Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Bezpieczny Kraków” – podsumowanie działań

Ponad 30 tys. krakowian skorzystało z projektów w ramach programu „Bezpieczny Kraków”, realizowanego od 2018 do 2021 roku. Na zakończenie tej edycji programu powstał film, który podsumowuje działania i wydarzenia przeprowadzone w tym okresie.

Bezpieczny Kraków
Fot. Bezpieczny Kraków

Program był podzielony na tematyczne dziedziny zawierające projekty kierowane m.in. do dzieci, młodzieży szkolnej oraz seniorów.

Ratuj

Do najważniejszych działań związanych z ratowaniem życia ludzkiego można zaliczyć m.in. Akademię Superbohaterów, czyli warsztaty skierowane do młodzieży, która ma pełnić rolę lidera bezpieczeństwa w swoim otoczeniu. Na uwagę zasługują też bezpłatne szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, z których skorzystało ponad pół tysiąca krakowian, zakup 20 defibrylatorów wraz z interaktywną mapą miejsc, w których się znajdują, a także warsztaty dla pracowników magistratu i jednostek miejskich w zakresie bezpieczeństwa osobistego i bezpieczeństwa obiektu.

Bezpieczna szkoła

W ramach tego obszaru prowadzone były projekty takie jak: Szkoła Młodych Mediatorów, czy cykl czterech konferencji „Bezpieczna szkoła w czasie pandemii”. Wsparciem dla nauczycieli w temacie zdrowia psychicznego uczniów, rozwoju relacji rówieśniczych czy przeciwdziałania sytuacjom stresowym był dedykowany „Metodnik”. Czterdziestu szkołom zaproponowano warsztaty online z zakresu nowych form zagrożeń zdiagnozowanych w trakcie pandemii, w których poruszano również temat wykluczenia i cyberzagrożeń. W odpowiedzi na problemy związane z depresją wśród młodych ludzi, po raz pierwszy zrealizowano także film pt. „Jestem przezroczysty”, który był emitowany w szkołach.

Bezpieczny ruch drogowy

Sporo projektów profilaktycznych zrealizowano także, aby poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. „Szczęśliwa Siódemka”, „Nie daj się zaskoczyć zimie” oraz „Bezpiecznie na dwóch kołach” to szkolenia z doskonalenia techniki jazdy, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców.

W połowie roku zmieniły się przepisy o ruchu drogowym, dlatego w nawiązaniu do tych zmian powstał spot pt. „Nowe przepisy to wymóg, nie wybór. Tak jak życie”. Aby przybliżyć nowe zasady przygotowano także szkolenie „Bezpieczny senior na drodze”. W obszarze tematyki ruchu drogowego wspólnie z miejską komendą policji wśród kierowców i pieszych została przeprowadzona akcja edukacyjno-informacyjna „Bezpieczne przejście”.

Jedną z innowacyjnych akcji „Bezpiecznego Krakowa” była Pomarańczowa Kropka, o której więcej pisaliśmy tutaj.

Kolejny projekt pn. Road Show, dedykowany uczniom szkół ponadpodstawowych pokazuje prawdziwe historie wypadków drogowych z punktu widzenia ofiar, ich rodzin, sprawców, służb ratowniczych.  

Diagnoza

Od 2013 r. Kraków realizuje dwa razy w roku badania poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Dzięki tym badaniom wiemy, że aktualnie ponad 80% ankietowanych uważa, że Kraków jest bezpiecznym miastem.

Szczegółowe dane na ten temat można sprawdzić w „Raporcie na temat relacji pomiędzy obiektywnym i subiektywnym bezpieczeństwem w Krakowie za rok 2020–2021”. Przeprowadzone badanie pokazuje także, które dzielnice Krakowa oceniane są jako najbardziej bezpieczne, a które jako najmniej.

Drugi raport to „Diagnoza bezpieczeństwa w Krakowie za rok 2020–2021”, który pokazuje jak zmieniła się przestępczość w czasie obowiązywania obostrzeń wprowadzonych podczas lockdownu. Można też sprawdzić jak wygląda przestrzenny rozkład wybranych przestępstw nie tylko w 18 dzielnicach, ale także na 141 osiedlach Krakowa. Oba raporty dostępne są tutaj.

Promocja

Aby dotrzeć do różnych grup wiekowych wszystkie działania „Bezpiecznego Krakowa” były publikowane w różnych kanałach promocyjno-informacyjnych. Jednym z nich było także Radio „Bezpieczny Kraków”, w ramach którego powstało 18 podcastów przybliżających szeroko rozumiany temat bezpieczeństwa.

Ponadto, Rada Miasta przyjęła na początku roku program poprawy bezpieczeństwa dla Krakowa na kolejne lata. Program „Bezpieczny Kraków” w nowej odsłonie będzie kontynuował wiele z projektów, które cieszyły się zainteresowaniem mieszkańców. Więcej pisaliśmy tutaj.

Poszczególne działania i akcje zrealizowane w ramach programu można obejrzeć na filmie. Obok projektu zaznaczony jest czas, od którego prezentowany jest dany projekt.

Film podsumowujący Program "Bezpieczny Kraków" na YouTube

  • zakup defibrylatorów AED – 00:01:04
  • Akademia Superbohaterów – 00:02:20
  • radio „Bezpieczny Kraków” – 00:06:10
  • szkolenia dla pracowników instytucji publicznych – 00:08:32
  • szkolenia doskonalące bezpieczną jazdę dla kierowców oraz motocyklistów – 00:09:10
  • akcja „Pomarańczowa Kropka” – 00:14:00
  • multimedialny pokaz „Road Show” – doświadczenia osób,które przeżyły wypadek – 00:14:52
  • spot o zmianach przepisów w prawie o ruchu drogowym – 00:16:55
  • portal Bezpieczny Kraków – 00:19:06
  • mediacje rówieśnicze – 00:19:45
  • „Metodnik” – wsparcie dla nauczyciela – 00:20:50
  • film o depresji „Jestem przezroczysty” – 00:24:15
pokaż metkę
Autor: Emilia Król
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-01-28
Data aktualizacji: 2022-02-05
Powrót

Zobacz także

Znajdź