Odwiedź Kraków rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ostatni miesiąc spacerów z „Przyjacielem Krakowa”

Rozpoczyna się ostatni miesiąc akcji „Zdobywamy Odznakę Przyjaciela Krakowa”. Już w ten weekend czekają cztery spacery i wykład, organizowane przez Koło Grodzkie PTTK. Udział jest bezpłatny.

Fot. Jan Graczyński

Sobota, 5 marca:

  • dla oznaki brązowej: „Kościół i klasztor oo. paulinów na Skałce”
    Na Skałce leżała najstarsza osada na Kazimierzu, skupiona wokół romańskiej rotundy pod wezwaniem św. Michała, zbudowanej około połowy XI w. Wielowiekowa tradycja sprawiła, że kościół na Skałce kojarzony jest od zawsze z męczeńską śmiercią biskupa Stanisława. Dzisiejszy kościół na Skałce jest trzecim z kolei, wzniesionym w latach 1733-51 przez Zakon Braci św. Pawła Pierwszego Pustelnika (paulinów). W 1792 r. zbudowano pod kościołem kryptę kryjącą groby paulinów oraz Jana Długosza, obecnie nazywana jest Kryptą Zasłużonych. Pochowano w niej wybitnych Polaków zasłużonych dla rozwoju polskiej kultury i nauki.
    Spotkanie o godz. 9.00 przed kościołem. Uwaga! Bilety do krypty na Skałce płatne indywidualnie przez uczestników.
  • dla oznaki srebrnej: „Zakony i klasztory – oo. dominikanie i ss. dominikanki”
    Oo. dominikanie i ss. dominikanki to bliźniacze zakony kaznodziejskie, oparte na regule św. Augustyna, założone przez św. Dominika Guzmana już w XIII wieku. Dominikanów do Krakowa sprowadził bp krakowski Iwo Odrowąż w 1222 r., a o pierwszych dominikankach w Krakowie mówią źródła z końca XIV wieku. Od początku oba zakony związane są z ul. Stolarską i do dzisiaj znajdują się w niewielkiej od siebie odległości.
    Spotkanie o godz. 10.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”.

Niedziela, 6 marca:

  • dla oznaki brązowej: „Kraków w okresie międzywojennym”
    W Krakowie w I połowie XIX w. więcej burzono niż budowano. Kiedy na przełomie stuleci XIX/XX w. poprawiła się sytuacja ekonomiczna miasta, to przyniosła ona rozwój budownictwa. Największy ruch budowlany nastąpił tuż przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Najciekawsze w Krakowie budynki, powstałe w tym okresie to m.in.: gmach PKO, gmach Poczty Polskiej, gmach Narodowego Banku Polskiego, budynek Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Feniks” czy budynek Powiatowej Kasy Oszczędności.
    Spotkanie o godz. 9.00 przed Domem Turysty PTTK – Hotelem „Wyspiański”.
  • dla oznaki srebrnej i złotej: „Synagogi krakowskiego Kazimierza” Utworzone na terenie dzisiejszej dzielnicy Kazimierz Oppidum Judeorum - miasteczko żydowskie, którego mury zburzono dopiero w 1822 r., pozostawiło po sobie unikatowy na skalę Europy kompleks obiektów kultury żydowskiej. Przed II wojną światową funkcjonowało tutaj co najmniej 90 synagog i domów modlitwy. Siedem synagog: Stara, Wysoka, Remuh, Poppera, Tempel, Kupa, Izaaka oraz inne mniejsze tworzą unikatowy w Europie zespół synagogalny, który można jedynie porównać z synagogami w Pradze. Reprezentują większość stylów architektonicznych, od gotyku, renesansu, baroku, historyzmu aż po wczesny modernizm. W 1978 r. wraz z całym Kazimierzem zostały wpisane na pierwszą listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
    Spotkanie o godz. 10.00 przed Starą Synagogą na ul. Szerokiej. Uwaga! Bilety wstępu do synagog płatne indywidualnie przez uczestników.
  • dla odznaki z pawim piórem: „Na czym Kraków zbudowano, czyli gdzie jest pod górę a gdzie w dół – i dlaczego?”
    Wykład red. Konrada Myślika.
    Spotkanie o godz. 10.30 w sali konferencyjnej PTTK, ul. Zyblikiewicza 2b. Wymagane wcześniejsze zapisy. Wykład będzie także transmitowany na żywo na YouTube.

Z uwagi na aktualną sytuację, w celu zapewnienia odpowiedniej obsady przewodnickiej (zapewnienia małych grup), Koło Grodzkie PTTK zachęca do wcześniejszego zgłoszenia zamiaru udziału w wybranych trasach za pośrednictwem formularza online.

Organizatorzy informują również, że podczas spacerów wszystkich uczestników obowiązują aktualne zasady i ograniczenia sanitarne.

Szczegółowe informacje o akcji, program na cały miesiąc i regulamin zdobywania odznaki można uzyskać na stronie internetowej kologrodzkie.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-03-06
Data aktualizacji: 2022-03-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź