Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Akcja deratyzacja

Przypominamy, że wszyscy właściciele nieruchomości na terenie Krakowa zobowiązani są do przeprowadzenia deratyzacji w terminie od 15 października do 15 marca.

Fot. Adam Davis / freeimages.com

Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Krakowa, przyjętego uchwałą nr LXXXIII/2359/22 z dnia 27 kwietnia 2022 roku, właściciele nieruchomości położonych na obszarze Gminy Miejskiej Kraków zobowiązani są do przeprowadzenia deratyzacji nieruchomości w ciągu roku:

  • w terminie od 15 października do 15 marca w sposób ciągły
  • każdorazowo w przypadku wystąpienia populacji gryzoni na terenie nieruchomości w ilości i według instrukcji stosowania danego preparatu
  • w obiektach gastronomicznych zbiorowego żywienia ludności, w sposób ciągły.

Niewywiązanie się z nałożonego przez ustawodawcę obowiązku przeprowadzenia deratyzacji podlega karze grzywny zgodnie z art. 10 ust. 2 i 2a ww. ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz art. 50 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Deratyzacja powinna być przeprowadzona na obszarach zabudowanych budynkami mieszkalnymi, produkcyjnymi, handlowymi, usługowymi oraz na obszarach zieleni miejskiej. Trutki powinny zostać wykładane sukcesywnie tam, gdzie pojawiają się szczury, w szczególności na podwórzach, śmietnikach, strychach, ustępach, budynkach gospodarczych, infrastrukturze kanalizacyjnej, ciepłowniczej itp.

W okresie przeprowadzania deratyzacji obowiązuje zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie wyłożenia środków zwalczających gryzonie. Rejony wyłożenia trutki winny być oznakowane napisem „Uwaga trucizna”.

Miejsca wyłożenia trutek nie mogą być dostępne dla wolno żyjących zwierząt.

W celu zwiększenia skuteczności deratyzacji wskazanym jest, aby preparaty biobójcze wykładane były każdorazowo w innych miejscach. Zalecane jest także częste zmienianie rodzaju preparatów i sposobu podawania. Zwłaszcza w przypadku szczurów, stosowanie tego samego systemu przynęt, trucizn czy pułapek przez dłuższy okres czasu może nie być skuteczne, gdyż zwierzęta te bardzo szybko uczą się omijania stale występujących zagrożeń a wiedzę tą przekazują sobie wzajemnie w obrębie stada.

Zarząd Zieleni Miejskiej przeprowadza deratyzację na terenie parków i zieleńców. Miejsca, w których odbywa się zapobieganie rozprzestrzenianiu się gryzoni, są odpowiednio oznakowane.

Niestety problem występowania szczurów szczególnie nasila się w miejscach, w których mieszkańcy wysypują resztki jedzenia w niekontrolowany sposób, a także w pobliżu altan śmietnikowych czy cieków wodnych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-04-05
Data aktualizacji: 2023-12-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź