Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wieczór wspomnień poświęcony Marii Rydlowej

10 marca odbył się pogrzeb Marii Rydlowej, a dziś – 11 marca Muzeum Rydlówka organizuje wieczór wspomnień poświęcony kustoszce przez lata związanej z miejscem, które Wyspiański uwiecznił w „Weselu”. Spotkanie odbędzie w formule online.

Fot. Rydlówka / Muzeum Krakowa

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 i będzie transmitowane na żywo na platformie Facebook Rydlówki. Będzie to okazja do przybliżenia biografii tej niezwykłej postaci, a także przywołania wspomnień o Marii Rydlowej.

Maria Rydlowa (1924-2021) przez wiele lat pracowała jako kustosz Muzeum w Rydlówce, zajmowała się historią literatury, była redaktorką i edytorką Wydawnictwa Literackiego oraz żołnierzem Armii Krajowej. Prywatnie była żoną Jacka Rydla, wnuka poety Lucjana Rydla – to jego ślub z Jadwigą Mikołajczykówną Stanisław Wyspiański uwiecznił w „Weselu”.

„Bywają na świecie muzea związane z jednym twórcą czy nawet jednym dziełem. Ale dworek Rydlówka to coś więcej niż miejsce, gdzie rozegrała się akcja „Wesela” Wyspiańskiego. To jest przede wszystkim miejsce narodowego dramatu” – tak mówiła o Rydlówce.

Maria Rydlowa przygotowała wielotomowe opracowanie „Listów” Stanisława Wyspiańskiego, napisała wspomnieniową książkę „Moje Bronowice, mój Kraków” − osobistą opowieść o  dzieciństwie i młodości w Bronowicach Małych, o Krakowie w czasie okupacji i latach powojennych, a także liczne publikacje z zakresu literatury polskiej. Została odznaczona m.in. Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Polskiej „Gloria Artis”.

− Prowadzone przez nią wykłady i oprowadzania z sentymentem wspomina kilka pokoleń zwiedzających. Osobowość, pasja, wiedza oraz osobiste wspomnienia i doświadczenia Marii Rydlowej ukształtowały Muzeum w Rydlówce. Była uosobieniem historii i dziedzictwa kulturowego Bronowic Małych, strażnikiem tradycji. Wraz z jej śmiercią zakończyła się pewna epoka, bez Niej Bronowice nie będą już takie same – uważają pracownicy Muzeum Krakowa, którego częścią jest Rydlówka.

Ostatnie pożegnanie Marii Rydlowej odbyło się w czwartek, 10 marca. Spoczęła na cmentarzu Bronowice.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Katarzyna Pustułka
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-03-11
Data aktualizacji: 2022-03-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź