Biznes rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jaka przyszłość czeka Nową Hutę? Poznaj plany i inwestycje

„Kraków – Nowa Huta Przyszłości” to projekt, który odpowiada na potrzebę zmian w części poprzemysłowej Nowej Huty. Wynikają z tego wyzwania dotyczące m.in. degradacji terenów, skażenia środowiska, chaosu urbanistycznego i niewystarczających powiązań komunikacyjnych z pozostałymi częściami miasta. Sprawdź, jakie zmiany czekają najmłodszą dzielnicę Krakowa.

Fot. Kraków Nowa Huta Przyszłości SA

„Kraków – Nowa Huta Przyszłości” to projekt strategiczny Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego, który jest realizowanego przez Kraków Nowa Huta Przyszłości SA.

Czym będzie „Kraków – Nowa Huta Przyszłości"?

  • miejscem atrakcyjnym dla inwestorów i lokalnych przedsiębiorców
  • centrum innowacji i nowoczesnych technologii
  • centrum biznesowym
  • strefą kreatywności i designu
  • miejscem proekologicznym i przyjaznym dla użytkowników
  • miejscem, w którym historia będzie inspiracją do dalszego rozwoju

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.knhp.com.pl.

Jakie inwestycje są planowane?

Projekt zakłada realizację czterech odrębnych zadań inwestycyjnych:

  • Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki”
  • Park Naukowo-Technologiczny „Branice”
  • Centrum Logistyczno-Przemysłowe „Ruszcza”
  • Centrum Wielkoskalowych Plenerowych Wydarzeń Kulturalnych „Błonia 2.0”

Centrum Rekreacji i Wypoczynku „Przylasek Rusiecki” składa się z trzech zadań inwestycyjnych:

Przebudowa terenu rekreacyjnego przy zbiorniku wodnym nr 1

Kąpielisko zostało otwarte w lipcu 2021 roku. 26 ha terenu do wypoczynku, kilka kilometrów ścieżek spacerowych, boiska do piłki plażowej, plac zabaw, miejsca parkingowe, inteligentne oświetlenie i monitoring.

Współfinansowana z Funduszy Europejskich przebudowa tego terenu rekreacyjnego była wyczekiwana nie tylko przez mieszkańców Nowej Huty. Między innymi z tego powodu znalazła się na liście zadań, które miały zrekompensować powstanie Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów w tej dzielnicy. Ostatecznie inwestycja została włączona do projektu strategicznego Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego pn. „Kraków – Nowa Huta Przyszłości” realizowanego przez Kraków Nowa Huta Przyszłości SA.

Więcej na stronie krakow.pl.

Park Edukacyjny „Branice”

Celem inwestycji jest stworzenie atrakcyjnego obszaru edukacji i rekreacji z wykorzystaniem przeniesionych na teren skansenu zabytkowych budynków z podkrakowskich wsi. Planowane jest przeniesienie 11 zagród reprezentatywnych dla XIX- i XX-wiecznej zabudowy drewnianej, typowej dla grupy etnograficznej Krakowiaków Zachodnich. Główne wejście do Parku Edukacyjnego „Branice” znajdzie się w nowoczesnym budynku wystawowym. Projekt zakłada nawiązanie do okolicznych zabudowań poprzez kształt połączonych chat. Wykonany jednak będzi w nowoczesnym stylu. Odwiedzający będą mogli skorzystać tam z szatni, sklepiku z pamiątkami i wydawnictwami o polskiej wsi, dwóch sal konferencyjnych, części wystawowej i toalet.

Dodatkowo będą tam też pomieszczenia magazynowe, techniczne oraz administracyjne. Całość kompleksu parku uzupełni parking na prawie 50 samochodów, stacja ładowania samochodów elektrycznych i odnawialne źródła energii w postaci pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych.  

Więcej informacji tutaj.

Centrum Geotermalne

Utworzenie miejsca z energią geotermalną i gorącymi źródłami planowane jest w sąsiedztwie kompleksu kąpielowego i parku edukacyjnego. Ma się ono stać dodatkowym elementem krakowskiego przemysłu rekreacyjno-uzdrowiskowego, opartego na zrównoważonym wykorzystaniu zasobów naturalnych.

We współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie, Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i jednostką miejską Klimat-Energia-Gospodarka Wodna przygotowana jest dokumentacja aplikacyjna do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotyczy ona wykonania odwiertu geotermalnego w rejonie Przylasku Rusieckiego. Ponadto prowadzone są działania polegające na wyodrębnieniu kompleksu inwestycyjnego w obszarze tego zadania.

Planowane zagospodarowanie ma nastąpić w latach 2022-2024.

Strefa Aktywności Gospodarczej – Park Naukowo-Technologiczny „Branice”

Strefa Aktywności Gospodarczej „Nowa Huta Przyszłości” to jedna z ważniejszych części projektu strategicznego „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”. Obejmuje ona niemal 40-hektarowy obszar zlokalizowany na terenach poprzemysłowych. Jego dużą zaletą jest dostępność komunikacyjna – położenie w bezpośrednim sąsiedztwie drogi krajowej nr 79, bliskość drogi ekspresowej S7 oraz autostrady A4, a także sąsiedztwo infrastruktury kolejowej.

50 nowych inwestycji, nowe miejsca pracy

Przedsięwzięcie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na tereny inwestycyjne przeznaczone pod działalność przemysłową na obszarze Krakowa. Projekt pozwoli „odzyskać” dla miasta niewykorzystywane tereny poprzemysłowe, które będą służyć rozwojowi firm głównie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Będzie to przestrzeń dostępna dla podmiotów z różnych branż ze szczególnym uwzględnieniem Inteligentnych Specjalizacji Województwa Małopolskiego (w tym: chemia, technologie IT, biotechnologia, energia zrównoważona, produkcja metali, elektronika, przemysły kreatywne i czasu wolnego). Korzystne warunki do prowadzenia działalności i inwestowania znajdą tam przedsiębiorcy zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Zakłada się zlokalizowanie na tym obszarze około 50 nowych inwestycji, co wpłynie także na powstanie nowych miejsc pracy. Dzięki takiemu podejściu działalność nowej strefy wpisze się w realizację strategicznych celów nie tylko Krakowa, ale także całej Małopolski.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-02-02
Data aktualizacji: 2022-04-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź