Rada Miasta rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Jak chronić dobra kultury?

O konferencji „Cel: dziedzictwo. Ochrona dóbr kultury - polskie odpowiedzi na bieżące wyzwania” zorganizowanej przez Instytut Kultury Willa Decjusza mowa była podczas posiedzenia Komisji Kultury i Ochrony Zabytków.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Celem konferencji, która odbyła się 21 kwietnia w Willi Decjusza było przede wszystkim stworzenie przestrzeni na rozmowę o ochronie dziedzictwa kulturowego w kontekście bieżących wydarzeń w Ukrainie oraz prezentacja wyników dwuletniego projektu pt. „Międzysektorowe wyzwania: specjalista ds. ochrony dóbr kultury na wypadek sytuacji kryzysowej i wojny – opracowanie programu studiów podyplomowych, dedykowanych pracownikom działającym na pograniczu dziedzin”, realizowanego w latach 2020-2022, jako przedmiot współpracy pomiędzy Stowarzyszeniem Willa Decjusza w Krakowie, Akademią Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni oraz Instytutem Kultury Willa Decjusza w Krakowie. Program konferencji objął takie tematy jak: prawo humanitarne i międzynarodowe, obowiązki administratorów i zarządców zabytków, zagadnienia konserwacji ratunkowej czy plany ochrony zabytków i przygotowanie obiektów i zajmującego się nimi personelu do sprostania zagrożeniom i wyzwaniom. W panelu otwierającym pt. “Ochrona dóbr kultury - polskie odpowiedzi na bieżące wyzwania” udział wzięli: Monika Bogdanowska, Narodowy Instytutu Dziedzictwa, Lilia Onyszczenko, Dyrektor Zarządu Ochrony Środowiska Historycznego Lwowskiej Rady Miejskiej, Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków, Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury. (transmisja z konferencji dostępna jest tu.)

 – Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania, czy wobec sytuacji w Ukrainie Polska jest gotowa na sytuacje: kryzysowe, konfliktu zbrojnego, czy innego zagrożenia na polu ochrony dóbr kultury – relacjonowała Dominika Kasprowicz, dyrektorka Instytutu Kultury Willa Decjusza. Małgorzata Jantos, przewodnicząca Komisji wspominała, że po pożarze katedry Notre Dame odbyło się posiedzenie Komisji w sprawie bezpieczeństwa i ochrony dóbr kultury w Krakowie. Małgorzata Jantos pytała też, jak sytuacja wygląda obecnie. – Mamy w Krakowie 117 oddziałów muzealnych, to więcej niż w stolicy. Są one gotowe na współdziałanie ze sobą, a w każdej z placówek jest osoba odpowiedzialna za tematy związane z ochroną dóbr kultury w razie zagrożenia. Instytucje wysyłają też raporty do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego – mówił Robert Piaskowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury. Dodawał, że Kraków pomagał m.in. w transporcie skrzyń z Zurychu na Ukrainę. 

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: Marcin Smolski
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2022-04-27
Data aktualizacji: 2022-04-27
Powrót

Zobacz także

Znajdź