Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Trwa remont Bunkra Sztuki

Trwają prace remontowe budynku Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. To pierwszy od ponad pół wieku remont galerii. Przebudowa ma potrwać najpóźniej do kwietnia 2024 roku. Na ten czas galeria swoją działalność statutową prowadzi w tymczasowej siedzibie ‒ w pałacu Potockich, przy Rynku Głównym 20.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Budynek Bunkra Sztuki powstał w 1965 roku jako siedziba krakowskiego Biura Wystaw Artystycznych. Autorką projektu budynku jest Krystyna Tołłoczko-Różyska. Charakterystyczną fasadę wykonaną z betonowych odlewów drewnianych szalunków zaprojektowali Stefan Borzęcki i Antoni Hajdecki.

Bunkier powstał w opozycji do sąsiadującego z nim secesyjnego Pałacu Sztuki, a jego bryła wzbudziła wówczas spore kontrowersje w środowisku artystycznym i wśród mieszkańców Krakowa. Galeria jest jedynym w obrębie Starego Miasta obiektem architektury brutalistycznej.

Remont po ponad pół wieku działalności

Przez ostatnie 55 lat siedziba Bunkra Sztuki nie była poddawana modernizacji. W zorganizowanym w 2016 roku konkursie na przebudowę i rozbudowę Bunkra Sztuki zwyciężył projekt KWK Promes Roberta Koniecznego. W oparciu o założenia zwycięskiej koncepcji projekt wykonało Biuro Architekt Kaczmarczyk. Pracownia ta wcześniej zrealizowała między innymi budynek Wydziałów Karnych Sądu w Krakowie, obiekt Krajowej Szkoły Sądownictwa w pałacu Morskich w Lublinie. Architekci zakwalifikowani zostali także do udziału w konkursie na Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz brali udział w konkursie na rozbudowę Wien Museum.

Remont Bunkra Sztuki zakłada modernizację istniejącego budynku bez dodatkowej rozbudowy o cztery podziemne kondygnacje, które pierwotnie przewidywała koncepcja konkursowa. Ich realizacja byłaby dużym wyzwaniem technologicznym i finansowym, ze względu na lokalizację budynku – prowadzenie prac w obrębie dawnych murów obronnych i fosy.

W ramach prowadzonej modernizacji planowane jest między innymi wprowadzenie nowoczesnych, zintegrowanych systemów oświetleniowych, nagłośnieniowych i projekcyjnych, budowa nowego systemu wentylacji mechanicznej, klimatyzacji i ogrzewania zapewniającego wymagane warunki ekspozycji dzieł sztuki (temperatura, wilgotność, wymiana powietrza), budowa systemu zabezpieczeń przed kradzieżą i zniszczeniem, poprawa jakości rozwiązań konstrukcyjnych i wykończeniowych budynku.

Galeria podłączona zostanie również do czystej i bezpiecznej sieci grzewczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Krakowie.

Ponownie otwarta zostanie kawiarnia, według projektu – wewnątrz budynku, na poziomie minus jeden. Ponadto galeria podjęła starania, aby kawiarnia była dodatkowo usytuowana w dotychczasowym miejscu, przed budynkiem.

Określony w przetargu koszt modernizacji zwiększył się z kwoty 20 890 000 zł na kwotę 21 418 952 zł w związku z koniecznością wykonania dodatkowych podbić fundamentów, z powodu ujawnionych przez archeologa znacznie większych i głębszych gruntów piaszczystych, które mogły skutkować obniżeniem lub zawaleniem się ścian. Wykonawca jest zobowiązany zakończyć roboty najpóźniej do końca kwietnia 2024 r., ale ze względu na dynamikę prac prowadzonych przez głównego inwestora, termin oddania budynku aktualnie szacowny jest już na drugą połowę 2023 roku.

W 2021 roku zakończono wszystkie prace wyburzeniowe wewnątrz budynku, wykonano żelbetowe łączenie ze stropodachem, kanały wentylacyjne oraz montaż przepustów z rurami dla instalacji elektrycznych. Wykonano również pochylnie dla osób z ograniczoną mobilnością

Galeria działa w pałacu Potockich

W okresie remontu galeria prowadzi działalność wystawienniczą i wydawniczą w siedzibie tymczasowej mieszczącej się w pałacu Potockich, przy Rynku Głównym 20. W budynku utworzony został klaster kultury, w ramach którego poza galerią działają także księgarnia MOCAK-bookstore-BUNKIER i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

W zabytkowych piwnicach pałacu Potockich Bunkier Sztuki kontynuuje serię indywidualnych wystaw najciekawszych twórców związanych z Krakowem. 18 lutego otwarto ekspozycję Małgorzaty Markiewicz „To już nie jest męski świat”.

Równolegle w pałacu Potockich prowadzona jest działalność wydawnicza galerii, organizowane są spotkania z artystami oraz wydarzenia o charakterze edukacyjnym i popularyzatorskim dedykowane dla różnych grup odbiorców.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-02-09
Data aktualizacji: 2022-02-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź