejmowania strategicznych decyzji ekonomicznych, społecznych i administracyjnych na wszystkich szczeblach zarządzania. Wyniki analiz prowadzonych w oparciu o zrealizowane badania są prezentowane w publikacjach Głównego Urzędu Statystycznego, Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej – Eurostatu oraz Urzędu Statystycznego w Krakowie.

We wszystkich badaniach prowadzonych przez GUS obowiązuje bezwzględnie przestrzegana zasada prawnego zapewnienia tajemnicy statystycznej. Oznacza to, że zebrane w trakcie badań informacje o gospodarstwie domowym i jego członkach nie mogą być i nie będą wykorzystywane do innych celów niż statystyczne. Wszyscy pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani przyrzeczeniem do zachowania tajemnicy statystycznej.

Potwierdzenie tożsamości ankieterów

Tożsamość ankieterów z terenu województwa małopolskiego można potwierdzić:

Badania w gospodarstwach domowych w 2022 r.:
 

Badanie budżetów gospodarstw domowych (BBGD), termin: 1 stycznia – 31 grudnia

Celem badania jest uzyskanie informacji na temat wysokości dochodów i wydatków związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego. Wywiad ankietowy przeprowadzany jest bezpośrednio przez ankieterów, którzy co miesiąc kontaktują się z losowo wybranymi gospodarstwami domowymi. Koordynator badania: Danuta Włodarczyk, e-mail: d.wlodarczyk@stat.gov.pl

Ankieta o zużyciu paliw i energii w gospodarstwach domowych (E-GD), termin: 1–25 stycznia

Badanie polega na uzyskaniu bezpośrednio od gospodarstw domowych i zbadaniu szerokiego zakresu dotyczącego zużycia paliw i nośników energii przez te gospodarstwa oraz czynników mających wpływ na wielkość i cechy charakterystyczne tego zużycia. Koordynator badania: Danuta Włodarczyk.

Badanie aktywności ekonomicznej ludności (BAEL), termin: 1 stycznia – 31 grudnia

Podstawowym celem badania jest uzyskanie danych o sytuacji na rynku pracy w Polsce. Dzięki danym zebranym podczas jego realizacji poznajemy stopę bezrobocia w poszczególnych kwartałach oraz obserwujemy zmiany aktywności zawodowej ludności. Koordynator badania: Iwona Filipowska, e-mail: i.filipowska@stat.gov.pl

Praca niezarobkowa (PNZ), termin: I kwartał

Celem badania jest rozszerzenie zakresu informacji gromadzonych w badaniu podstawowym o dane na temat aktywności i prac wykonywanych w wolnym czasie na rzecz wolontariatu.

Umiejętności zawodowe (ZD-U), termin: 1 stycznia – 31 grudnia

Badanie modułowe skierowane do osób obecnie pracujących i osób, które zakończyły pacę w bieżącym roku lub dwa lata temu, mające na celu uzyskanie informacji o umiejętnościach wykorzystywanych na co dzień w pracy zawodowej.

Praca świadczona poprzez platformy internetowe (ZD-P), termin: 1 stycznia – 31 grudnia

Badanie modułowe mające na celu uzyskanie informacji o pracach, które można wykonywać za pośrednictwem platformy internetowej lub aplikacji mobilnej na telefony lub tablety.

Kondycja gospodarstw domowych (KGD), termin: 1 stycznia – 31 grudnia

Celem badania jest uzyskanie wskaźników przedstawiających postawy (zachowania) konsumentów i ich zmian w czasie, na podstawie subiektywnych opinii na temat zmian ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju i finansowej gospodarstw domowych. Informacje uzyskane z badania wykorzystywane są do oceny bieżącej sytuacji na rynku i oczekiwań konsumenckich. Koordynator badania: Danuta Włodarczyk.

Wydatki poniesione na ochronę środowiska w gospodarstwach domowych według rodzajów nakładów i elementów środowiska (OS-GD), termin: 1 stycznia – 31 marca

Celem badania jest wykazanie przez gospodarstwa domowe wydatków na ochronę środowiska, wydatków na usługi i ich rodzaj, zakup montaż i budowę urządzeń służących bezpośrednio ochronie środowiska. Koordynator badania: Danuta Włodarczyk.

Badanie przemocy uwarunkowanej płcią (GBV), termin: 1 sierpnia – 30 listopada

Celem badania jest uzyskanie kompleksowej oceny dotyczącej występowania zjawiska przemocy uwarunkowanej płcią, a więc zarówno wobec kobiet i mężczyzn. Badanie umożliwi uzyskanie informacji na temat występujących zdarzeń, na przykład molestowania seksualnego w pracy, przemocy w związku, poza związkiem, stalkingu. Koordynator badania: Danuta Włodarczyk.

Europejskie badanie warunków życia ludności (EU-SILC), termin: 20 kwietnia – 7 lipca

Głównym celem badania jest dostarczenie porównywalnych dla krajów Unii Europejskiej danych dotyczących warunków życia ludności. Stanowi ono podstawowe źródło informacji wykorzystywanych do obliczania wskaźników w zakresie dochodów, ubóstwa oraz wykluczenia społecznego na terenie Unii Europejskiej. Koordynator badania: Barbara Jakóbczak-Wójcik, e-mail: b.jakobczak-wojcik@stat.gov.pl.

Wykorzystanie technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w gospodarstwach domowych (SSI-10), termin: 1 kwietnia – 31 maja

Celem badania jest określenie poziomu dostępu i wykorzystania technologii informacyjno-telekomunikacyjnych w gospodarstwach domowych i wśród osób indywidualnych w wieku 16–74 lat. Koordynator badania: Barbara Jakóbczak-Wójcik.

Uczestnictwo mieszkańców Polski (rezydentów) w podróżach (PKZ), terminy: 1–20 stycznia, 1–20 kwietnia, 1–20 lipca, 1–20 października

Celem badania jest zebranie informacji o skali uczestnictwa mieszkańców Polski w podróżach krajowych i zagranicznych, rodzajach wykorzystywanych usług turystycznych oraz poziomie wydatków związanych z podróżami, jak również o przyczynach nieuczestniczenia w podróżach. Koordynator badania: Barbara Jakóbczak-Wójcik.
 

Badania z nierezydentami
 

Podróże nierezydentów do Polski (PDP)
Ruch pojazdów i osób na granicy Polski z krajami Unii Europejskiej (BRGp) (BRG), termin: 1 stycznia – 31 grudnia

Celem badania jest uzyskanie informacji od nierezydentów (osób mieszkających poza granicami Polski dłużej niż rok) opuszczających Polskę, na temat wysokości poniesionych przez nich wydatków związanych z pobytem w Polsce, kraju zamieszkania, celu i długości pobytu, odległości miejsca zamieszkania i miejsca dokonania zakupów od badanego przejścia granicznego, wykorzystywanej bazy noclegowej oraz środków transportu, jak również sposobu organizacji wyjazdu. Koordynator badania: Barbara Jakóbczak-Wójcik.
 

Badania w gospodarstwach rolnych
 

  • Ankieta koniunktury w gospodarstwie rolnym (AK-R), termin: 14–31 stycznia i 15–29 lipca
  • Badanie pogłowia drobiu i produkcji zwierzęcej (R-ZW-B), termin: 1–23 grudnia
  • Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S), termin: 1–28 czerwca i 1–23 grudnia

Celem badań w gospodarstwach rolnych jest uzyskanie informacji o ogólnej sytuacji w rolnictwie oraz o zmianach zachodzących w produkcji zwierzęcej i roślinnej. Badania realizowane są w wylosowanych gospodarstwach rolnych metodą wywiadu telefonicznego oraz bezpośredniego wywiadu przeprowadzonego przez ankieterów statystycznych. Istnieje możliwość samodzielnego wypełnienia interaktywnego formularza zamieszczonego na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Koordynator badań rolnych: Danuta Pietruszka, e-mail: d.pietruszka@stat.gov.pl.
 

Notowania cen
 

Notowanie cen detalicznych (C02), Notowanie cen targowiskowych (R-CT), termin: 1 stycznia – 31 grudnia

Notowanie cen detalicznych i targowiskowych dostarcza danych o poziomie i dynamice cen oraz wzajemnych relacjach pomiędzy nimi w układzie terytorialnym. Notowaniem objęte są towary i usługi nabywane przez ludność: w punktach sprzedaży, jednostkach świadczących usługi, placówkach gastronomicznych oraz targowiskach. Koordynator badania: Kinga Gębka.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-01-18
Data aktualizacji: 2022-01-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź