Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Projekt zeroemisyjnego osiedla polskiej studentki nagrodzony w USA

Konkurs Architecture at Zero na osiedle, które emituje niewiele dwutlenku węgla, a do tego samo produkuje energię elektryczną był skierowany do profesjonalistów i studentów. W kategorii studenckiej wygrała go studentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej Dominika Bednarek.

Fot. Dominika Bednarek

Na konkurs nadesłano 180 projektów z 35 krajów. Zadaniem, z jakim zmierzyli się uczestnicy było zaprojektowanie osiedla mieszkaniowego w stanie Kalifornia, w miejscowości Visalia, składające się z niskoemisyjnych, zeroenergetycznych budynków. Poza przedstawieniem projektu architektonicznego konieczne było także przygotowanie dokumentacji technicznej z opisem rozwiązań proekologicznych zastosowanych w projekcie, które mogą być odpowiedzią na postępujące zmiany klimatyczne i ekstremalne kalifornijskie temperatury. Osiedle z mieszkaniami socjalnymi ma powstać na terenie rolniczym.

Konkurs jest organizowany od 11 lat przez kilkanaście amerykańskich stowarzyszeń i instytucji, m.in. Pacific Gas and Electric Company oraz American Institiute of Architects California. Nadesłane propozycje ocenia jury złożone z architektów i specjalistów od energii odnawialnej.

Projekt przewidywał rozmieszczenie na stosunkowo niewielkim terenie 105 mieszkań o różnej powierzchni i domem wspólnotowym, mieszczącym jadalnię, pralnię i pracownie komputerowe a także kompleks rekreacyjno-sportowy.

W nagrodzonym projekcie polskiej studentki zabudowa ma formę półotwartych minikwartałów, co ułatwia ich przewietrzanie, a struktura budynków uzupełniona jest niewielkimi szklarniami. Przestrzeń wspólna z boiskiem, siłownią plenerową, placem zabaw i przestrzenią integracji mieszkańców została zaplanowała w centrum kompleksu. Aby zapewnić dostęp do naturalnego oświetlenia i atrakcyjny widok z okna budynki zostały równomiernie rozmieszczone na całej powierzchni działki. Na drugim piętrze w każdym module budynku studentka zaprojektowała zielone tarasy dostępne dla wszystkich mieszkańców. Z kolei skrzydła obiektów tworzyłyby wewnętrzne dziedzińce, będące strefą półprywatną lokatorów. Autorka projektu zaplanowała tam wysoką i niską zieleń, brodzik oraz wspomniane szklarnie, w których mieszkańcy mogliby uprawiać warzywa i owoce.

Jurorom oceniającym projekt spodobała się prostota konstrukcji osiedla i dbałość o dostęp do światła słonecznego. Podkreślali, że projekt dzięki swojej kompozycji nie jest monotonny, a forma budynków, ich rozmieszczenie oraz aranżacja patio zostały dobrze przemyślane.

Więcej na ten temat tutaj.

pokaż metkę
Autor:
Osoba publikująca: Małgorzata Malina
Podmiot publikujący: Wydział Gospodarki Komunalnej i Klimatu
Data publikacji: 2022-02-28
Data aktualizacji: 2022-03-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź