Nasze Miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Rozwój sieci ciepłowniczej priorytetem MPEC

Dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SA w Krakowie najważniejsze są rozwój i modernizacja sieci ciepłowniczej oraz dostarczanie komfortu cieplnego krakowianom. W ostatnich latach na te działania przeznaczono 1,2 mld złotych.

Fot. MPEC

Ciepło dla Krakowa

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA to jedna z największych firm ciepłowniczych w Europie i – po Warszawie – druga co do wielkości miejska sieć ciepłownicza w Polsce. Obecnie krakowskie MPEC zarządza (niemal w całości zdalnie) prawie 950 kilometrami sieci, z czego aż 70 proc. to sieć preizolowana. Spółka swym zasięgiem obejmuje prawie 65 proc. obszaru miasta i dostarcza ciepło do prawie 10 tys. obiektów w Krakowie. To m.in. bloki mieszkalne, szkoły, szpitale, galerie handlowe, obiekty sportowe, muzea, kościoły. Prawie 78 proc. mieszkańców Krakowa korzysta z ciepła sieciowego MPEC. W programie ciepłej wody użytkowej zlikwidowano ponad 55 tys. piecyków gazowych w 1552 budynkach mieszkalnych.

Nakłady finansowe

Nieprzerwanie od lat 90. ubiegłego stulecia ponosi nakłady finansowe na likwidację niskiej emisji. Spektakularny udział spółki w zakresie wielkości nakładów finansowych i wykonawczych zapewnił powodzenie programu likwidacji niskiej emisji w Krakowie i Skawinie.

– Kierujemy na te przedsięwzięcia wszystkie wypracowane przez spółkę środki finansowe i pozyskane środki pomocowe – informuje miejska spółka.

Aż 65 proc. środków europejskich przeznaczonych na modernizację ciepłownictwa w Polsce trafiło do Krakowa. W sumie w ciągu ostatnich lat na rozwój i modernizację sieci, MPEC przeznaczył 1,2 mld złotych, z czego główna część pochodziła ze środków własnych. Za te pieniądze zbudowano prawie 145 km nowych sieci, zmodernizowano ich ponad 97 km i przyłączono niemal 2 tys. nowych obiektów. Przyrost zapotrzebowania na moc cieplną zwiększył się o 841 MW. Można stwierdzić, że rozbudowywana ciągle sieć MPEC (ograniczeniami są w tej rozbudowie jedynie uwarunkowania formalno-prawne i względy ekonomiczne) – to jeden z głównych elementów infrastruktury, decydujących o rozwoju miasta.

 

Odnawialne źródła energii

Spółka, jako pierwsza w Polsce, uzyskała w Urzędzie Regulacji Energetycznej taryfę na sprzedaż ciepła pochodzącego z odnawialnych źródeł energii. Zrealizowała już wcześniej kilka instalacji z wykorzystaniem pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych. To rozwiązanie (tzw. energetyka hybrydowa) to szansa na sprzedaż ciepła tam, gdzie z powodów ekonomicznych czy formalno-prawnych nie jest możliwe przyłączenie do miejskiej sieci. Innym testowanym rozwiązaniem jest tzw. energetyka wyspowa, czyli budowanie lokalnych sieci dla kilku czy kilkunastu obiektów, dla których tworzy się własne źródło energii cieplnej np. kotłownię gazową, pompy ciepła itp. MPEC opracował także służącą poprawie efektywności energetycznej i umożliwiającą prace planistyczne „Mapę ciepła dla Krakowa”, czyli dokument oparty o konkretne dane demograficzne i plany zagospodarowania przestrzennego a przede wszystkim dane dotyczące zużycia i zapotrzebowania na energię cieplną. Umożliwia on rozwój miejskiej sieci ciepłowniczej tak, aby była ona konkretnym miastotwórczym elementem infrastruktury dostosowanym do wymagań związanych z ochroną środowiska i potrzeb rozwojowych miasta.

Plany na przyszłość

W najbliższych latach MPEC planuje przeznaczyć na rozwój, modernizację i remonty sieci ciepłowniczej prawie mld złotych. W planach jest wybudowanie i zmodernizowanie 92 km sieci ciepłowniczej. Planowany przyrost zamówionej mocy to 289,73 MW. Przedsiębiorstwo doprowadza sieć ciepłowniczą wszędzie gdzie tylko pozwalają na to względy ekonomiczne i są do pokonania sprawy natury formalno-prawnej, w tym szczególnie własnościowe.

Przez wiele lat firma przygotowywała się i zaplanowała gruntowną modernizację swoich budynków. Koncentracja działalności usługowej firmy w dwóch lokalizacjach z nakładami jeszcze w cenach z tego roku jest jak najbardziej racjonalna, biorąc pod uwagę choćby inflację. Uwolnione w tym procesie nieruchomości spółki będą tak zagospodarowywane, by w pełni wykorzystać ich potencjał inwestycyjny.

Siedzibą MPEC, gdzie znajdują się także urządzenia technologiczne umożliwiającą zdalne zarządzanie całą siecią (to w sumie niemal 1900 kilometrów rur, bo sieć to rury dostarczające ciepłą wodę i odprowadzające wodę wychłodzoną do ponownego podgrzania) jest liczący ponad 50 lat budynek biurowy. W ostatnich latach wymagał coraz więcej nakładów na modernizację i niezbędne remonty. Spółka planowała więc na terenie własnych nieruchomości budowę nowego obiektu. Obecnie, w warunkach inflacji i gwałtownego wzrostu cen robót i materiałów budowlanych, środki przeznaczone na budowę nowego biurowca byłyby zdecydowanie niewystarczające. MPEC skorzystał z okazji i kupił w niedalekim sąsiedztwie swej obecnej siedziby, czyli przy al. Pokoju 81, nowoczesny biurowiec klasy A, o powierzchni ponad 8,7 tys. m2. Będą tam pracować informatycy, projektanci, prawnicy, ekonomiści, technolodzy, inżynierowie i specjaliści zajmujący się różnymi aspektami energetyki cieplnej. Jak się planuje, w starym biurowcu, po adaptacji na własne cele, znajdzie swą siedzibę m.in. straż miejska.

A co plany inwestycji własnych na MPEC-owskiej działce? Jak na razie pewnie będą musiały poczekać na czas lepszy dla inwestorów. Rozregulowany rynek cen usług i materiałów budowalnych – to dziś zbyt wielkie ryzyko dla poważnych inwestycji. Zwłaszcza takich, które muszą uwzględniać zasady gospodarności.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-02-21
Data aktualizacji: 2022-03-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź