Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Podgórze + nauka”, czyli święto Muzeum Podgórza

Przed nami kolejne święto Muzeum Podgórza. W tym roku wydarzenie, odbędzie się pod hasłem „Podgórze + nauka”. 26 i 27 lutego muzealnicy zapraszają na cykl wykładów oraz spacerów.

Podgórze + nauka
Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe

– Tegoroczna edycja poświęcona będzie nauce pojmowanej dwojako. Z jednej strony, zajmiemy się nauką „akademicką” i jej zastosowaniem w życiu, od czasów legendarnych (i alchemii) po czasy współczesne i np. nowoczesną inżynierię kolejową. Z drugiej strony, silnym akcentem będzie historia szkolnictwa podgórskiego, w tym jego siedzib i postaci z nim związanych – mówią przedstawiciele Muzeum Podgórza.

Harmonogram wydarzeń:

niedziela, 27 lutego:

  • godz. 10.00 – „Szlakiem podgórskich szkół i ich architektury” – spacer
    start: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
    Jaka jest szkoła, każdy widzi. Czy aby na pewno? By to sprawdzić, wybierzmy się na wyjątkowy spacer ulicami starego Podgórza, by odkryć, jak na przestrzeni lat projektowano szkoły, w jakich stylach je wznoszono czy wreszcie, gdzie szkoły potrafiły się kryć!
    O szkole „dwa w jednym”, o złowrogo brzmiącym „rundbogenstilu”, szkołach ukrytych i szkołach, których już nie ma, opowie Jakub Jastrzębski.
    cena: 15 zł od osoby
  • godz. 12:00 – „Nauka, naukowcy i nauczyciele pod kopcem Kraka” – oprowadzanie po wystawie
    Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
    Miasto pod Kopcem Kraka pełne jest historii naukowców, poczynając już od legendarnego Pana Twardowskiego, przez licznych przemysłowców i wynalazców jak Bernard Liban, po lekarzy jak Julian Aleksandrowicz. To obszar silnie związany z przemysłem i techniką, w tym dynamicznie rozwijającą się w Podgórzu w drugiej połowie XIX wieku koleją. Podgórze to także miasto licznych szkół i wyjątkowych nauczycieli. Wojciech Bednarski, Agnieszka Jałbrzykowska czy Michalina Mossoczowa to postaci niezwykłe, a jednak nie zawsze nam znane. O nich i o ich miejscu na wystawie stałej w Muzeum Podgórza podczas specjalnego oprowadzania będzie opowiadać Robert Gaweł z podgórskiego muzeum.
    cena: 15 zł od osoby
    rezerwacja: Centrum Obsługi Zwiedzających Muzeum Krakowa – e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60. Możliwość zakupu biletów w COZ oraz w kasie Muzeum Podgórza
  • godz. 14.00 – „Pokaz alchemiczny”
    dziedziniec Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
    Czy można wyhodować ogród w słoiku w zaledwie 20 minut? Czy można odór przemienić w prawdziwe srebro? A może stanęliście przed niezwykłym wyzwaniem, jakim jest umycie… zębów słonia? Nie z takimi rzeczami musieli się mierzyć alchemicy, a zwłaszcza jeden – naprawdę wyjątkowy! Bartłomiej Koźniewski, współczesny alchemik wprost z otchłani historii pojawi się na dziedzińcu Muzeum Podgórza, by zaczarować podgórską publiczność!
  • godz. 15.00 – „Od żywiołów i pryncypiów, po kwarki i leptony - historia sztuki (al)chemicznej przez wieki”
    Wykład online na profilu Muzeum Podgórza na Facebooku
    Wszystko jest chemią. Dobry obiad, zapach trawy o poranku, to w kim się zakochamy – u podłoża tego wszystkiego leży tajemna sztuka interakcji między elementami – zwanymi dziś pierwiastkami, a niegdyś – żywiołami. Jednakże jak wyglądała ta droga – od rozumienia świata przez pryzmat czterech (albo pięciu, zależy, gdzie się urodziliście) składowych materii, do 118 pierwiastków, gdzie każdy kolejny jest coraz bardziej niesamowity. Jak przewędrowaliśmy od kamienia filozoficznego do fuzji jądrowej. Kiedy zrozumieliśmy, że powietrze to mieszanina kilku gazów – z czego tylko jeden jest nam niezbędny. Tyle pytań, tak dużo wiedzy…
    Ars Alchemia – Bartłomiej Koźniewski – z urodzenia chemik (w trzecim pokoleniu), herbu Ostoja (jak sam Michał Sędziwój) poprowadzi nas przez wieki, pokazując, jak zmieniało się nasze rozumienie (al)chemii świata. Posłuchamy o tajemnej Szmaragdowej Tablicy, przepisach na kamień filozoficzny i co z nich wyszło, o poszukiwaniach pierwiastków na Ziemi i poza nią. A także o chwili, kiedy to ludzie zaczęli sami tworzyć nowe „elementy” – syntetyczne, wcześniej nieznane na naszej planecie. Elementy te powstały dzięki pracy ludzkich rąk – i umysłów.

Szczegóły na stronie internetowej muzeumkrakowa.pl.
 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-02-18
Data aktualizacji: 2022-02-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź