Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Instytucje kultury dla osób w spektrum autyzmu

Kwiecień to miesiąc budowania świadomości i wiedzy na temat autyzmu. Troska o potrzeby osób w spektrum autyzmu przejawia się w różnych obszarach działania miasta. O spełnienie tych potrzeb dbają także krakowskie instytucje kultury, które starają się dostosowywać ofertę i swoją przestrzeń do osób w spektrum autyzmu. Jak instytucje tworzą kulturę dostępną dla wszystkich?

Autyzm, dziecko, klocki, zabawa, małe dzieci
Fot. Unsplash.com

Krakowskie instytucje realizują różnorodne działania mające na celu zwiększenie dostępności do kultury dla osób ze specjalnymi potrzebami, a także osób z niepełnosprawnościami. Są to między innymi usprawnienia architektoniczne, zakupy specjalistycznego sprzętu, dostosowanie stron internetowych, tłumaczenia na polski język migowy, audiodeskrypcje, szkolenia dla personelu czy wydarzenia kulturalne przeznaczone dla osób z różnymi typami niepełnosprawności czy z określonymi potrzebami specjalnymi. W kwietniu tradycyjnie koncentrujemy się na budowaniu świadomości i wiedzy na temat autyzmu, dlatego przybliżamy działania krakowskich instytucji kultury realizowane z myślą o potrzebach osób autystycznych.

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki wprowadziła „ciche godziny” ‒ w tym czasie w przestrzeniach wystawienniczych nie odbywają się żadne zorganizowane wydarzenia. Galeria podjęła też działania wyciszające głośne dźwięki, których źródłem mogą być audialne dzieła sztuki. Dodatkowo zmniejszono intensywność kontrastowych świateł wystawowych; są one przyciemniane, co redukuje potencjalny dyskomfort sensoryczny. Bunkier sztuki organizuje zajęcia edukacyjne z warsztatami sensorycznymi, angażującymi różne zmysły uczestników.

Krakowskie Forum Kultury zapewnia możliwość przyciemnienia światła i wyciszenia muzyki tak, żeby stworzyć przyjazne warunki sensoryczne, a także umożliwia alternatywny dostęp do wielu wydarzeń ‒ od indywidualnego zwiedzania wystaw, po wysłuchanie koncertu w osobnej, specjalnie przygotowanej sali. W każdej lokalizacji tej jednostki zapewniony jest kącik wyciszenia ‒ miejsce, w którym osoby przeciążone bodźcami docierającymi z zewnątrz mogą usiąść, wyciszyć się, zrelaksować.

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK wprowadziło „ciche godziny” - w każdą środę od 16.00 do 19.00. W przestrzeni ekspozycyjnej w tym czasie nie są organizowane żadne wydarzenia, oprowadzania czy warsztaty, a prace emitujące głośne dźwięki oraz intensywne światło zostają ściszone lub wyłączone. MOCAK organizuje też lekcje muzealne, warsztaty, a także umożliwia organizację grupowego zwiedzania z przewodnikiem oraz warsztatów dostosowanych do potrzeb odbiorców z autyzmem i osób wysoko wrażliwych. Muzeum dysponuje wygłuszoną i wyciemnioną przestrzenią, w której organizowane są lekcje muzealne i spotkania.

Muzeum Historii Fotografii we współpracy z Centrum Autyzmu organizuje comiesięczne wizyty studyjne, podczas których młodzież ze spektrum autyzmu bierze udział w warsztatach edukacyjnych lub dyskusjach o fotografii. W oddziale MuFo przy ul. Rakowickiej w każdy czwartek w godz. 16.00–18.00 trwają „ciche godziny”. Muzeum udostępnia słuchawki wyciszające w różnych rozmiarach, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, a także pracuje nad stworzeniem Pokoju Wyciszenia.

Muzeum Inżynierii i Techniki (wcześniejsza nazwa: MIM) umożliwia przygotowanie zajęć warsztatowych i lekcyjnych z uwzględnieniem potrzeb dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności wspólnie z rodzicami i opiekunami. MIT pracuje nad opracowaniem specjalnych oznaczeń dla osób z różnego rodzaju spektrum autyzmu i stref odpoczynku, by łatwiej było im poruszać się po wystawach . Ogród Doświadczeń im. S. Lema, oddział Muzeum Inżynierii i Techniki, daje możliwość nieograniczonego dotykania, doświadczania zjawisk całym ciałem oraz eksperymentowania przy dużych i oryginalnych modelach sprawia, co sprawia że jest to miejsce cenione przez środowiska związane z autyzmem.

Muzeum Krakowa realizuje program edukacyjny „Kraków naprawdę dla wszystkich", w ramach którego organizowane są spotkania dla osób ze szczególnymi potrzebami. MK pracuje także nad przygotowaniem „Standardów dostępnych wystaw i wydarzeń w Muzeum Krakowa", które obejmą potrzeby osób ze spektrum autyzmu (m. in. program edukacyjny dostępny na zamówienie, „ciche godziny" na wystawach czasowych i stałych, pomoce sensoryczne, słuchawki wyciszające dla osób nadwrażliwych sensorycznie).

Ośrodek Kultury „Nowa Huta” prowadzi cykliczne zajęcia dla rodziców i opiekunów i dzieci ze spektrum autyzmu. Uczestnicy i uczestniczki wspólnie przechodzą przez ścieżkę oddechu, mowy i wyobraźni, ucząc się nowych ćwiczeń i zabaw, które pomogą w prawidłowym rozwoju dziecka, ale są również inspirującą formą zabawy. Zajęcia prowadzi logopeda, pedagog, socjolog, certyfikowany arteterapeuta. Ośrodek uczestniczy też w realizacji projektu dotyczącego stworzenia i udostępnienia otwartej, darmowej gry miejskiej na smartfony przy użyciu aplikacji ActionTrack. Projekt realizowany jest w ramach kampanii społecznej poświęconej edukacji włączającej osoby z niepełnosprawnościami (także ze spektrum autyzmu),

Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida udostępnia zestawy słuchawek wygłuszających nausznych (dla dzieci i dla dorosłych) oraz zestawy jednorazowych dousznych zatyczek/stoperów do uszu. Dodatkowo w Klubie Jednorożca prowadzone są cykliczne zajęcia plastyczne przez oligofrenopedagoga dedykowane dzieciom i młodzieży ze szczególnymi potrzebami (w tym m. in. ze spektrum autyzmu, z niepełnosprawnością intelektualną).

Teatr Groteska z chwilą zadeklarowania udziału w spektaklu osób z autyzmem zwiększa wsparcie obsługi (opiekunów), zarówno dla osób indywidualnych, jak też grup. A „Sekrety Sceny”, czyli stała wystawa w teatrze, przybliżająca widzom świat teatru  i lalek, jest prowadzona przez aktora – przewodnika, który z myślą o osobach z autyzmem dostosowuje opowieść o teatrze i technikach animacji lalek i masek adekwatnie do możliwości osób uczestniczących. Prezentacja również dostosowana jest do możliwości odbioru przez osoby z autyzmem.

Krakowskie Biuro Festiwalowe organizuje warsztaty artystyczne (plastyczne i muzyczne) dla grup ze środowiska osób narażonych na wykluczenie, w tym osób ze spektrum autyzmu. KBF współpracuje ze Stowarzyszeniem Effatha, organizatorem Przeglądu Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera poprzez udostępnianie materiałów wideo na platformie miejskiej PLAY KRAKÓW, przygotowywanie prostych i łatwych w zrozumieniu tekstów opisujących najważniejsze wydarzenia organizowane przez KBF, realizację cyklu „Kartka z kalendarza” przypominającego najważniejsze daty związane z autyzmem. Krakowskie Biuro Festiwalowe stara się budować świadomość na temat spektrum autyzmu także w działaniach komunikacyjnych.

Nowohuckie Centrum Kultury wspólnie z Centrum Autyzmu i Orkiestrą Wieniawa organizuje charytatywny koncert „Gwiazdy dla Autyzmu”. W tym roku koncert odbył się 1 kwietnia. Była to szósta edycja przedsięwzięcia, w ramach którego zbierane są środki na pomoc dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego – Centrum Autyzmu i Całościowych Zaburzeń Rozwojowych w Krakowie.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-04-07
Data aktualizacji: 2022-04-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź