Zmiany opłat za odpady
O zmianie stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi rozmawiano na posiedzeniu Komisji Infrastruktury RMK.
Zmiany wprowadzane w uchwale nr XLV/1197/20 w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki takiej opłaty (druk 2641) zakładają, że stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla właścicieli nieruchomości zamieszkanych wzrośnie z 24 do 27 zł od osoby (w przypadku braku selektywnej zbiórki – do 54 zł). W przypadku nieruchomości niezamieszkanej stawka ma wynieść 97 zł za pojemnik o pojemności 1100 litrów. Uchwała ma zacząć obowiązywać od 1 lipca 2022 r.
- Dzięki modernizacji infrastruktury związanej z gospodarką odpadami Kraków ma cały czas niską stawkę w porównaniu z gminami ościennymi – mówił do radnych Henryk Kultys, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Zmiany wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami oraz zmiany w pozostałych uchwałach związanych z gospodarowaniem odpadami wynikają ze zmian m.in. w: ustawie z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawie Prawo ochrony środowiska oraz ustawie z dnia 17 listopada 2021 r. o zmianie ustawy o odpadach, jak również z dynamiczną sytuacją makroekomiczną. Prognozowany wzrost kosztów transportu i zagospodarowania odpadów komunalnych w stosunku do 2021 r. to ok. 16,3 proc. w 2022 roku, 24,6 proc. w 2023 r. i 28,8 proc. w 2024 r. Natomiast średnioroczny wzrost kosztów systemu gospodarowania odpadami w latach 2021-2024 wskazywany jest na poziomie 8,7 proc. - na podstawie danych makroekonomicznych (wzrost cen paliw, gazu, energii elektrycznej, wzrost średniego wynagrodzenia, wzrost wskaźnika inflacji) i analiz zmienności opłat za transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych.
Radny Michał Starobrat sugerował, że przedstawiony wzrost kosztów systemu jest zaniżony, a podwyżka może być niewystarczająca w związku z rosnącą inflacją, cenami paliw, czy sytuacją na Ukrainie. Inni radni z kolei pytali o ograniczenia w przyjmowaniu gruzu, rozmieszczenie koszy na śmieci w Krakowie, odbiór bio odpadów z domów jednorodzinnych czy ilość wytwarzanego kompostu.
Oprócz wspomnianego wyżej projektu uchwały według druku 2641 radni pozytywnie zaopiniowali też pozostałe projekty uchwał związane z gospodarowaniem odpadami, a dotyczące: regulaminu określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości na terenie Gminy Miejskiej Kraków i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnym (druk nr 2643); ustalenia ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od domku letniskowego znajdującego się na nieruchomości lub innej nieruchomości wykorzystywanej na cele rekreacyjno-wypoczynkowe (druk nr 2650), określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Miejskiej Kraków za usługi pozbywania się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz określenia górnych stawek opłat za usługi pozbywania się odpadów komunalnych z terenu nieruchomości ponoszonych przez właścicieli nieruchomości z terenu Gminy Miejskiej Kraków, którzy nie są obowiązani do ponoszenia opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi na rzecz gminy (druk nr 2642), upoważnienia Zarządu Spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w Krakowie do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej (druk nr 2659) oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków (druk nr 2663).