Z oświetleniem bezpieczniej na rowerze na Krowodrzy i w Krakowie
Mimo jesiennej aury po krakowskich drogach i ścieżkach rowerowych wciąż przemieszczają się miłośnicy jednośladów. Warto przypomnieć zasady bezpiecznej jazdy na dwóch kołach. W związku z tym kontynuowana jest dzielnicowa akcja „Zdrowa i bezpieczna Krowodrza”. Pamiętajmy o oświetleniu rowerowym i odblaskach.
Projekt zwraca uwagę, że sprawne oświetlenie rowerowe to podstawa bezpiecznej jazdy po zmierzchu i przy złych warunkach atmosferycznych.
Pomysłodawca akcji Tomasz Friediger – przewodniczący Komisji Praworządności i Bezpieczeństwa Rady Dzielnicy V Krowodrza, podkreśla, że korzystając z oświetlenia rowerowego dbamy nie tylko o swoje, ale także o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego.
– W trakcie trwania projektu, napotkanych po zmierzchu rowerzystów na ulicach Krowodrzy, którzy jeżdżą bez wymaganego oświetlenia, planujemy przy udziale Straży Miejskiej Miasta Krakowa wyposażyć w zestawy świateł o łatwym montażu. Dodatkowo rozdamy kamizelki i opaski odblaskowe – mówi Maciej Żmuda, przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy V Krowodrza.
Straż Miejska Miasta Krakowa przypomina także, że odblaski i dzwonek nie są już wystarczającym wyposażeniem roweru. Obowiązujące przepisy wymagają, aby posiadać światło pozycyjne z przodu oraz światło pozycyjne i odblaskowe z tyłu. Światło przednie powinno mieć białą lub jasnożółtą barwę, a tylne pozycyjne – czerwoną. W ciągu dnia nie musimy korzystać z oświetlenia, ale w razie kontroli musimy wykazać, że możemy je uruchomić.
– Oświetlenie musimy stosować po zmierzchu oraz w przypadkach wystąpienia warunków pogodowych ograniczających widoczność, np. w sytuacji dużego zamglenia. Stosowanie dodatkowych elementów takich jak odblaskowe kamizelki czy opaski zapewniające dobry odbłysk, poprawiają naszą widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze – uzupełnia Marek Anioł, rzecznik prasowy straży miejskiej.
Dobrze pamiętać także o innych zasadach bezpiecznego poruszania się na rowerze. Przywołują je w materiałach informacyjnych organizatorzy akcji „Zdrowa i bezpieczna Krowodrza”, ale dotyczą one wszystkich rowerzystów:
- sygnalizuj odpowiednio zamiar zmiany kierunku jazdy
- jazda parami jest dozwolona, o ile nie utrudnia ruchu innym
- stosuj zasadę ograniczonego zaufania
- chodniki służą do chodzenia, nie do jeżdżenia (wyjątki od tej zasady tutaj)
- nie rozmawiaj przez telefon podczas jazdy
- ściągnij słuchawki i słuchaj, co się dzieje dookoła
- zamontuj odpowiednie oświetlenie i odblask
- używaj tylko solidnych zapięć do roweru.
Prawa i obowiązki uczestników ruchu drogowego reguluje ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury.
O bezpiecznej i zgodnej z zasadami jeździe na rowerze można przeczytać także na stronie internetowej Straży Miejskiej Miasta Krakowa.